جاذبه های دیدنی جنگل راش در فصل زیبای پاییز

333
جاذبه های دیدنی جنگل راش

جاذبه های دیدنی جنگل راش در فصل زیبای پاییز

در ادامه مطالب گردشگری مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با جاذبه های دیدنی جنگل راش علی‌الخصوص در فصل زیبای پاییز آشنا نماییم. جنگل راش در روستای سنگده، یکی از باارزش‌ترین درخت‌های منطقه هیرکانی، دامنه جنگلی قله خرونرو ازتوابع سوادکوه می‌باشد.

درخت راش دربین جنگل‌ها می‌توان گفت که نایاب است، ولی در جنگل راش و در بلندی‌های کوهستان‌ها به‌وفور پیدا می‌شود. در گیلان و مازندران در ارتفاع بیش از دو هزارمتر از سطح دریا جنگل‌های خالص راش یافت می‌شود. راش درختی است سایه‌پسند و به‌همین جهت شاخ و برگ فراوانی دارد. نهال جوان آن از برودت شدید زود آسیب می‌بیند، مخصوصا سرمای بهاره برگ‌های آن را نابود می‌کند، گرمای بیش‌ازحد نیز برای آن مضر است. در مناطق سردسیر خوب رشد نمی‌کند، ولی در مناطق گرم‌سیر تا حدودی بهتر رشد می‌کند. درخت راش ریشه‌های سطحی دارد و در جنگل‌هایی با خاک‌ کم ضخامت و آهکی بهترین رشد را دارد.

جاذبه های دیدنی جنگل راش
جاذبه های دیدنی جنگل راش

بخش گسترده‌ای از شهرستان سوادکوه دارای جنگلی متراکم و متعدد از درخت‌هایی نظیر راش، افرا، توسکا، ملج و نوع نادر درخت سردار یا سرخدار می‌باشد. جنگل راش در روستای سنگده، دامنه جنگلی قله خرونرو ازتوابع سوادکوه قرار گرفته است. می‌توان با قدم زدن درطبیعت این ناحیه، تنفس در هوای بی‌نظیر جنگل و شنیدن نغمه سرایی پرندگان خوش‌آواز، فرسودگی ناشی از کار و فعالیت‌های زندگی روزمره را به فراموشی سپارد.

جهت سفر به جنگل‌های بی‌نظیر سوادکوه از جاده‌های جنگلی و بی‌نظیر منطقه عبور و میان درختان بلندقامت و متعدد راش پیاده‌روی رویایی را تجربه کنید. مسیر کوهستانی و جنگلی رسیدن به روستای سنگده (دقیقا مانند خود این روستا) زیبا، غنی، بانشاط و بسیار فرح‌بخش است. از روستا تا ابتدای مسیر پیاده‌روی در جنگل راش، جاده خاکی است که می‌توان برای طی این مسیر از ماشین‌های محلی استفاده نمود. در مسیر پیاده‌روی، درختان بلندقامت راش را می‌بینید که با آرایشی خاص در کنارهم صف کشیده‌اند. زمین پراست از برگ‌های سرخ و زرد و پاییز منظره‌ای هزار و یک رنگ پیش چشمانتان تصویر می‌کند که زیبایی‌های آن قابل وصف نیست.

جاذبه های دیدنی جنگل راش
جاذبه های دیدنی جنگل راش

در نزدیکی جنگل راش، با درختانی که ارتفاع آن‌ها بیش از ۳۰ متر هم می‌رسد، جاذبه‌های طبیعت‌گردی دیگری نیز وجود دارد که دربین آن‌ها می‌توان به دریاچه شورمست، جنگل ارفع ده و مرکز ستاره‌نگری آلاشت اشاره کرد.

پوشش گیاهی جنگل‌ها دراثر تبخیر و تعرق در یک محیط موجب تعدیل آب‌وهوا و تشکیل باران می‌شود. البته که تقریباً ۴ درصد باران‌های کره زمین را جنگل‌ها ایجاد می‌کنند. بهترین زمان جهت گردش از این جنگل‌ها از انتهای اردیبهشت ماه تا ابتدای دی ماه است. ولی این موضوع بدین معنا نیست که زیبایی این جنگل در بقیه سال کاهش می‌یابد بلکه به دلیل شرایط جوی رفتن به این منطقه سخت می‌شود.

جاذبه های دیدنی جنگل راش در فصل زیبای پاییز نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =