اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد

701
اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد

اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد

تصور کنید در یک روز معمولی در خیابان با اتومبیل خود در حال رانندگی هستید که ناگهان متوجه میشوید ترمز خودرو (بنا به هر دلیلی) کار نمیکند و شما هرچقدر که پدال ترمز را با قدرت فشار میدهید سرعت خودرو کم نمیشود . حال اگر خیابان کمی سراشیبی داشته و شلوغ باشد کار خیلی سخت تر میشود . سرعت زیاد خودرو مانع میشود که از طریق برخورد با گاردریل اقدام به توقف نمایید پس چکار باید کرد ؟ در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد این بحث کنیم که اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد پس همراه ما باشید .

اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد
اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد

اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد

همانطور که میدانیم در هر لحظه امکان خراب شدن قطعه ای از خودرو وجود دارد که ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود . یکی از قسمت های مهم خودرو سیستم ترمز است که اگر بطور صحیح کار نکند ممکن است شما را با خطرات بزرگی مواجه سازد . در این مقاله ما نکات ساده ای به شما خواهیم گفت که میتوان با رعایت آنها از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری کرد . اگر خدای نکرده به هر دلیل سیستم ترمز خودروی شما از کار افتاد قبل از هر چیزی باید خونسردی خود را حفظ کرده و هر چه سریعتر نسبت به انتخاب بهترین راهکار برای کاهش سرعت و در نتیجه کنترل اتومبیل ، اقدام کنید . در غیر اینصورت اگر ترس و هیجان بر شما غلبه کند نمیتوانید سرعت عمل داشته باشید و لذا احتمال خطر افزایش خواهد یافت .

همچنین بخوانید :   معرفی خودروی لوکس آئودی A8L مدل 2019
اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد
اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد

در ابتدا چند بار پدال ترمز را محکم فشار دهید . شاید بنابه دلایلی کارکرد پدال ترمز بصورت جزئی با مشکل مواجه شده و فشار زیاد پدال باعث درست شدن آن شود . دقت داشته باشید که در زیر پدال چیزی نباشد . ممکن است یک وسیله کوچک (مانند بطری آب معدنی) در زیر پدال ترمز افتاده و مانع از فشردن پدال میشود پس با پاهای خود ، اطراف پدال را خوب بررسی کنید تا موارد این چنینی نباشد . در صورت لزوم میتوانید از سرنشینان خودرو (البته اگر تنها نباشید) کمک بگیرید ولی به هیچ عنوان تمرکز خود به خیابان را از دست ندهید و هواستان متوجه مسیر باشد چرا که امکان ترمز کردن وجود ندارد و شما در شرایط ضروری مجبور هستید از طریق چرخش فرمان ، موانع را رد کنید .

به محض اینکه از خراب بودن پدال ترمز مطمئن شدید بهترین کار معکوس کشیدن و کاهش دنده است . فرض کنید با دنده ۴ و سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت در حال رانندگی هستید خیلی سریع معکوس بکشید و دنده را به شماره ۳ شیفت بدید . بدلیل سرعت زیاد شاید با کمی سختی مواجه شوید ولی این بهترین راهکار برای کاهش سرعت است پس باید هرچه سریعتر این کار را انجام داد . با کاهش دنده ، سرعت خودرو کاهش خواهد یافت و اگر بخت با شما یار بوده و خیابان خلوت باشد فرصت کافی خواهید داشت تا با آرامش اینکار را انجام دهید ولی در هر صورت داشتن سرعت عمل بسیار مهم است . دقت کنید که به‌طور ناگهانی به دنده پایین (یک و دو) شیفت نکنید ، چون ممکن است کنترل اتومبیل را از دست بدهید پس سعی کنید به ترتیب دنده را ابتدا به ۳ و سپس ۲ و در نهایت ۱ منتقل کنید .

همچنین بخوانید :   باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد
اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد
اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد

از ترمز دستی استفاده کنید . سعی کنید ترمزدستی را کم‌کم بکشید و سرعت اتومبیل را بصورت تدریجی کاهش دهید ، البته در نوع اتوماتیک ، باید پدال ترمز اضطراری را کم‌کم فشار دهید . دقت کنید که به ناگهان ترمزدستی را تا انتها نکشید ؛ زیرا چرخ‌های عقب اتومبیل قفل می‌کند و ممکن است کنترل اتومبیل را از دست بدهید . اگر احساس کردید که چرخ‌های عقب قفل شده و صدا می‌دهد، کمی ترمزدستی را رها کنید تا چرخ‌ها حرکت کند، سپس در همین نقطه ترمزدستی را نگه دارید تا به کاهش سرعت اتومبیل شما کمک کند و شما هم کنترل مناسبی روی وسیله نقلیه داشته باشید .

همزمان که مشغول کاهش سرعت هستید باید به دیگر رانندگان اعلام کنید که در وضعیت اضطراری هستید پس بهتر است چراغ های خطر (فلاشر) را روشن کنید و بوق بزنید و به هر طریق ممکن به دیگر رانندگان اطلاع دهید که مشکلی پیش آمده است . اگر لازم شد شیشه ها را پایین داده و با سر و صدا به عابران پیاده و دیگر رانندگان در صورت لزوم هشدار دهید . البته که با پایین دادن شیشه ها، اصطکاک هوا نیز به توقف اتومبیل شما کمک می کند .

اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد
اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد

علاوه بر اصطکاک هوا میتوانید از اصطکاک جاده نیز کمک بگیرید . اگر جاده پیش روی شما، دارای حاشیه های هشدار دهنده (بصورت برجسته) است بر روی آنها حرکت کنید و فرمان را کمی به چپ و راست جابجا کنید تا در اثر اصطکاک سرعت شما کم شود . کار دیگری که می توانید انجام دهید، تغییر لاین از سمت چپ جاده به سمت راست و بالعکس می باشد تا سرعت شما در اثر اصطکاک کاهش یابد . البته این کار در سرعت بالا ممکن است باعث واژگونی اتومبیل شود پس دقت کنید . پس سرعت گیرها، دست اندازها، حاشیه های جاده همه می تواند در کاهش سرعت موثر باشد .

همچنین بخوانید :   فراری 488 پیستا شاهکار جدید شرکت فراری

آخرین راهکار برای توقف اتومبیل استفاده از موانع طبیعی است . در شرایط اضطراری میتوانید با برخورد به درختچه های کوچک که ارتفاع کمی دارند سرعت خود را تا مرز توقف کاهش دهید . این روش بسیار خطرناک است و باید در انتخاب موانع دقت داشت که اتومبیل را بصورت ناگهانی متوقف نکند بلکه مانع طوری باشد که باعث توقف تدریجی خودرو گردد .

اگر ترمز اتومبیل نگرفت چکار باید کرد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 16 =

بررسی

سریع ترین خودروی الکتریکی جهان را بشناسید

سریع ترین خودروی الکتریکی جهان را بشناسید در سالهای اخیر از جمله مهمترین تغییراتی که در دن…