اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود

885
اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود

اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود

شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که زودرنج بوده و خیلی زود ناراحت میشوید ، پرخاشگری کرده و یا از کسی نفرت پیدا میکنید . مطمئنا داشتن این چنین رفتاری زیاد مورد پسند جامعه نبوده و اغلب این افراد از جمع دوستان خود طرد میشوند . حساسیت زیاد در مورد مسائل مختلف و زودرنج بودن قبل از همه به ضرر خود فرد بوده و او را با مشکلات زیادی روبرو میکند . متخصصان علم روانشناسی برای مقابله با این حس و رفع مشکلات ناشی از آن بهترین راه حل را افزایش اعتماد بنفس میدانند . اغلب افرادی که حساس بوده و زودرنج میباشند دچار اعتماد بنفس پایین هستند . این افراد در کنار افزایش اعتماد بنفس باید نگرش مثبت در مورد محیط پیرامون خود را نیز تقویت کنند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد اینکه اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود بیشتر صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود
اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود

اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود

همانطور که میدانید انسان ها در قبال مسائل مختلف واکنش های مختلفی از خود نشان میدهند برخی بسیار محکم و استوار با مشکلات روبرو میشوند و برخی دیگر نیز با کوچکترین موردی ناراحت شده و قادر به کنترل شرایط نمی باشند . این زودرنج بودن دلایل زیادی مانند تیپ شخصیتی افراد ، تربیت و یادگیری ، ژنتیک و … بستگی دارد که یکی از مهمترین آنها اعتماد بنفس پایین است که بیشتر مربوط به نوع نگرش افراد به شرایط بستگی دارد و قابل اصلاح است . لازم به ذکر است اگر این افراد بصورت جدّی درصدد اصلاح این حالت نباشند ، زود رنجی به مرور زمان تبدیل به عادت و حتی یك ویژگی شخصیّتی خواهد شد و پیامدهای منفی بسیاری را بدنبال خواهد داشت . در ادامه به چند نکته مهم اشاره خواهیم کرد .

اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود
اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود

نگرش مثبت

اگر شما هم از این مشکل رنج می برید سعی كنید نگرش خود را نسبت به دیگران تغییر دهید و بپذیرید كه همه شما را دوست دارند و اگر هم در مواردی به شما تذكر می دهند یا سخت می گیرند ، از آن جهت است كه شما برای آن ها مهم هستید و همه نگران حال شما هستند و از باب دلسوزی به شما تذكر می دهند . به پیامدهای منفی حالت رنجش از دیگران توجه کنید .

قرار گرفتن در موقعیت

یکی از بهترین کارهایی که می‌توان برای این گروه از افراد انجام داد مواجه‌ شدن با موقعیت است . این افراد باید بدانند که نباید از قرار گرفتن در جمع و یا شنیدن حرف‌ها و نظرات دیگران احساس ناراحتی بکنند و باید روابط اجتماعی خود را بیشتر کنند . اما قبل از این مرحله باید خودشان را بهتر بشناسند و مهارت‌های ارتباطی را بیاموزند . افرادی که حساسیت بیش از حد دارند معمولا از کمبود قدرت ابراز وجود رنج می‌برند و نمی‌توانند حرف‌ها و نظرات‌شان را به درستی مطرح کنند . برای همین هم احساسات منفی‌شان بیشتر می‌شود و همین می‌تواند شرایط را بغرنج‌تر کند .

اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود
اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود

شرایط را بشناسید

امكان ندارد كه زودرنجی شما بدون جهت و بی دلیل باشد ، حتماً دلیل و علّتی دارد ولو این كه شما آن را نشناسید . بنابراین سعی كنید علّت آن را بشناسید، هر موقعیتی كه برای شما ناراحت كننده است از آن دوری نموده و یا از قبل تمرین كنید كه اگر در چنین موقعیّتی دچار شوید چگونه باید برخورد كنید . در این مرحله بر روی ویژگی های شخصیتی خود تمرکز کرده و سعی کنید برخی از ویژگی های لازم را اصلاح و یا تقویت کنید .

عزت نفس

این بار که حس کردید دچار زودرنجی شده اید سعی کنید صبر و تحمّل خویش را بالا برده و روحیه مقاومت ، سرسختی و عزّت نفس را در خویش تقویت نمایید . ظرفیت و توانایی تحمّل سختی ها و پذیرش محدودیت ها و كمبودها را در خود افزایش دهید ضمن اینکه حتما به پرورش استعدادها و قابلیت های خود بپردازید چرا که در تقویت اعتماد به نفس بسیار موثر خواهد بود .

اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود
اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود

تربیت صحیح فرزندان

شیوه تربیتی پدر و مادر هم در ایجاد این حساسیت‌ها موثر است و می‌تواند آن را تقویت کرده یا برای حل مشکل کمک کند . والدین باید فرزندان‌شان را طوری تربیت کنند که آمادگی رویارویی با فراز و نشیب‌های زندگی را داشته و واقع‌نگر باشند . به این معنی که بچه‌ها باید در شرایط اجتماعی طبیعی و عادی قرار بگیرند و این‌طور نیست که در محیطی بسته آنها را پرورش دهیم و انتظار داشته باشیم در آینده هم زندگی اجتماعی موفقی داشته باشند .

 

اعتماد بنفس پایین موجب زودرنجی میشود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 6 =

بررسی

۷ راهکار عملی برای بیان چیزی که می خواهید

۷ راهکار عملی برای بیان چیزی که می خواهید ۷ راهکار عملی برای بیان چیزی که می خواهید : اگر …