ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی

441
ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی

ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی

استاد ابوالحسن صبا از بزرگترین اساتید موسیقی اصیل ایرانی است که برای اهل هنر و موسیقی چهره ای بسیار محترم است . استاد صبا در نواختن همه سازهای موسیقی استعداد خاصی داشت و تمام سازهای ایرانی همچون سنتور ، تار ، سه‌تار ، تنبک ، نی، کمانچه ، ویولن و نیز پیانو را در حد استادی می‌نواخت ولی بدلیل علاقه شخصی خود ، ویولن و سه‌تار را به عنوان سازهای تخصصی خود برگزید . او کسی بود که ساز سه تار را به استاد شهریار آموخت و یار تنهایی او شد و استاد شهریار بارها در اشعار خود به نام صبا اشاره کرد . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم بیوگرافی ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی را به محضر شما تقدیم کنیم همراه ما باشید .

ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی
ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی

ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی

استاد ابوالحسن صبا ، فرزند ابوالقاسم کمال‌السلطنه در سال ۱۲۸۱ خورشیدی در خانواده‌ای آشنا به موسیقی و اهل ادب در تهران متولد شد . پدرش، کمال‌السلطنه، پزشک، ادیب و از دوست‌داران موسیقی اصیل ایرانی بود که در کنار طبابت ، سه‌تار می‌نواخت . استاد صبا اولین آموزش های موسیقی را در محضر پدر بود و نخستین پویه‌های موسیقی را از پدرش فرا گرفت . سپس برای کسب آموزش های حرفه ای تار و سه تار به نزد اساتیدی چون میرزا عبدالله فراهانی و درویش خان و علی‌نقی وزیری رفت و کم کم جوانه های موسیقی در روح او شکفت . استاد صبا از چنان علاقه و استعدادی برخوردار بود که بعد از تار و سه تار بسرعت به سراغ سازهای دیگر رفت . او ابتدا در نزد حسین هنگ‌آفرین به فراگیری ویولون پرداخت و بعد از آن در نزد حسین اسماعیل‌زاده کمانچه ، نزد علی اکبرخان شاهی ساز سنتور ، نزد اکبرخان نی و نزد حاجی خان ضرب را آموخت . او تقریبا تمامی سازهای اصلی در موسیقی اصیل ایرانی را به زیبایی فراگرفت و با تلاش خستگی ناپذیر خود در تمامی این سازها به درجه استادی دست یافت .

ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی
ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی

اما این پایان ماجرا نبود و روح لطیف و سرشار از ذوق و هنر استاد صبا لحظه ای آرام و قرار نداشت لذا او در جوانی به مدرسه کمال‌الملک رفت و در آنجا نقاشی را فرا گرفت .استاد صبا هم‌چنین در رشته‌هایی مانند سوهان‌کاری ، نجاری ، ریخته‌گری ، معرق‌کاری و خاتم‌کاری مهارت کسب کرد که بعدها این مهارت های او در ساختن آلات موسیقی بکارش آمد . او از جمله افرادی بود که علاوه بر نبوغ و استعداد ذاتی ، در رسیدن به اهداف خود بسیار پرتلاش بود و در عین حال روابط اجتماعی خوبی نیز با مشاهیر زمان خود داشت او آثار نیما و هدایت را می‌خواند و با نیما و شهریار روابط دوستانه و صمیمی داشت .

در سال ۱۳۰۲ خورشیدی کلنل علی نقی وزیری بعد از بازگشت از اروپا به ایران ، مدرسه موسیقی را تاسیس کرد و استاد صبا برای تکمیل هنر خود به آن مدرسه رفت و با استفاده از سبک وزیری و در اثر آشنایی با اسلوب صحیح ویلون ، روشی نوین برگزید ولی از آنجا که سوابق کافی در موسیقی ایرانی داشت مانند سایر نوجوانان مفتون عظمت موسیقی اروپایی نشد و از نغمات موسیقی محلی که به آن دلبستگی داشت جدایی نگرفت و کوشش کرد آنها را به سبکی نو بسازد . در سال ۱۳۰۸ مدیریت مدرسه جدید التاسیس صنایع ظریفه در رشت به عهده صبا گذارده شد. بعد از دو سال و نیم که از عمر مدرسه صنایع ظریفه گذشت استاد صبا در اثر ناسازگار بودن آب و هوای رشت با وضع جسمی اش به تهران برگشت و کلاس درس موسیقی خود را در محل فعلی موزه صبا واقع در کوچه ظهیر الا سلام تشکیل داد . استاد صبا در سال ۱۳۱۱ با یکی از شاگردان خود با نام منتخب اسفندیاری کوه نور که دختر عموی نیما بود ازدواج کرد و حاصل این ازدواج سه دختر به نام‌های غزاله ، ژاله و رکسانا می‌باشد .

ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی
ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی

از سال ۱۳۲۰ به سمت هنر آموزی به خدمت وزارت فرهنگ در امد و سپس به سمت استاد هنرستان موسیقی ملی و نیز سرپرستی ارکستر شماره یک هنرهای زیبای کشور انتخاب شد . استاد صبا ساز ویلون را که سازی خارجی بود به عنوان سازی کامل در خدمت موسیقی ایرانی گرفت و امروزه این ساز در موسیقی ایرانی شناسنامه ای همپایه با شناسنامه خود در موسیقی سایر کشورها دارد . امروزه اگر موسیقی آلمان را با بتهوون ، موسیقی اتریش را با موتزارت ، موسیقی روسیه را با چایکوفسکی و موسیقی ایتالیا را با وردی می شناسند ما هم باید به استادی همچون ابوالحسن صبا افتخار کنیم که نام موسیقی ایرانی را در جهان مطرح کرد و بدون تردید اگر تلاش های او نبود ، موسیقی ما به این حد از پیشرفت و اعتلا دست نمی یافت .

استاد صبا در شب جمعه ۲۹ آذر ماه ۱۳۳۶ در سن ۵۵ سالگی به علت ناراحتی قلبی چشم از جهان فروبست . بعد از مرگ استاد ، بر طبق وصیت ایشان و به خاطر تجلیل و قدردانی از این هنرمند نامی ، خانه ایشان در ۲۹ آبان ۱۳۵۳، به موزه تبدیل گردید و همسر ایشان به کمک فرزندان استاد ، اشیا و لوازم متعلق به استاد را جمع آوری و به موزه اهدا کردند . فوت استاد صبا چنان تاثیری در جان استاد شهریار انداخت که باعث تولد غزل معروف “سوگ صبا” توسط استاد شهریار شد :

ای صبا با تو چه گفتند که خاموش شدی؟ … چه شرابی به تو دادند که مدهوش شدی؟
ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی
ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی

آثار استاد صبا

این استاد بزرگ موسیقی یادگاری های ارزشمندی در زمینه موسیقی و آموزش آن از خود بر جای گذاشت از جمله : کتاب دوره اول ، دوم و سوم ویلون – کتاب دوره اول و دوم ، سوم و چهارم سنتور – کتاب دوره اول سه تار – سلوی ای وطن کتاب دستور ویلون وزیری – چهار مضراب سه گاه ، کتاب دستور ویلون وزیری – رنگ بیات ترک، کتاب ۲۳ قطعه ضربی – پیش درآمد ترک، ۱۸ قطعه پیش درآمد – نوید بهار، کتاب اول ویلون – چهار مضراب ساده در ماهور، کتاب اول ویلون – دستور ضرب – ردیف کامل آوازهای ایرانی – دیلمان(دشتی) – میری یا مازندرانی(دشتی) – زرد ملیجه( دشتی) – به زندان(شوشتری) – در قفس(دشتی) – رقص چوبی( دشتی) – کوهستانی(دشتی) .

ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

بررسی

تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان

تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان حتما شما نیز اوقاتی از برنامه روزانه خود را به گوش دادن…