آموزش تنظیم فشار پکیج با شروع فصل سرما

848
آموزش تنظیم فشار پکیج با شروع فصل سرما

آموزش تنظیم فشار پکیج با شروع فصل سرما

زمانی نه چندان دور از وسایلی مانند کرسی و بخاری های نفتی برای گرمایش منزل استفاده میشد و بعدها با گسترش شبکه گازرسانی در کشور ، استفاده از بخاری های گازسوز و در نهایت پکیج ها مرسوم شد . یک دستگاه پکیج دقیقا همان کاری را میکند که یک موتورخانه انجام میدهد و از این نظر استفاده از پکیج بسرعت رشد یافت و طرفداران بسیاری پیدا کرد . نکته مهمی که در استفاده از پکیج مطرح است نگهداری و رفع ایرادات جزئی آنست چرا که برخی از دلایل ممکن است مانع از کارکرد صحیح آن شود . معمولا با شروع فصل سرما ، اغلب خانواده ها مقدار حرارت پکیج را افزایش میدهند تا از شوفاژها استفا کنند در این شرایط ممکن است با برخی ایرادات مواجه شویم که موضوع این بحث است . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا آموزش تنظیم فشار پکیج با شروع فصل سرما را خدمت شما تقدیم کنیم .

آموزش تنظیم فشار پکیج با شروع فصل سرما
آموزش تنظیم فشار پکیج با شروع فصل سرما

آموزش تنظیم فشار پکیج با شروع فصل سرما

قبل از هر چیز باید نکات کلی و ضروری در نگهداری و استفاده از پکیج را در نظر گرفت که از مهمترین آنها میتوان به اصول استاندارد نصب دودکش و اتصالات گاز اشاره کرد . ارتفاع دودکش باید حداقل ۴۰ سانتی متر بالاتر از خروجی گاز پکیج باشد تا مکش بخوبی صورت گیرد . همچنین برای تامین برق پکیج ، بهتر است از یک محافظ ویژه پکیج که تنها یک خروجی دارد استفاده کنید چرا که برد الکترونیکی پکیج ها بسیار حساس بوده و اگر بدلیل نوسانات برق نیمسوز شود هزینه زیادی برای شما خواهد داشت . اما یکی از مهمترین نکاتی که در مورد پکیج ها باید بدانیم تنظیم فشار آن است . این کار به کمک شیر پر کن انجام میشود .

شیر پرکن شیری است که در مسیر انشعابی از ورود آب سرد به قسمت مکش پمپ قرار می گیرد و وظیفه آن پر کردن مدار گرمایشی از آب می باشد . حتما این شیر را در زیر پکیج مشاهده کرده اید . با چرخاندن این شیر میتوانید فشار مدار را تنظیم کنید . عوامل زیادی ممکن است باعث افت فشار یا افزایش آن میشوند . معمولا اگر پکیج مدتی کار نکند و بعد از مدتی مورد استفاده قرار گیرد مقداری افزایش فشار خواهد داشت . اگر پکیج شما نو بوده و به تازگی نصب و راه اندازی شده است تا سه یا چهار هفته کاهش فشار در آن طبیعی است اما بالارفتن فشار در آن طبیعی نیست .

آموزش تنظیم فشار پکیج با شروع فصل سرما
آموزش تنظیم فشار پکیج با شروع فصل سرما

دلایل کاهش فشار

اصلی ترین دلیل کاهش فشار پکیج وجود نشتی در مدار رادیاتور و پکیج است . این نشتی حتی به مقدار خیلی کم در رادیاتورها میتواند باعث افت فشار شود . به عنوان مثال اگر یکی از رادیاتورها نشتی داشته باشد ( مثلا در عرض ۲۴ ساعت اندازه یک استکان آب جمع شود ) این نشتی باعث کاهش فشار خواهد شد . در بعضی مواقع ممکن است نشتی از لوله های انتقال آب صورت بگیرد و باعث کاهش فشار شود .

پکیج ها قطعه ای بنام منبع انبساط دارند که سواراخ بودن یا باد نداشتن منبع انبساط میتواند باعث تغییر فشار شود . در این حالت افزایش فشار پکیج زمانی رخ میدهد که دما را بالاتر از ۶۰ درجه تنظیم کنید . در برخی مواقع ممکن است تغییر فشار بدلیل خرابی شیر پرکن باشد . اگر شیر پرکن به هر دلیلی خراب باشد (حتی اگه بسته باشد)باعث تغییر فشار خواهد شد . مواردی که اشاره شد از مهمترین دلایل تغییر فشار در پکیج بود حال برای تنظیم فشار پکیج باید چکار کنیم ؟ اول اینکه مدار شوفاژ باید سرد باشد و فشار بروی یک بار (۱ Bar) تنظیم گردد . ( بروی پکیج مطابق شکل ، فشار سنج وجود دارد و مادامی که فشار بروی یک بار رسید ، شیرپرکن را می بندیم ) .

آموزش تنظیم فشار پکیج با شروع فصل سرما
آموزش تنظیم فشار پکیج با شروع فصل سرما

حتما درنظر داشته باشید که هنگام روشن کردن پکیج ، این فشار مقداری بیشتر خواهد شد و این کاملا طبیعی است . بطور کلی مادامی که پکیج روشن است ، فشار سنج باید بین ۱ تا ۱.۵ بار باشد . اگر فشار کمتر از یک بود باید توسط ” شیرپرکن ” فشار را به یک بار برسانیم و هنگامی که فشار از ۱.۵ بار بیشتر گردید باید توسط ” شیرتخلیه ” ، فشار را تا یک بار کاهش دهیم این کار می تواند با احتیاط و با چرخاندن شیر اطمینان در جهتی که بروی آن وجود دارد ، انجام گیرد . لازم به ذکر است مدار گرمایش فقط درحالتی که کلید پکیج بروی حالت زمستان قرار داشته باشد ، فعال می باشد .

اگر به مدت زیادی قصد نداریم از پکیج استفاده نماییم ( بخصوص در زمستان ) بهتر است که آب سیستم را توسط شیرتخلیه از مدار خارج کنیم . چون ممکن است در بعضی از پکیج ها ، شیر تخلیه وجود نداشته باشد یا به درستی کار نکند شما میتوانید آب سیستم را با روش ساده زیر تخلیه کنید :

ابتدا شیر فلکه اصلی ورودی آب سرد به پکیج را بندید . سپس شیر پرکن را باز کنید چون شیر فلکه بسته است ، پس آبی وارد سیستم نمی شود . در نهایت به کمک شیر آبی که ارتفاعش از زمین کمتر از شیرهای دیگر است (مثلا شیر آب گرم توالت که اغلب در ارتفاع کم نصب میشود) آب سیستم گرمایشی را خالی کنید .

 

آموزش تنظیم فشار پکیج با شروع فصل سرما نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 1 =

بررسی

ترفندهای تمیز نگه داشتن آشپزخانه در زمان آشپزی

ترفندهای تمیز نگه داشتن آشپزخانه در زمان آشپزی خانم های خانه دار زمانی که قصد دارند آشپزی …