Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ

425
Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ

Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ

Crowd Funding چیست : کراودفاندینگ (Crowd Funding) به معنی جذب کردن سرمایه به صورت جمعی و گروهی است . واژه ی Crowd به معنی انبوه مردم یا جمعیت و Funding به معنی تامین منابع مالی یا سرمایه است . اگر بخواهیم تعریف کوتاهی ازاین اصطلاح بیان کنیم ، باید بگوییم کراودفاندینگ عبارت است از به دست آوردن سرمایه ی پروژه ها از طریق ایجاد کمپین ها و مدیریت آنها ، که موجب جذب افراد زیاد با مبالغ کم ، جهت جذب سرمایه مورد نیاز می‌شود .

این شیوه ی نوین جذب سرمایه عموماً برای حمایت از کسب و کارهای کوچک و ایده های نو مناسب است . برای سرمایه گذاری به این شیوه صاحب پروژه کمپینی تشکیل می دهد و آن را از طریق سرمایه و تامین منابع مالی اجرا می کند .

در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم ببینیم Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ کدامند ؟ همراه ما باشید .

 

تاریخچه کراودفاندینگ ( Crowd Funding) 

Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ
Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ

سایت “کیک استارتر” kickstarter  در سال ۲۰۱۰ کارش را در ایالات متحده شروع کرد تا با جذب سرمایه جمعی، از خلاقیت و هنر حمایت کند، کسی حتی فکرش را نمی کرد که چنین حجم بالایی از سرمایه برای حمایت از مهندسین و هنرمندان جوان سرازیر شود . مردم آمریکا به کیک استارتر به عنوان اولین سایت سرمایه گذاری جمعی اعتماد و بالغ بر ۲.۶ میلیارد دلار به پروژه های آنها کمک کرده اند . این روش، به حدی تاثیرگذار بوده که به کراودفاندینگ، به عنوان اهرمی قدرتمند برای نجات اقتصاد نگاه می‌شود ، در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰ سایت کراودفاندینگ در این کشور فعالیت می‌کنند. سایر کشورها نیز به مرور زمان، به این روش برای حمایت از استعدادهای جوان روی آورده اند.

در ایران نیز کراودفاندینگ با این روش از سال ۱۳۹۳ شروع به کار کرد. اکثر پلتفرم های موجود در ایران بر اساس روش پاداش محور پایه گذاری شده اند.

 

کراودفاندینگ چگونه عمل می‌کند؟

Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ
Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ

اگر روش هایی مانند “جذب اسپانسر”، “دریافت وام” و… را جذب سرمایه کلان بنامیم ، کراودفاندینگ روشی مقابل آنها است و به جذب سرمایه خرد یا جذب سرمایه جمعی معروف است . در این روش، یک فرد خلاق برای جذب سرمایه پروژه اش، به جای بانک ها و سرمایه گذاران کلان، از مردم می‌خواهد که با حمایت‌های مالی کوچک، به تدریج سرمایه لازم برای اجرای یک پروژه را پرداخت کنند و در مقابل از مزایای تولید نهایی بهره ببرند و پاداش دریافت کنند .

فرض کنید به عنوان مثال، یک مهندس جوان که قصد دارد ابزار یا نرم‌افزاری کاربردی طراحی کند، از مردم می‌خواهد آن را با قیمتی کمتر پیش‌خرید کنند . یا یک هنرمند پیشنهاد می‌دهد که بعد از تولید اثرش، نام او به عنوان حامی در تیتراژ پایانی، سی دی محصول، یا… قرار بگیرد یا بتواند در کنار هنرمندان در ضیافتی شرکت کند و در اکران خصوصی آلبوم یا فیلم یا تئاتر حضور داشته باشد و…

کراود فاندینگ برای حمایت از هنرمندان، استارتاپ ها و صاحبان ایده و کسب و کارهای نوپا مناسب است.

هدف اصلی کراودفاندینگ ( Crowd Funding) حمایت از خلاقیت و نوآوری

روشهای حمایت از کراودفاندینگ ( Crowd Funding)

Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ
Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ

۱ – روش پاداش محور (Reward)

این روش رایج ترین و محبوب ترین نوع سرمایه گذاری جمعی محسوب می شود . دراین روش هر فرد با شرکت در پروژه جایزه ای دریافت می کند که می تواند به صورت هدیه یا امتیاز باشد . همین عامل مانند موتور محرکی باعث جذابیت سرمایه گذاری می شود . البته باید خاطر نشان کرد که کسانی که در پروژه مشارکت می کنند، هیچ نوع مالکیتی به دست نمی آورند .

نوع دیگری از روش جایزه محور پیش خرید کردن محصول یک پروژه است به این صورت که افرادی سفارش محصولی را که هنوز تولید نشده را خریداری می کنند تا آن را پس از تولید دریافت کنند و به این ترتیب هرکس درحد خود به تولید کمک می کند . به عنوان نمونه می توان به سایت Kick Starter اشاره کرد که به این روش را اجرا میکند.

۲ – روش خیریه (Donation)

این روش به عنوان روشی قدیمی و رایج به حساب می آید در این روش هر شخص به تناسب توان مالی مبلغی برای پروژه ای که در راستای یک کار خیر می باشد ، اختصاص می دهد. روش هایی مانند گلریزان و .. از جمله موارد مشابه با این روش است .

۳ – روش وام دادن (Lending)

در این روش اشخاص مبالغ مورد نظر خود را به صورت وام دراختیار مدیر پروژه قرار می دهند و او باید مبالغ دریافتی را در هنگام رسیدن به سود دهی به صاحبانشان برگرداند .

۴ – روش مشارکتی (Equity)

در این روش اشخاص در انجام با اختصاص دادن مبلغی در پروژه ها مشارکت می کنند و به تناسب مشارکت خود سود دریافت می کنند. مثل اوراق قرضه ی خودمان در ایران.

نکته

لازم به توضیح است که دو روش آخر، یعنی وام و سهام در ایران اجرا نمی شود زیرا هنوز قوانین مربوط به این دو روش در ایران تصویب نشده است .

 

اهداف اجرای کراودفاندینگ

Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ
Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ

– سرمایه گذاری به امید دریافت سود یا سهمی از پروژه در آینده.

– پرداخت سرمایه در ازای دریافت یک نمونه از محصول یا خدمات در آینده.

– کمک انسان دوستانه و بلا عوض تا آن پروژه کراودفاندینگ مورد نظر به مرحله اجرا برسد . این حالت معمولا با اهداف خیر خواهانه انجام می شود.

 

افراد دخیل در اجرای پروژه ی کراود فاندینگ

Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ
Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ

– صاحب ایده که شروع کننده ی پروژه است.

– افراد یا گروه هایی که ایده را حمایت می کنند.

– سامانه (پلتفرم) ای که این دو گروه را برای اجرای پروژه گرد هم جمع کند.

 

مزایای کراودفاندینگ 

برتری نسبت به سایر روش‌های سنتی جمع‌آوری سرمایه

کسب اعتبار اجتماعی موردنیاز استارتاپ

جذب طرفداران وفادار به محصولات شما

مقرون‌ به‌ صرفه

فراهم کردن فرصت پیش‌فروش محصولات

اصلاح ایده با دریافت بازخوردهای معتبر

Crowd Funding چیست و انواع روشهای کراودفاندینگ نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

بررسی

جذب سرمایه گذار استارتاپ به سبک کارآفرینان موفق

جذب سرمایه گذار استارتاپ به سبک کارآفرینان موفق جذب سرمایه از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر استار…