گریه کردن حیوانات و رابطه آن با احساسات درونی‌شان

309
گریه کردن حیوانات

گریه کردن حیوانات و رابطه آن با احساسات درونی‌شان

برخی از اشخاص براین باورند که حیوانات به‌ویژه حیوانات خانگی‌شان در زمان ناراحتی گریه می‌کنند. بعنوان نمونه برخی از مردم فکر می‌کنند که گریه سگ خانگی‌شان را دیده‌اند. درزمان های فدیم هم داروین براین باور بود که میمون‌ها و فیل‌ها گریه می‌کنند و دریک بخش از کتاب مدارکی از اشک ریختن فیل‌های هندی در شرایط‌های ناراحت کننده ارائه می‌دهد. عکس‌هایی نیز در فضاهای مجازی منتشر می‌شوند که نشان می‌دهند بچه فیل‌ها یا بچه میمون‌ها بعداز جدا شدن از مادرشان از شدت ناراحتی گریه می‌کنند ولی آیا از نظر علمی گریه کردن حیوانات حقیقت دارد؟ با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید

گریه کردن برای ما انسان‌ها به مفهوم اشک ریختن به‌همراه باناراحتی و غم و درد و احساسات عمیق همراه است. در خوشحالی‌های احساسی نیز ما از شادی زیاد اشک می ریزیم. ما انسان‌ها علاقه مندیم که احساسات خود را به موجودات دیگر نیز نسبت دهیم ولی حقیقت این است که این تنها انسان‌ها هستند که در زمان فوران احساسات اشک می‌ریزند.

گریه کردن حیوانات
گریه کردن حیوانات

بعضی از دانشمندان معتقد هستند که حیوانات هم دارای احساسات هستند. تحلیل‌های صورت گرفته برروی مغز شامپانزه‌ها، میمون‌ها، سگ‌ها و موش‌ها نشان داده است زمانی که در شرایط‌هایی مثل ترس، عصبانیت، لذت و … قرار می‌گیرند مغزشان شرایطی مشابه مغز انسان‌ها عمل می‌کند. درزمان جدا شدن بچه‌های حیوانات پستاندار از مادرشان صداهای غمگینی از آن‌ها شنیده می‌شود. اگر زاری کردن را به صورت قیل و قال در شرایط‌های استرس‌زا تعریف کنیم اکثر میمون‌ها، گیبون‌ها، اورانگوتان‌ها، گوریل‌ها، شامپانزه‌ها و سایر حیوانات در این شرایط سر و صدا و زاری می‌کنند ولی در مورد گریه و سوگواری حاصل از غم و احساسات عمیق اینگونه نیست.

گریه کردن حیوانات
گریه کردن حیوانات

حیوانات این قدرت را دارند که برای روانکاری چشمان‌شان اشک تولید کنند ولی ازدیدگاه علمی لزوماً ارتباطی بین این اشک‌ها و احساسات درونی آن‌ها وجود ندارد. دررابطه با گریه کردن فیل‌ها هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی از دانشمندان معتقد هستند اشک ریختن آن ها تنها یک واکنش فیزیولوژیک به شرایط‌های استرس‌زاست و ریشه در غم و ناراحتی آن‌ها ندارد. این قضیه در مورد نوزاد انسان نیز صادق است. نوزادان اغلب در زمان درد و ترس گریه می‌کنند و گریه‌ی آن‌ها کمتر به احساسات مرتبط است. یک تفاوت شیوه‌ی گریه کردن بچه‌ها با بزرگسالان این است که در گریه‌ی آن‌ها سر و صدا بیشتر دیده می‌شود و کمتر اشک می‌ریزند. با رشد انسان‌ها بیشتر به دلیل احساسات گریه می‌کنند و سر و صدای گریه‌ی آن‌ها کمتر شده و اشک‌ها بیشتر دیده می‌شوند.

گریه کردن حیوانات و رابطه آن با احساسات درونی‌شان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − شش =

بررسی

تصاویری از حیوانات علاقمند به عکاسی

تصاویری جالب از حیوانات علاقمند به عکاسی دنیای حیوانات پر از حادثه های زیبا و جذابی است که…