پروبیوتیک چیست و از خواص پروبیوتیک ها چه می دانید

596
پروبیوتیک چیست و از خواص پروبیوتیک ها چه می دانید

پروبیوتیک چیست و از خواص پروبیوتیک ها چه می دانید

پروبیوتیک چیست : پروبیوتیک ها درواقع میکرو ارگانیسم هایی هستند که از طریق مصرف غذاهای تخمیر شده یا مکمل های دارویی وارد بدن می شوند . تحقیقات نشان می دهند تعادل یا عدم تعادل باکتری های سیستم گوارش با بروز بیماری ها و سلامت عمومی بدن در ارتباط است . پروبیوتیک ها باکتری ها و مخمر های زنده ای هستند که به حفظ این تعادل کمک می کنند . ما معمولا نسبت به این باکتری ها احساس خوبی نداریم و آنها را عامل بروز بیماری می دانیم ، اما بدن انسان سرشار از باکتری های خوب و بد است .

از اواسط سال ۱۹۹۰ میلادی مردم با پروبیوتیک ها آشنا شدند و به دنبال کشف خواص آنها افتادند . پزشکان معمولا برای بهبود مشکلات گوارشی آنها را تجویز می کردند . زمانی که روده بر اثر مشکلی یا مصرف آنتی بیوتیک باکتری های خوب خود را از دست بدهد ، پروبیوتیک ها به جایگزینی آنها در روده کمک می کنند .

در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم بدانیم پروبیوتیک چیست و چه خواصی دارند . همراه ما باشید .

 

مهمترین خواص پروبیوتیک ها

پروبیوتیک چیست و از خواص پروبیوتیک ها چه می دانید
پروبیوتیک چیست و از خواص پروبیوتیک ها چه می دانید

۱ – هضم راحت غذا

اگر در هضم غذا مشکل دارید بهتر است مصرف مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک را آغاز کنید. همچنین می توانید از مکمل های پروبیوتیک استفاده کنید تا با مشکلاتی مانند عدم تحمل لاکتوز مقابله کنید. این باکتری های مفید به شما کمک خواهند کرد تا بهتر بتوانید از عهده ی هضم محصولات لبنی و البته دیگر مواد غذایی بر بیایید.

۲ – جذب بهتر مواد مغذی

می خواهید بیشترین میزان ویتامین ها و مواد معدنی موجود در مواد غذایی را جذب کنید؟ مصرف پروبیوتیک ها باعث جذب بیشتر مواد مغذی موجود در مواد غذایی مصرفی تان می شود. به عنوان مثال پروبیوتیک ها تاثیر زیادی در جذب کلسیم و ویتامین B دارد.

۳ – مقابله با عفونت‌ها و ویروس‌ها

بدانید و آگاه باشید که پروبیوتیک ها به بدن تان قدرت می دهند تا با میکروب ها مقابله و هر نوع بیماری و عفونتی را از شما دور کند. در واقع این ترکیبات مفید مانند نگهبانان بدن هستند که باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قارچی(میکوز) و عفونت های مجاری ادرار شده و یک سلاح خوب در برابر آکنه و آلودگی به E.coli باکتری محسوب می شود.

۴ – تقویت سیستم ایمنی بدن

آیا می دانید که مصرف مکمل یا مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک ها باعث بهبود و حفظ فلور روده ی دستگاه گوارش می شود؟ باید بدایند که سیستم گوارش سالم به طور مستقیم روی سیستم ایمنی بدن نیز تاثیر می گذارد. در نتیجه با تولید هر چه بیشتر لمفوسیت ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

پروبیوتیک چیست و از خواص پروبیوتیک ها چه می دانید
پروبیوتیک چیست و از خواص پروبیوتیک ها چه می دانید

۵ – دفع راحت

اگر از یبوست رنج می برید و به طور گذرا یا در بیشتر مواقع در دفع دچار مشکل می شوید حتما پروبیوتیک ها را امتحان کنید. توجه داشته باشید که پروبیوتیک ها مانع از این می شوند که مدفوع آبکی(اسهال) یا خیلی سفت(یبوست) شود. این ترکیبات مفید از بدن در برابر یبوست مسافرتی و دیگر بیماری های مسافرتی حفاظت می کند.

۶ – کاهش آلرژی ها

با وجود اینکه هنوز محققان به نتایج قطعی در این خصوص نرسیده اند اما بر این باور هستند که مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک ها باعث کاهش واکنش های آلرژیک بدن می شود. نتایج چند پژوهش که در این خصوص انجام شده است نشان می دهد خانم‌های بارداری که محصولات غذایی حاوی پروبیوتیک مصرف می کنند به میزان ۳۰ درصد کمتر از دیگر خانم‌ها بچه های آلرژیک به دنیا می آورند. در واقع کودکان این مادرها کمتر در معرض آسم، التهاب و اگزما قرار می گیرند.

۷ – تمیزکاری بدن

پروبیوتیک ها به بدن کمک می کنند تا به طور طبیعی خود را سم زدایی و تمیز کند. بنابراین توصیه می کنیم به جای خرید ملین ها و دیگر تمیز کننده های روده ها از مواد غذایی حاوی پروبیوتیک ها استفاده کنید. این ترکیبات همچنین به کمک قدرت تمیزکنندگی خود باعث کاهش اولسرهای پپتیک و بوی بد دهان می‌شوند.

۸ – خنثی کردن اثرات منفی آنتی بیوتیک ها

مصرف آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری های ویروسی معمولا باعث از بین رفتن باکتری های مفید سیستم گوارشی می شود. واقعیت این است که این داروها برای از بین بردن باکتری ها هستند و به این ترتیب نمی توانند بین باکتری های خوب و بد تفاوتی قایل شوند. به همین دلیل است که در حین مصرف آنتی بیوتیک ها دچار مشکلات گوارشی یا اسهال می شوید. معمولا پزشکان به همراه آنتی بیوتیک ها، مکمل پروبیوتیک نیز تجویز می کنند تا فلور روده را بازسازی کند.

۹ – مقابله با عفونت های ادراری

مجاری ادراری نیز نیاز به تعادل بین باکتری های خوب و بد دارند. به همین دلیل نیز مصرف پروبیوتیک ها می توانند مانع از بروز عفونت در مجاری ادراری بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها شود. نتایج بررسی های انجام شده در دانشگاه ماریلاند آمریکا نشان می دهد که مصرف پروبیوتیک ها مانع از گسترش باکتری های مضر در مجاری ادراری شده و باعث حفظ باکتری های خوب این مناطق می شود.

به طور کلی پروبیوتیک ها به منظور اهداف زیر به کار می روند :

پروبیوتیک چیست و از خواص پروبیوتیک ها چه می دانید
پروبیوتیک چیست و از خواص پروبیوتیک ها چه می دانید

– بهبود اسهال
– بهبود عفونت دستگاه گوارشی
– کنترل پاسخ های ایمنی ( التهاب) مانند بیماری التهابی روده (IBD)
– کاهش کلسترول خون و میزان جذب آن از روده (با تجزیه صفرا در روده)
– بهبود عدم تحمل لاکتوز ، چراکه باکتری اسید لاکتیک باعث تبدیل لاکتوز به اسید لاکتیک می گردد.
– بهبود عملکرد کبد چرب.
– کمک به ساخت ویتامین های گروه B و K.
– بهبود جذب مواد معدنی و ویتامین ها.
– کاهش فشار خون.

نکات مهم در رابطه با پروبیوتیک ها

پروبیوتیک چیست و از خواص پروبیوتیک ها چه می دانید
پروبیوتیک چیست و از خواص پروبیوتیک ها چه می دانید

۱ – اثربخشی آنها تا زمانی ادامه می یابد که پروبیوتیک مصرف گردد.

۲ – مکملهای غذایی به صورت قرص بایستی حتما دارای روکش محافظ باشند، تا باکتریهای مفید، حین عبور از معده، در اسید معده از بین نروند.

۳ – فرآروده های لبنی بهترین حامل برای پروبیوتیک ها محسوب میگردند.

۴ – موز، عسل، مارچوبه، کنگر فرنگی، سیر و پیاز پروبیوتیک های طبیعی میباشند. اما برای اثر بخشی بایستی مقادیر زیادی از آنها مصرف گردد.

۵ – مکملهای غذایی پروبیوتیک بایستی از مقادیر کافی باکتریهای مفید برخوردار باشند.

۶ – افرادی که آنتی بیوتیک مصرف میکنند،دچار اسهال، عفونت مخمری مهبل و یا دچار سوء تغذیه میباشند، در اولویت مصرف پروبیوتیک ها قرار دارند.

۷ – استارتر (باکتری) ماست(Lactobacillus bulgaricus) ، پروبیوتیک محسوب نمیگردد.

۸ – مصرف مکملهای پروبیوتیک به غیر از زنان باردار و شیرده، برای همه افراد مجاز است.

پروبیوتیک چیست و از خواص پروبیوتیک ها چه می دانید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

بررسی

روش های خوشمزه برای تقویت سیستم ایمنی بدن

روش های خوشمزه برای تقویت سیستم ایمنی بدن سیستم ایمنی بدن نقش اساسی برای مقابله با نفوذ بی…