نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی ۹۶

1,028
نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی 96

نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی ۹۶

با نزدیک شدن به اربعین حسینی ، موج عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از تمام نقاط دنیا به سمت شهر کربلا راهی می شوند و بزرگترین اجتماع مسلمانان را بر روی این کره خاکی تشکیل میدهند . سال قبل حضور بیش از بیست میلیون نفر در شهر مقدس کربلا تایید و طبق پیش بینی ها ، امسال نیز این اجتماع بصورت باشکوه برگزار خو اهد شد . با افزایش متقاضیان سفر به کربلا طی سالهای اخیر و لزوم اجرای صحیح قوانین در جهت برآوردن نیازهای این زائران ، مسئولان تصمیم گرفتند سامانه سماح را برای ثبت نام زائران راه اندازی نمایند . با توجه به اینکه ثبت نام در این سامانه برای تمامی زائران اربعین الزامی است ، تصمیم گرفتیم نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی ۹۶ و شرایط دریافت ویزا را به حضورتان تقدیم کنیم لطفا با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید .

نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی 96
نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی ۹۶

نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی ۹۶

اخیرا رییس سازمان حج و زیارت در مورد مراسم اربعین گفت ۱۲ کمیته اجرایی مسؤولیت ساماندهی حضور زائران ایرانی در مراسم اربعین را عهده دار شده اند که مسؤولیت کمیته ثبت نام و اعزام با سازمان حج و زیارت است و بعثه مقام معظم رهبری هم مسؤولیت کمیته فرهنگی اربعین را به عهده دارد . متقاضیان زیارت اربعین می توانند با مراجعه به سامانه سماح به آدرس samah.haj.ir و یا از طریق دفاتر زیارتی فعال ، نسبت به ثبت نام اقدام کنند . تمام مراحل ثبت نام با یک بار مراجعه به این سامانه پایان انجام می شود . بعد از انجام ثبت نام اولیه و گرفتن کد رهگیری ، در مرحله دوم ، معادلِ ریالیِ ۴۰ دلار ، از طریق سامانه سماح واریز شود .

باید توجه داشت ثبت‌نام در سامانه تا زمان دریافت کد رهگیری کامل نیست ؛ بنابراین در صورت عدم دریافت کد رهگیری ، ثبت‌نام انجام نشده است و متقاضی باید مجدداً فرایند ثبت نام را تکرار کند . بعد از ثبت نام و واریز وجه در سامانه سماح، متقاضیان باید مدارک خود را که شامل گذرنامه و دو قطعه عکس است، تحویل دفتر زیارتی بدهند. سامانه سماح طوری طراحی شده که با نوشتن آدرس محل سکونت، نزدیک ترین دفتر زیارتی، نشان داده می شود . دفاتر، مدارک متقاضیان را به کنسولگری عراق ارسال می‌کنند. دفاتر موظف هستند روادید را از کنسولگری عراق گرفته و تحویل متقاضیان دهند .

نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی 96
نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی ۹۶

از ویژگی های سامانه سماح، مشخص بودن اطلاعاتی مثل تاریخ رفت و برگشت، مرز خروجی وانتخاب وسیله حمل و نقل زائران است . ارائه این اطلاعات به ستادهای اربعین، مدیران را کمک می‌کنند که برای تسهیل در اعزام زائرین برنامه ریزی و پیش‌بینی درستی از تعداد زائران، سن، جنسیت و سایر موارد لازم در هر شهر و استان داشته باشند .

امسال برای سهولت زائران، ویزای انفرادی صادر می‌شود . متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه سماح نسبت به صدور ویزای انفرادی اقدام کنند . البته هزینه صدور ویزا انفرادی بیشتر از ویزای گروهی است . ۲۲ آبان ماه پایان ثبت نام در سامانه سماح است . سفارت عراق هم که عهده دار صدور ویزاست ، از ۲۸ آبان تعطیل می‌شود . برای همین توصیه می‌کنیم کسانی که در سامانه سماح ثبت نام کرده اند، در اسرع وقت مدارک خود را به دفاتر خدمات زیارتی تحویل دهند و به روزهای آخر منتهی به اربعین حسینی موکول نکنند . بازگشت هزینه ثبت‌نام زائرین منصرف شده، پس از کسر خسارت مربوطه (بسته به مرحله‌ای که زائر اعلام انصراف می‌کند) از طریق حساب ویژه بانک ملی و با ارائه کارت شناسایی ملی امکانپذیر است.

نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی 96
نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی ۹۶

ثبت نام در سامانه سماح

ثبت‌نام از زائرین اربعین از ساعت ۱۰ روز چهارشنبه اول شهریورماه در سامانه سماح به آدرس samah.haj.ir آغاز شده است . با توجه به محدودیت‌هایی که سفارت عراق در صدور روادید اربعین دارد، توصیه می‌شود زائرین عزیز جهت تسریع در صدور روادید حتی الامکان به صورت گروهی ثبت نام کنند . با ورود به سامانه سماح شکل زیر را مشاهده خواهید کرد . همانطور که در شکل مشخص شده است شما میتوانید فایل راهنمای ثبت نام را از این قسمت دریافت کرده و مراحل مورد نیاز برای ثبت نام را طی کنید .

نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی 96
نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی ۹۶

دقت داشته باشید در هنگام ثبت‌نام در سامانه ، اولین نفر در هر گروه به عنوان سرگروه در سامانه تعریف می‌شود و کلیه موارد و نکات مهم در طول عملیات از طریق پیامک برای این فرد ارسال خواهد شد ؛ لذا شایسته است سرگروه فردی متعهد، فعال و مسئولیت پذیر باشد . همچین افرادی که به صورت یک‌نفره در سامانه ثبت نام می‌کنند خودشان به عنوان سرگروه در سامانه ثبت می‌شوند . چنانچه سرگروهی کد پیگیری خود را فراموش کند می‌تواند با مراجعه به سامانه و وارد کردن کدملی و شماره شناسنامه و کلیک بر روی دکمه «دریافت کد پیگیری» مجدداً بر روی تلفن همراه ثبت شده در سامانه کد پیگیری را دریافت کند .

بازگشت هزینه ثبت‌نام زائرین منصرف پس از کسر خسارت مربوطه (بسته به مرحله‌ای که زائر اعلام انصراف می‌کند) از طریق حساب ویژه بانک ملی و با ارائه کارت شناسایی ملی امکانپذیر است . محدوده جغرافیایی که زائرین اربعین زیر پوشش بیمه هستند از فاصله ۲۰ کیلومتر مانده به مرز عراق و داخل خاک عراق در شهرهای زیارتی می‌باشد لذا دقت شود که چنانچه خدای ناکرده زائری در فاصله عزیمت از شهر مبداء در ایران تا مرز در رفت و یا برگشت دچار سانحه‌ای شود باید از بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه و یا برای درمان از بیمه تأمین اجتماعی، بیمه سلامت و… استفاده کنند . دقت شود که بیمه زائرین اربعین صرفاً شامل مسیرهای راهپیمایی و شهرهای زیارتی است و سایر شهرهای کشور عراق را شامل نمی‌شود.

 

نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی ۹۶ نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

بررسی

ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین

ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین حقیقت قیام امام حسین :  ورود خاندان مکرّم سیدال…