مسمومیت با مونوکسید کربن و روشهای مقابله با آن

547
مسمومیت با مونوکسید کربن و روشهای مقابله با آن

مسمومیت با مونوکسید کربن و روشهای مقابله با آن

با فرارسیدن فصل سرما ، استفاده از وسایل گازسوز افزایش یافته و متاسفانه افراد زیادی دچار مسمومیت با گاز مونواکسید کربن شده و شاید جان خود را از دست بدهند . هر ساله آمارهای متعددی از بیمارستان های سطح کشور انتشار می یابد که نشان دهنده آمار بالای این مسمومیت است . باید توجه داشت این مسمومیت ناشی از سوختن ناقص سوخت های فسیلی مانند زغال، نفت، گازوئیل، بنزین و گاز شهری است لذا با رعایت برخی از نکات مهم در استفاده از وسایل گازسوز میتوان از خطرات این قاتل خاموش در امان ماند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد مسمومیت با مونوکسید کربن و روشهای مقابله با آن ، مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم لطفا همراه ما باشید .

مسمومیت با مونوکسید کربن و روشهای مقابله با آن
مسمومیت با مونوکسید کربن و روشهای مقابله با آن

مسمومیت با مونوکسید کربن و روشهای مقابله با آن

حتما تا بحال شنیده اید که گاز مونواکسید کربن موجب خفگی و مرگ انسان میشود اما چگونه ؟ مونواکسید کربن گازی است بی رنگ و بی بو که براحتی منتشر می شود . مونواکسید کربن از طریق تنفس وارد ریه ها شده ، به جریان خون رسیده و به گلبول های قرمز متصل می شود . گلبول قرمز وظیفه اتصال و انتقال اکسیژن را دارد ، اما زمانی که مونواکسید کربن به آنها متصل می شود دیگر توانایی حمل اکسیژن را از دست می دهد . در این صورت اکسیژنی از ریه جذب بدن نشده و بیمار با وجود استنشاق اکسیژن خفه می شود .

برای پخش گاز در سراسر بدن حدود چهار تا شش ساعت زمان نیاز است ؛ مدت زمانی که ما در خواب هستیم و گاز سمی در حال پخش در هوای اتاق است .  مسمومیت در کودکان سریع تر بروز کرده اما در افراد مسن عوارض عصبی ناخوش بیشتری را بجا می گذارد . جنین مادران باردار نیز می تواند دچار مسمومیت با مونواکسید کربن شود .

مسمومیت با مونوکسید کربن و روشهای مقابله با آن
مسمومیت با مونوکسید کربن و روشهای مقابله با آن

علائم مسمومیت

علائم مسمومیت متنوع است . شایع ترین علائم شامل سردرد، احساس گیجی، تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال می شود . البته بیماران با تشخیص ابتلا به عفونت های ویروسی یا مسمومیت غذایی مرخص می شوند . باید دقت داشت که این بیماران تب نداشته و دسته جمعی مبتلا می شوند . اگر پیگیری از نظر تماس با گاز شهری و دیگر سوخت های فسیلی مانند تماس با دود ماشین از آنها گرفته شود، تشخیص به بیراهه نمی رود .

اغلب آزمایشگاه های بیمارستانی و غیربیمارستانی توانایی شناسایی را ندارند یا دسترسی به آن مقدور نیست . در صورتی که شرایط مصدوم به احتمال مسمومیت با مونواکسید کربن دلالت دارد باید بسرعت و بدون معطلی برای تشخیص از محیط آلوده خارج شده و به بیمارستان منتقل شود . درمان اصلی در بیمارستان با تجویز اکسیژن با غلظت بالا شروع می شود. بسیاری از بیماران نیازمند اکسیژن با فشار بالا هستند که تعداد محدودی از مراکز درمانی به آن دسترسی دارند .

متاسفانه تعدادی از مصدومان مسمومیت با مونواکسید کربن دچار عوارض تاخیری می شوند . از دست رفتن حافظه، اختلال شخصیتی، پرخاشگری، بی قراری و حتی کوری از دیگر عوارض تاخیری گزارش شده است . با وجود تحقیقات فراوان افراد در معرض خطر چنین عوارضی مشخص نیستند، اما مسلم است که هر چه علائم اولیه شدیدتر باشد خطر بروز عوارض بیشتر است .

مسمومیت با مونوکسید کربن و روشهای مقابله با آن
مسمومیت با مونوکسید کربن و روشهای مقابله با آن

پیشگیری

توجه داشته باشد که  گاز مونواکسید کربن هیچ نشانه ای ندارد و بدون این که فرد متوجه شود وی را مسموم می کند پس اگر در منزل احساس سرگیجه یا سردرد کردید ابتدا خود را به هوای آزاد برسانید اگر حالتان بهتر شد احتمالا دچار مسمومیت شده اید . باید قبل از استفاده از وسایل گرماساز ، از کارکرد صحیح آن اطمینان داشت . ایمنی باید در مورد عدم نشت گاز و تولید گاز مونواکسید کربن صورت گیرد .  افرادی که دچار مسمومیت با این گاز می شوند ، نباید به محل بازگردند ، مگر این که سیستم گرمایشی بخوبی بررسی و معاینه شده و نقایص برطرف شود .

هرگز در فضای بسته ماشین را برای مدت طولانی روشن نگذارید چون باعث مسمومیت با گاز خروجی از اگزوز خواهد شد . ضمن ایجاد تهویه مناسب جهت آشپزخانه و حمام منزل ، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه جهت گرم نگه داشتن محیط داخل خانه جداً خودداری کنند .

 

اگر کسی دچار گاز گرفتگی شد چه اقداماتی باید انجام داد

فرد مسموم را از محیط آلوده به هوای آزاد منتقل کنید . یقه پیراهن و کمربند و لباس های تنگ افراد مسموم را باز کنید . درصورت امکان عملیات اکسیژن دهی به فرد مسموم را با نهایت دقت شروع کنید . باز نگه داشتن راه های تنفسی و تماس با اورژانس در مراحل بعدی درمانی باید مورد توجه قرار گیرد . به یاد داشته باشید که خارج کردن افراد آسیب دیده از محیط آلوده و قرار دادن آنها در محیط باز از مهمترین اقدامات پیشگیرانه محسوب می شود .

مسمومیت با مونوکسید کربن و روشهای مقابله با آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

بررسی

با این روش از خفگی ناشی از پریدن غذا در گلو جلوگیری کنید

با این روش از خفگی ناشی از پریدن غذا در گلو جلوگیری کنید فرض کنید در زمان صرف غذا ، یک نفر…