طولانی ترین میدان مین جهان در کشور مراکش

573
طولانی ترین میدان مین جهان در کشور مراکش

طولانی ترین میدان مین جهان در کشور مراکش

اگر گوگل مپس یا هر نقشه ی جهانی جدیدی را بررسی کنید متوجه منطقه ای مشخص شده در انتهای جنوبی خاک مراکش خواهید شد . از آنجایی که هیچ مرز سیاسی بین این منطقه و قلمرو مراکش وجود ندارد نمی توان منطقه ی صحرای غربی را یک کشور مجزا و مستقل دانست اما باید بدانید که این منطقه کاملاً نیز تحت کنترل دولت مراکش نیست و گستره وسیعی از این مناطق مین گذاری شده است . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم در مورد طولانی ترین میدان مین جهان در کشور مراکش ، مطالبی را به حضورتان تقدیم کنیم لطفا همراه ما باشید .

طولانی ترین میدان مین جهان در کشور مراکش
طولانی ترین میدان مین جهان در کشور مراکش

طولانی ترین میدان مین جهان در کشور مراکش

طولانی ترین میدان مین جهان در حالی شکل گرفته است که صحرای غربی مراکش منطقه ای مورد مناقشه با تاریخچه ای پیچیده و سراسر جنگ و درگیری بوده و این منطقه نیز مانند بسیاری از قلمروهای مورد مناقشه ی دیگر در جهان ، منطقه ای کاملا نظامی است که در مرکز آن یک دیوار شنی به طول ۲٫۷۰۰ کیلومتر کشیده شده که به نام دیوار صحرای غربی مراکش یا به صورت کوتاه تر دیوار مراکشی Moroccan Wall شناخته می شود . در این میان طولانی ترین میدان مین جهان برخلاف دیگر موانع بدنام در جهان، در خارج از آفریقا کمتر شناخته شده و بسیاری از مردم جهان از وجود آن بی اطلاعند . دیوار مراکشی مملو از مین بوده و در دل صحرا پنهان شده است . این دیوار شنی به مدت بیش از ۴۰ سال بلای جان مردم بادیه نشین منطقه شده و آن ها را از هم جدا کرده است .

صحرای غربی تا سال ۱۹۷۵ در اشغال کشور اسپانیا قرار داشت . بعد از این که اسپانیا از مالکیت خود بر این منطقه چشم پوشی کرد دولت های مراکش و موریتانی آن را بین خود تقسیم کرده و خواست مردم بادیه نشین که از دهه ی ۱۹۶۰ برای استقلال خود تلاش کرده بودند را نادیده گرفتند . در سال ۱۹۷۶ بادیه نشینان این منطقه یک جنبش نظامی ملی برای استقلال این منطقه به نام پولیساریو فرانت به راه انداخته که هدف آن پایان دادن به حضور نظامیان خارجی در منطقه بود . آن ها استقلال خود را اعلام کرده و منطقه ی تحت حاکمیت خود را جمهوری دموکراتیک عربی صحرا نامیدند و بدین ترتیب جنگ آغاز شد . در سال ۱۹۷۹ نیروهای موریتانی از این منطقه عقب نشینی کردند اما دولت مراکش راضی نشد نیروهای خود را از این منطقه خارج کند .

طولانی ترین میدان مین جهان در کشور مراکش
طولانی ترین میدان مین جهان در کشور مراکش

در همین زمان دولت مراکش شروع به ساخت یک خاکریز شنی به طول ۲٫۷۰۰ کیلومتر کرد که این منطقه را از طول به دو قسمت تبدیل می کرد. قسمت غربی این منطقه در اشغال نیروهای مراکشی بوده و قسمت شرقی که منطقه ی آزاد free zone نامیده می شد در کنترل نیروهای شورشی سازمان پولیساریو که متعلق به قبایل بادیه نشین بودند قرار داشت . بر اساس برآوردها بین ۳۰٫۰۰۰ تا ۴۰٫۰۰۰ نفر در این باریکه ی محصور شده در بین کشورهای موریتانی، مراکش و الجزایر در کمپ های آوارگان یا به صورت بادیه نشینی زندگی می کنند .

در سال ۱۹۹۱ درگیری بین نیروهای نظامی مراکش و شورشیان پولیساریو فرانت متوقف شده و متعاقبا پیمان صلح برقرار گردید . اما همچنین این خاکریز شنی ایجاد شده برقرار بود و هزاران سرباز مراکشی در امتداد آن حضور داشتند و همزمان ده ها دکل راداری و دیگر ابزارهای الکترونیکی نظارتی منطقه را در کنترل داشتند تا هیچ کسی از آن عبور نکند . همچنین تمام طول این دیواره مین گذاری شده بود که آن را به طولانی ترین میدان مین پیوسته در جهان تبدیل می کرد . بیش از ۷ میلیون مین زمینی و مقادیر زیادی مواد منفجره ی باقیمانده از جنگ و مهمات جنگی عمل نکرده در این تمامی منطقه ی بادیه نشینان صحرای غربی کار گذاشته شده است که عبور از این خاکریز شنی را بسیار دشوار می سازد . جراحات شدید، از دست دادن اعضای بدن و مرگ در اثر برخورد با این میدان مین و یا انفجار تصادفی آن ها به اتفاقی عادی و معمول برای مردم نگون بخت صحرا نشین منطقه تبدیل شده است .

طولانی ترین میدان مین جهان در کشور مراکش
طولانی ترین میدان مین جهان در کشور مراکش

سازمان ملل مالکیت دولت مراکش بر صحرای غربی را به رسمیت نشناخته و بر این نکته اصرار دارد که مردم صحرانشین خود باید سرنوشتشان را تعیین کنند . با این وجود کشورهای زیادی از جمله ایالات متحده آمریکا و فرانسه از مالکیت مراکش بر این منطقه حمایت می کنند . برخی بر این باورند که مراکش در این منطقه منافع اقتصادی دارد . همچنین ادعا شده که این منطقه پر از ذخایر فسفات بوده و در آب های آن مقادیر زیادی ماهی وجود دارد و میدان های نفتی و گازی بزرگی کشف شده است .

 

طولانی ترین میدان مین جهان در کشور مراکش نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 12 =

بررسی

معرفی تیم های حاضر در گروه ۲ جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

معرفی تیم های حاضر در گروه ۲ جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه معرفی تیم های حاضر در گروه ۲ جام جهانی :…