سخنرانی ترامپ در مورد برجام و تهدید به لغو آن

285
سخنرانی ترامپ در مورد برجام و تهدید به لغو آن

سخنرانی در مورد برجام و لغو آن

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دیشب در کاخ سفید، استراتژی جدید کشورش در قبال ایران و توافق هسته‌ای را اعلام کرد . بار دیگر جملات توهین آمیز و ناشیانه این بازرگان ، خوی وحشی گری و سلطه طلبی دولتمردان آمریکا را به وضوح آشکار کرد و به جهانیان ثابت کرد که این کشور تنها به فکر منافع خودش بوده و به هیچ توافقی پایبند نیست . حمایت از القاعده ، موشک های خطرناک و تهدید به لغو برجام ، از نکاتی بود که این به اصطلاح رئیس جمهور در مورد کشورمان مطرح کرد . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا در مورد سخنرانی ترامپ در مورد برجام و لغو آن اطلاعاتی را در  اختیار شما قرار دهیم .

سخنرانی ترامپ در مورد برجام و تهدید به لغو آن
سخنرانی ترامپ در مورد برجام و تهدید به لغو آن

سخنرانی ترامپ در مورد برجام و لغو آن

ترامپ در ابتدای سخنانش به سابقه تقابل کشورمان با آمریکا از زمان انقلاب پرداخت و در تلاش برای ایجاد فاصله میان ملت ایران و نظام اسلامی گفت : « ایران از سال ۱۹۷۹ تحت کنترل رژیمی است که ملتی مغرور را به سرنهادن به حکومت افراط‌گرایانه خود مجبور کرده است. » ترامپ سپس به تسخیر لانه جاسوسی و حملات متعدد به سفارتخانه‌های این کشور در خاورمیانه و آفریقا و همچنین حمله به مقر نظامیان آمریکایی در عربستان در دهه ۹۰ اشاره کرد و ایران را به حمایت از همه این حملات متهم کرد . هنوز از خاطرمان نرفته است که چند ماه قبل ترامپ در مناظره انتخاباتی با کلینتون از ردپای عربستان در حملات یازده سپتامبر خبر میداد اما بعد از بستن قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری با عربستان ، با وقاحت تمام مسئولیت حملات یازده سپتامبر را به گردن کشورمان انداخت و گفت : رژیم ایران، پیش از حملات ۱۱ سپتامبر، به تروریست‌های بلندپایه‌ای که پسر اسامه بن لادن نیز در میان آنها بود، پناه داد ! .

همچنین بخوانید :   ترامپ در 100 روز 488 ادعای دروغ مطرح کرده است

دونالد ترامپ سپس ایران را اساساً به حمایت از القاعده متهم کرد و گفت : « دیکتاتوری ایران، کماکان رویکرد هجومی خود را حفظ کرده و به القاعده، طالبان، حزب‌الله، حماس و دیگر گروه‌های تروریستی کمک می‌کند. » رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد : «ایران موشک‌هایی تولید می‌کند که تهدیدی است برای نیروهای آمریکایی و متحدان ما . آنها شهروندان آمریکایی را به اتهامات نادرست بازداشت می‌کنند . ایران همچنین اقدام به حملات سایبری به زیرساخت‌های ما کرده است. » ترامپ ایران را به ایجاد اختلال در عبور و مرور آزاد کشتی‌ها در خلیج‌فارس و دریای سرخ هم متهم کرد؛ رئیس‌جمهور آمریکا از واژه‌ای مجعول برای نام بردن از خلیج‌فارس استفاده کرد و با این کار خود باعث شرمندگی معلم جغرافیای خود شد .

سخنرانی ترامپ در مورد برجام و تهدید به لغو آن
سخنرانی ترامپ در مورد برجام و تهدید به لغو آن

نه تنها معلم جغرافیای ترامپ بلکه اغلب سیاستمداران آمریکایی از کارهای بچگانه او در مقابل جامعه جهانی شرمگین هستند به عنوان مثال آقای جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا در بیانیه‌ای در مورد اظهارات دونالد ترامپ گفت : من عمیقاً امیدوارم که شش امضاکننده دیگر صرفنظر از اتهامات نادرست و اقدامات تحریک‌آمیز مطرح‌شده توسط ترامپ به دنیا رفتار مسئولانه را نشان خواهند داد و به این توافق هسته‌ای پایبند خواهند ماند . همچنین طبق آمار نزدیک به نصف جمعیت آمریکا با سیاست های او مخالف بوده و گاه و بیگاه بر علیه رئیس جمهور کشورشان تظاهرات میکنند .

دونالد ترامپ در ادامه سخنان گستاخانه خود به برجام اشاره کرد و گفت : آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد، با اعمال گسترده وسیعی از تحریم‌های اقتصادی، سعی کرد که جلوی حرکت ایران به سمت سلاح هسته‌ای را بگیرد ولی دولت باراک اوباما تحریم‌ها را درست پیش از سقوط کامل رژیم ایران، برداشت . ترامپ که اعتقاد داشت برجام باعث نجات ایران شده، افزود : «توافق هسته‌ای یک سری خطوط حیات سیاسی و اقتصادی را برای رژیمی باز کرد که نیاز فوری به آنها پیدا کرده بود و این رژیم را از فشار داخلی حاصل از تحریم ها، خلاص کرد . رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه انتقاد از برجام گفت که این توافق فقط توانسته محدودیتی موقت برای حرکت ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای ایجاد کند . ترامپ برای چندمین نوبت گفت که ایران به روح برجام پایبند نبوده ولی این بار مدعی نقض فنی برجام هم شد .

همچنین بخوانید :   دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده
سخنرانی ترامپ در مورد برجام و تهدید به لغو آن
سخنرانی ترامپ در مورد برجام و تهدید به لغو آن

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: رژیم ایران در موارد متعدد، از توافق عدول کرده است مثلاً دو ۲ نوبت، آنها از حد مجاز نگهداری ۱۳۰ متریک تن آب سنگین تجاوز کرده است. رژیم ایران همچنین تا همین اواخر، انتظارات در خصوص بکارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته، برآورده نکرده بود . رژیم ایران همچنین بازرسان بین‌المللی را ترسانده تا به صورت کامل از اختیارات خود استفاده نکنند. مقامات ایران و رهبران نظامی این کشور بارها گفته‌اند که اجازه نخواهند داد بازرسان وارد سایت‌های نظامی شوند حال آنکه جامعه جهانی به چند سایت نظامی ایران مشکوک است . آمریکایی‌ها معمولاً از خود و چند متحدشان به عنوان «جامعه جهانی» یاد می‌کنند .

ترامپ گفت : «امروز با اذعان به تهدیدهای فزاینده ایران و پس از رایزنی‌های گسترده با شرکای آمریکا، استراتژی جدید کشورمان را در قبال ایران اعلام می‌کنم . استراتژی جدید بر ۴ محور استوار است. اول، همکاری با متحدانمان برای مقابله با اقدامات ثبات‌زدای ایران؛ دوم، اعلام تحریم‌های جدید علیه رژیم ایران برای توقف حمایت آنها از تروریسم؛ سوم، مقابله با روند ساخت موشک‌های ایرانی که تهدیدی است برای همسایگان این کشور، تجارت بین‌الملل و حرکت آزادانه شناورها و چهارم، مسدود کردن همه مسیرهای ایران به سمت سلاح هسته‌ای .

سخنرانی ترامپ در مورد برجام و تهدید به لغو آن
سخنرانی ترامپ در مورد برجام و تهدید به لغو آن

ترامپ سپس حملاتش را به سپاه پاسداران انقلاب معطوف کرد و گفت : «در عمل به این استراتژی، ما در گام اول که البته بایستی خیلی وقت پیش برداشته می‌شد، تحریم‌های سختی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعمال می‌کنیم . سپس ترامپ به بحث تأیید یا عدم تأیید پایبندی ایران به برجام رسید و همانطور که پیش‌بینی می‌شد گفت : امروز اعلام می‌کنم که ما نمی‌توانیم پایبندی ایران را تأیید کنیم و چنین هم نخواهیم کرد . نمی‌توانیم در ادامه مسیری گام برداریم که نتیجه آن خشونت بیشتر و تهدید دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای است . من به دولتم و کنگره دستور داده‌ام با همکاری نزدیک کنگره و متحدانمان، نقائص جدی برجام را رفع کنند . این نقائص، بندهای غروب آفتاب در این توافق را شامل می‌شوند که به موجب آن ظرف سال‌های آینده محدودیت‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران از بین می‌روند . نقائص برجام، سکوت کامل درباره برنامه موشکی ایران را هم شامل می‌شود .

همچنین بخوانید :   11 تاکتیک ترامپ که باعث برنده شدن در مذاکرات میشود

رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا ساعتی پیش از سخنرانی ترامپ گفته بود که قرار است متممی جدید به قانون بررسی توافق هسته‌ای اضافه شود تا برنامه موشکی هم به عنوان محدودیتی برجامی برای ایران در نظر گرفته شود تا در صورت تخطی از آن، آمریکا حق قانونی (بر اساس قوانین داخلی خود) برای بازگرداندن یکجانبه تحریم‌های هسته‌ای را داشته باشد . ترامپ در تأیید گفته‌های تیلرسون گفت : کنگره همین الان اقدامات لازم برای رفع این مشکلات برجام را آغاز کرده است . سران کلیدی مجلس نمایندگان و مجلس سنا در حال تدوین یک طرح قانونی هستند که قانون بررسی توافق هسته‌ای ایران را به منظور جلوگیری از ساخت موشک قاره‌پیما توسط ایران اصلاح می‌کند . این طرح همچنین تمامی محدودیت‌ها علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران را ذیل قوانین آمریکا، دائمی می‌کند . رئیس‌جمهور آمریکا در آخر با لحنی تهدیدآمیز گفت : در صورتی که نتوانیم با متحدانمان و کنگره به راه حل برسیم، برجام لغو خواهد شد .

سخنرانی ترامپ در مورد برجام و تهدید به لغو آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هجده =

بررسی

واکنش مسئولان کشور به سخنان ترامپ و حاشیه های آن

واکنش مسئولان کشور به سخنان ترامپ روز جمعه دونالد ترامپ طی سخنرانی جنجالی خود کشور جمهوری …