راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی

428
راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی

راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی

هر فردی در زندگی خود با فراز و نشیب های بسیاری روبرو میشود و در واقع مشکلات خودش را دارد اما نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد داشتن حس امید و خوش بینی به وقایع زندگی است . اجازه بدهید یک سوال بپرسم شما همراه گرامی آیا در زمان رویارویی با مشکلات با دید منفی با آنها روبرو میشوید یا نیمه پر لیوان را نیز می بینید ؟ جواب شما به این سوال مشخص خواهد کرد که تا چه اندازه در زندگی خود خوش بین هستید . تمامی افرادی که به موفقیت های بزرگی رسیده اند توصیه میکنند که انسان باید با یک دید مثبت و احساس امیدواری خالصانه با وقایع زندگی روبرو شود تا بتواند از تمامی پتانسیل درونی خودش استفاده کرده و به سعادت برسد . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی با شما صحبت کنیم لطفا همراه ما باشید .

راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی
راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی

راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی

در همین ابتدای سخن باید به یک نکته خیلی مهم توجه داشته و در جریان زندگی آن را رعایت کنیم : قرار نیست ما در تمام لحظات زندگی شاد باشیم منظورم اینست که خوشبینی به معنی همیشه شاد بودن نیست . اینکه به اجبار سعی کنید خودتان را حتی در مواقع بحرانی شاد جلوه بدهید ، رفتار اشتباهی است . در عوض، خودتان را با گستره‌ متنوع احساساتی وفق دهید که در مقاطع مختلف زندگی بروز می‌کنند و بپذیرید احساسات منفی مانند احساسات مثبت، بخشی طبیعی از تجربیات زندگی هستند . باید آگاه باشید سرکوب کردن برخی احساسات خاص ممکن است منجر به پریشانی عاطفی شدید شود .

اگر احساسات‌ خود را محدود نکنید ، در مواجهه با اتفاقات غیرمنتظره‌ آینده می‌توانید سازگارتر ظاهر شوید . این رویکرد به شما کمک‌ می‌کند در موقعیت‌های پیش‌بینی نشده خوشبین و منعطف باشید . احساسات منفی می‌توانند در طول زمان به یک عادت شرطی تبدیل شوند . هرگز خودتان را به دلیل احساسات ناخوشایند سرزنش نکنید ، چرا که با سرزنش کردن خودتان نمی‌توانید به مرحله رشد برسید و فقط در همان اتفاق پیش آمده درجا خواهید زد. در عوض سعی کنید بفهمید چه اوقاتی احساسات منفی به سراغتان می‌آیند . در ادامه به راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی اشاره خواهیم کرد .

راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی
راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی

آزادسازی افکار

اولین قدم برای هر تغییری ، تغییر دادن افکار است . باید این تصور اشتباه را تغییر داد که روزگار بر خلاف میل شماست . اینکه تمامی عوامل دست به دست هم داده اند تا شما به خواسته های خود نرسید و احساس شکست و ناراحتی گریبان گیر شما شود ، فکر اشتباهی ست . شما باید توجه داشته باشید که خداوند متعال شما را آفریده و اشرف مخلوقات قرار داده . آیا اشرف مخلوقات خداوند باید با بدبینی و مشکلات بسیار به زندگی خود ادامه دهد؟ پس فراموش نکنید که خداوند شما را ممتاز ساخته و این همه نظم و ترتیب جهان فقط برای سعادت و خوشبختی شماست . پس متواضعانه در مقابل حکمت آفرینش خداوند سر تعظیم فرود می آوریم و با یک دید و افکار مثبت به زندگی و جهان می نگریم . اینگونه از بالا به وقایع نگاه کردن و داشتن حس خوش بینی ، شایسته یک انسان کامل است . انسانی که مشکلات در مقابلش همچون برگهای درختان به این سو و آن سو حرکت میکنند و عاجزانه به قدرت الهی این اشرف مخلوقات خیره می مانند .

پس اولین قدم ، تغییر افکار و باورهایمان است تا حس خوش بینی را در زندگی خود جاودانه کنیم . توجه داشته باشید که بخشی از باورهای ما مربوط میشود به گفتگوهای درونی خودمان . زمانیکه در مورد یک اتفاق ، با خودمان خلوت کرده و در مورد آن اتفاق با خودمان صحبت میکنیم در واقع ذهنمان را برنامه ریزی میکنیم تا در مورد اتفاقات مشابه ، بصورت برنامه ریزی شده عمل کند . پس بهتر است در این گفتگوهای درونی خود یک دید مثبت و آمیخته با خوش بینی داشته باشیم . شما همچنین میتوانید جملات کوتاهی بنویسید که یاد آور تلاش شما در جهت تغییر نگرشتان نسبت به مسائل باشد . مثلاً روی آیینه حمام ، درون کمد شخصی خود ، روی مانیتور کامپیوتر و … جملاتی نصب کنید مانند : همه چیز ممکن است ، شرایط را من ایجاد می کنم نه اینکه شرایط مرا ایجاد کنند ، تنها چیزی که قادر به کنترل آن هستم،طرز فکر و بینش من نسبت به دنیاست ، من حق انتخاب دارم و … .

راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی
راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی

داشتن حق انتخاب

شما بایستی خودتان را علت هر چیزی در نظر بگیرید نه معلول آن . شما مجبور نیستید ما حصل و قربانی شرایط باشید . به جای فکر کردن به اینکه چه اتفاقاتی برایتان رخ می دهد ، به فکر این باشید چه شرایطی را برای روی دادن کار می توانید ایجاد کنید . اگر از این سبک و روش فعلی زندگیتان راضی و خوشحال نیستید ، اهدافی را تنظیم و در جهت آنها گام بردارید به جای اینکه منفی نگری از شما شخصی بسازد که به هر قیمتی از ریسک کردن می هراسد ، بااستفاده از تجارب منفی گذشته عزم خود را جزم کرده و تصمیم های بهتری بگیرید . آقای آنتونی رابینز جمله مشهوری دارد که میگوید : اگر به همان شکل قبلی رفتار کنید به همان نتایجی خواهید رسید که اکنون رسیده اید پس برای رسیدن به نتایج بهتر باید الگوی رفتاری خود را تغییر دهید و بصورت متفاوت با گذشته خود عمل کنید .

مقایسه نکنید

همانطور که میدانید هر فردی در زندگی خود مشکلاتی دارد پس هیچ وقت باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید . بسیاری اوقات احساس حسادت موجب ایجاد افکار منفی می‌شود . یادتان باشد همیشه کسانی هستند که اگر خودتان را با این افراد مقایسه کنید ، خواهید دید اوضاع خودتان به مراتب مطلوب‌تر است ؛ بنابراین از مقایسه‌های منفی با دیگران بپرهیزید و روی نقاط مثبت تکیه کنید . مطالعات نشان داده، گله‌مندی افراد از مشکلات‌شان با احساس افسردگی و اضطراب در ارتباط است . سعی کنید در زندگی روزمره‌تان قدردان باشید تا بتوانید از چرخه مقایسه‌های منفی دوری کنید .

راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی
راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی

به دنبال خوبی ها باشید

برخی از افراد عادت کرده اند که فقط روی جوانب منفی یک مسئله تمرکز کنند و از دیدن فاکتورهای مثبت آن عاجز مانده اند خب تاثیر این نگرش خیلی واضح است و این افراد نمیتوانند با یک نگرش مثبت به مسائل نگاه کرده و دنبال راه حل باشند . شما میتوانید یک نمونه از اتفاقات منفی زندگی‌تان را در نظر بگیرید و در این اتفاق خاص به دنبال جوانب مثبت بگردید در اینصورت متوجه این امر خواهید شد . مطالعات نشان داده است توانایی یافتن جوانب مثبت در اتفاقات تلخ یکی از اجزای کلیدی خوشبینی است و در بهبود استرس ، افسردگی و کیفیت ارتباطات افراد با دیگران نقش دارد . این تمرین را که فقط ۱۰ دقیقه زمان لازم دارد، روزی یک‌بار به مدت سه هفته انجام بدهید . در پایان سه هفته خواهید دید چقدر خوشبین‌تر شده‌اید .

لیست خوش بینی

پنج چیزی را که موجب می‌شوند از زندگی امروزتان رضایت داشته باشید ، فهرست کنید . سپس به خاطرات‌ خود رجوع کنید و به دنبال یک نمونه از اتفاقاتی بگردید که بر خلاف انتظارات‌ شما پیش رفت و موجب اندوه و ناامیدی‌تان شد . این اتفاق را خیلی خلاصه یادداشت کنید . حالا در این اتفاق به دنبال حداقل سه چیزی بگردید که به شما برای دیدن نیمه‌ پر لیوان کمک‌ کند . با این تمرین یاد می‌گیرید نوع تفسیری که از اتفاقات مختلف دارید و نیز طرز واکنش خود را تغییر بدهید . فرض کنید همین چندی پیش، ماشین‌تان خراب شد و چون مجبور شدید منتظر اتوبوس بمانید، دیر به سر کار رسیدید . خرابی ماشین اتفاق خوشایندی نیست ، اما در همین اتفاق ناخوشایند هم می‌توانید چند جنبه‌ مثبت پیدا کنید : خوشبختانه توانستید اتوبوس گیر بیاورید، چرا که اگر اتوبوس نبود، مجبور می‌شدید تاکسی بگیرید و هزینه‌ بالاتری بپردازید؛ درست است که ماشین‌ خراب شده، اما حل‌شدنی است و … .

راهکارهای ایجاد حس خوش بینی در زندگی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

بررسی

شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید

شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید : ما انسان…