دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده

740
دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده

دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده

دلایل گرانی دلار : طی روزهای گذشته نرخ دلار در بازار آزاد با روند افزایشی قابل توجهی همراه شد؛ به طوری که در بازار دیروز قیمت دلار از مرز ۴۰۰۰ تومان هم عبور کرد که درباره دلایل این افزایش و تاثیرات آن دلایل مختلفی دارد که به شکل زنجیروار به هم وابسته هستند . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده را مورد بررسی قرار دهیم . همراه ما باشید .

 

بازار ارز ایران 

دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده

اگرچه بازار ارز در ایران قابل پیش‌بینی نیست و دولت هم راه را بر دلالان و سودجویان تا حدود زیادی بسته است، اما برخی‌ها از دخالت دولت در بازار و تمایل به افزایش نرخ دلار سخن می‌گویند .

اکنون چند روزی است که نرخ دلار رو به افزایش گذشته و به تبع خود، نرخ سایر ارزها را نیز بالا برده است . تا همین چند روز پیش، نرخ دلار با نوسانات جزئی در حد و حدود کمتر از ۳۸۰۰ تومان نوسان می‌کرد؛ اما اکنون این نرخ‌ها سودای گرانی دارند و می‌خواهند تا می‌توانند بالا بروند؛ اما نکته اینجا است که بازار چنین قدرتی را در تحقق این رویا ندارد و هنوز هم دولت، بزرگترین عرضه کننده ارز در بازار است.

البته اگرچه این نرخ‌ها همچنان آرام است و هنوز خیلی در بازار نمی توان از آن برداشت نوسان جدی داشت، اما با همین نوسان اندک هم بسیاری زنگ خطرها را به صدا درآورده اند و بر این باورند که دولت باید یک بار برای همیشه، تکلیف نرخ ارز را مشخص کرده و راه را برای رقابتی کردن بازار ارز و تنظیم بازار بر اساس عرضه و تقاضا هموار کند.

در این میان البته سناریوهای مختلفی برای وضعیت کنونی بازار ایران از سوی کارشناسان و فعالان بازار ارز مطرح می‌شود که دامنه آن از دخالت دولت در بازار ارز و تمایل به اندکی گرانی دلار تا مطرح شدن برخی تحریم‌های جدید بر علیه ایران و تاثیر آن بر بازار ارز کشیده می شود.

 

دلایل افزایش نرخ ارز

فاکتورهای مختلف می‌تواند در افزایش یا کاهش نرخ ارز تاثیرگذار باشد :  کارشناسان اقتصادی عنوان می‌کنند که در شش ماهه دوم، قیمت دلار با شیب صعودی بیشتری مسیر خود را طی خواهد کرد .

دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده
دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده

۱ – به قدرت رسیدن ترامپ

تهدیدهای او علیه برجام و اعمال تحریم‌های جدید بر ضد کشورمان، تاثیر بسیاری بر بازار هیجان‌پذیر ارز در ایران گذاشته است. همچنین سیاست تنش‌زایی وی در جهان بر بازار جهانی نیز تاثیر گذاشته است که به نوعی بر بازار ایرن هم تاثیر می‌گذارد.

۲ – نزدیک بودن فاصله پایان سال میلادی و اربعین حسینی

افزایش تقاضای ارز در بازه کوتاه مدتی را در بازار کشور به دنبال خواهد داشت. طیق پیش‌بیتی‌ها در دو ماه آذر و دی نزدیک به ۲ میلیون ایرانی از کشور خارج خواهند شد که این مسئله، رقم بالایی از ارزهای کشور را به خارج انتقال خواهد داد.

دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده
دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده

۳ – افزایش نرخ ارز پیش‌بینی شده در بودجه سال ۹۶

در حالی نرخ ارز در بودجه امسال، ۳۳۰۰ تومان تعیین شد که در بودجه سال ۹۵ نرخ ارز ۳۰۰۰ تومان تعیین شده بود. این افزایش به خودی‌خود نوعی نوعی هیجان و شوک در بازار ایجاد کرده است.

۴ – یکسان‌سازی نرخ ارز 

بانک مرکزی به پشتوانه دولت سعی در تک‌نرخی کردن ارز را تا پایان سال ۹۶ دارد. دو نرخی بودن ارز در کشور زمینه‌ساز رانت‌ها در کشور است. هرچه فاصله بین نرخ ارز دولتی و نرخ ارز بازار بیشتر باشد، فسادهای مالی بیشتری در کشور رخ می‌دهد.

بانک مرکزی سال‌ها در جهت کاهش فاصله این دو نرخ ارز تلاش کرد تا بتواند نقطه تعادلی و مشترکی را برای نرخ ارز بازار و دولتی مشخص کند. اما فرارهای رو به جلوی قیمت ارز در بازار دست کم تاثیر آن‌چنانی در کاهش این فاصله نداشته است.

 

سایر دلایل

۱ – افزایش نرخ دلار در بازارهای جهانی که البته شکاف عمیقی میان رشد دلار در بازار ایران با رشد دلار در بازار جهانی وجود دارد .

۲ – رو به پایان بودن سال جاری میلادی که در این زمان بسیاری از شرکت ها و بانک ها حساب های ارزی خود با شرکای خارجی را تسویه می کنند و بنابراین به دلار و ارزهای خارجی دیگر نیاز بیشتری پیدا می کنند.

۳ – کاهش عرضه دلار از سوی بانک مرکزی با انگیزه افزایش عمدی نرخ ارز یا به دلیل محدودیت منابع ارزی ناشی از ادامه تحریم های بانکی یا کاهش درآمدهای ارزی.

۴ – وجود شایعاتی مبنی بر گرفتن مجوز دسترسی به حساب های مردم از سوی سازمان مالیاتی و در نتیجه سرازیر شدن ریال ها از حساب های بانک به سمت بازار ارز.

۵ – ضعف شاخص‌های مدیران خرید کارخانه‌ای و ساخت و ساز انگلیس و همچنین بروز ناآرامی‌ها پس از همه‌پرسی استقلال در ایالت کاتالونیای اسپانیا دو دلیل دیگری هستند  که موجب تقویت قیمت دلار در بازارهای جهانی شده است .

 

قیمت واقعی دلار چقدر است ؟

دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده
دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده

اگر به روند افزایش قیمت دلار در مهرماه را بررسی کنیم مشاهده می‌کنیم که به جز دوم مهرماه که با کاهش ناچیز روبه‌رو بود در سایر روزها روند رو به رشدی داشت به نوعی که قیمت دلار در ابتدا پاییز با قیمت ۳ هزار و ۸۹ تومان در بازار معامله می‌شد اما، اکنون که وارد نیمه دوم مهرماه شدیم روند صعودی دلار شدت بیشتری گرفت و در بازار تا قیمت ۴ هزار و ۱۸۰ تومان نیز رسید که پس از سال‌ها بی‌سابقه است .

ایجاد فضای هیجانی و به وجود آمدن بازار کاذب، تلاطم را بیشتر کرده و دلار با قیمت‌‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسد‌ . البته برخی کارشناسان درصد زیادی از این افزایش را طبیعی بیان می‌کنند .

نوسانات نرخ ارز فرصتی است که دولت به سمت تک نرخی کردن ارز برود البته این بدان معنا نیست که شاهد شوک ارزی در بازار باشیم . با توجه به تورم انباشته قیمت واقعی ارز پایین تر از ۴ هزار تومان نیست.

 

پیش‌بینی نرخ دلار در ماه‌ های آینده

گرچه پیش بینی آینده دلار در کشورمان سخت است اما آنچه مسلم است، این است که فشارهایی بر روی ریال وجود دارد که در مقابل دلار عقب نشینی می کند به نحوی که با افزایش نرخ دلار، ریال تضعیف می شود.

پیش بینی می شود در یک ماه آینده، نرخ ریال تقویت نشود . در عین حال، دو نرخی بودن و حتی چند نرخی بودن ارز که در حال حاضر در بازار ارز حاکم است، همه بازارها را دچار تلاطم می کند. بر این اساس، به نظر می رسد در یک ماه آتی، نرخ دلار سیر نزولی نداشته باشد و با نوساناتی همراه شود و این نوسانات قیمتی رو به بالا خواهد بود. و قیمت دلار به مرز ۴۵۰۰ تومان هم برسد .

دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 15 =

بررسی

۵ ایده پولساز برای ساختن زندگی در منزل

۵ ایده پولساز برای ساختن زندگی در منزل ۵ ایده پولساز برای ساختن زندگی در منزل : خیلی‌ها دو…