حکم تلفظ اشتباه نماز و فراموش کردن رکعت

418
حکم تلفظ اشتباه نماز

حکم تلفظ اشتباه نماز و فراموش کردن رکعت

بر هر مسلمانی واجب است که تلفظ صحیح نماز را بیاموزد و بنابر فتوای بسیاری از فقها، تلفظ غلط ازروی قصد، موجب ابطال نماز می‌شود. تلفظ اشتباه حمد و سوره موجب ابطال نماز می‌شود و درصورتی‌که سهوا تلفظ درست ادا نشود، نماز صحیح است. با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه شوید تا به بیانات حجت الاسلام محمدحسین فلاح زاده، عضو بخش استفتائات دفتر مقام معظم رهبری درباره حکم تلفظ اشتباه نماز بپردازیم.

«طبق فتوای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و بسیاری از فقهای دیگر، درصورتی‌که فردی تلفظ را از روی قصد اشتباه بخواند، نماز او باطل است و میبایست قضای آن را بجا آورد و درصورتی‌که سهواً اشتباه خوانده شود، نماز او صحیح است و احتیاجی به اداء قضاء ندارد بلکه باید تلفظ خود را تصحیح نماید و نماز‌های بعدی را با تلفظ صحیح بخواند.»

هم‌چنین توجه داشته باشید که در نماز های صبح، مغرب و عشاء بر مردان ضروری است تا حمد و سوره را بلند بخوانند و درصورتی که سهوا و یا از روی عدم اطلاع آهسته خوانده شود، نماز صحیح است، اما اگر از روی عمد باشد نماز باطل است، و برای نمازهای قضاء نیز باید به همین صورت اداء شود.

سوال

درصورتی‌که انسان در نماز چهار ركعتي در ركعت سوم شروع به خواندن تشهد نماید و بعد از خواندن چند كلمه از تشهد متوجه شود كه هنوز يك ركعت ديگر باقيمانده، درنتیجه تشهد را رها كند و به نماز ادامه دهد آيا بعداز اتمام نماز بايد سجده سهو به جا آورد؟

پاسخ

در فرض سؤال سجده سهو واجب نمی‌باشد، بعد از متوجه شدن به اينکه يک رکعت ديگر مانده، تشهد را رها کند و به نماز ادامه دهد نماز صحيح است. و اين مورد از مواردي که سجده سهو واجب مي شود نمي‌باشد.

حکم تلفظ اشتباه نماز
حکم تلفظ اشتباه نماز

سوال

درصورتی‌که انسان به جاي خواندن تسبيحات اربعه شروع به تلاوت حمد و سوره كند و بعداز خواندن چند جمله متوجه شود آنگاه بايد چگونه عمل كند؟

پاسخ

اگر اشتباه در رکعت دوم يا سوم درعوض تسبيحات؛ حمد را بخواند و بعد از خواندن چند جمله متوجه شود، بايد آن رارها کند و تسبيحات را بخواند يا به نیت خواندن سوره حمد به جاي تسبيحات ، سوره حمد را از اول بخواند، و بهتر آن است که تسبيحات اربعه را بخواند.

 

حکم تلفظ اشتباه نماز و فراموش کردن رکعت نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + دوازده =

بررسی

احکام نماز میت چیست و بر چه کسانی واجب است

احکام نماز میت چیست و بر چه کسانی واجب است نماز میت از جمله نمازهای واجب است که بر جنازه م…