تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها

449
تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا : آنفولانزا و سرماخوردگی به دلیل شباهت هایی که دارند گاها با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند . درست است که هر دو تقریبا با ضعیف شدن بدن در برابر سرما بروز می کنند اما علائم و درمان آنفولانزا با سرماخوردگی کمی متفاوت است به نوعی که آنفولانزا شدت بیشتری دارد.

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها
تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها

اگر احساس می کنید که با یک کامیون تصادف کرده اید ، احتمالا دچار بیماری آنفولانزا شدید . نشانه هایی مانند گلودرد، تب، سردرد، درد عضلانی، گرفتگی بینی و سرفه به طور ناگهانی ظاهر می شوند . سرماخوردگی معمولا کمتر شدید است و با آبریزش یا گرفتگی بینی شروع می شود . آنفوانزا بیش از ۲ تا ۵ روز طول می کشد ، اما ممکن است یک هفته یا بیشتر احساس بیماری و خستگی داشته باشید . سرماخوردگی به آرامی ظاهر میشود و حدود یک هفته ادامه می یابد .

در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم در مورد تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها صحبت کنیم . لطفا همراه ما باشید .

 

علائم آنفولانزا

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها
تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها

تب، تعریق، سردرد، درد عضلات و مفاصل، گلو درد و گرفتگی بینی از علائم آنفولانزا هستند. برخی از انواع آنفولانزا مانند نوع خاصی از ویروس آنفولانزای A که به آنفولانزای خوکی معروف است، ممکن است با اسهال و استفراغ نیز همراه باشد. آنفولانزا معمولأ بین ۲ تا ۷ روز طول می کشد.

ممکن است آنفولانزا در کودکان، سالمندان و کسانی که مشکلات قلبی – عروقی و یا تنفسی دارند، با عفونت ریه (پنومونی یا ذات الریه) همراه شود. چنین حالتی در افراد سالم کمتر دیده می شود.

۱ – تب

اگر آنفولانزا داشته باشید، احتمالا دمای بدن شما به ۳۸-۴۰ درجه می رسد. تب های ناشی از آنفولانزا در کودکان بیشتر از حد معمول است. ممکن است بچه ها همراه با سرماخوردگی نیز تب کنند.

۲ – خستگی بیش از حد

احتمالا تمام مدت احساس خستگی بیش از حد و دردآوری دارید . این خستگی و ضعف ممکن است تا ۳ هفته یا حتی در سالمندان و افرادی که دارای بیماری های طولانی مدت (مزمن) یا سیستم ایمنی ضعیف هستند، بیشتر هم طول بکشد . در سرماخوردگی، معمولا فقط چند روز احساس بدی دارید.

 

علائم سرما خوردگی

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها

سرماخوردگی معمولأ با سوزش و درد گلو آغاز می شود و با سرفه، آبریزش بینی و بعضی مواقع با خروج خلط ادامه پیدا می کند . البته گاهی مواقع کودکان سرماخورده دچار تب بالا نیز می شوند ولی تب به ندرت بزرگسالان را درگیر می کند. علائم بیماری تا ۲ الی ۳ روز شدید هستند و به تدریج خفیف می شوند. سرماخوردگی معمولأ بین ۵ تا ۷ روز طول می کشد ولی سرفه ناشی از آن ممکن است ادامه پیدا کند.

۱ – گلو درد

این نشانه اولیه ۱ تا ۲ روز طول می کشد . آبریزش و گرفتگی بینی نیز شایع است . گلو درد با آنفولانزا نیز همراه است. اما اگر شما آنفولانزا داشته باشید، احتمالا خستگی و نشانه های دیگر به طور ناگهانی بروز میکنند.

۲ – گرفتگی بینی

مگر اینکه تب، درد و احساس خستگی و بی انرژی بودن داشته باشید، و گرنه وقتی گرفتگی بینی دارید، احتمالا دچار سرماخوردگی شده اید، اگر چه بسیاری از افراد مبتلا به آنفولانزا نیز می گویند كه گرفتگی بینی دارند و عطسه میکنند.

هم سرماخوردگی و هم آنفولانزا می توانند منجر به عفونت های سینوسی شوند. علاوه بر ترشحات غلیظ زرد یا سبز از بینی، عفونت های سینوسی باعث سردرد و درد صورت (پیشانی، گونه ها، پل بینی) می شوند. این درد معمولا با حرکت ناگهانی سر و یا فشار می تواند بدتر شود. گاهی اوقات ممکن است دچار یک عفونت باکتریایی ثانویه شده باشید که به آنتی بیوتیک نیاز دارد.

 

علائم مشترک بین سرماخوردگی با آنفولانزا

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها
تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها

۱ – سردرد

با این حال، سردردی که همراه با سرماخوردگی است، مانند سایر علائم ناشی از ویروس سرماخوردگی، خفیف تر از سردردی است که ناشی از بیماری آنفولانزا است.

۲ – سرفه

سرماخوردگی و آنفولانزا بیماری های تنفسی هستند که بر راههای هوایی تاثیر می گذارند، بنابراین هر دو می توانند موجب سرفه شوند. پنومونی یک نوع عفونت ریوی است که می تواند عارضه آنفولانزا باشد. در صورت سرفه مداوم، تب بیش از ۳۹ درجه و همراه با لرز، تنفس دشوار، تنگی نفس یا درد قفسه سینه هنگام سرفه، یا در صورت خونی بودن یا سبز-زرد رنگ بودن خلط سینه، با پزشک خود تماس بگیرید.

۳ – گوش درد

احتقان ناشی از هر دو بیماری منجر به افزایش فشار گوش می شود. این افزایش فشار گوش بر شیپور استاش که گلو را به گوش میانی شما متصل می کند، تاثیر میگذارد. این مسئله موجب درد گوش ناخوشایند، کاهش شنوایی و احساس صدای تَرق تَرق در گوش شما میشود. این علائم معمولا همراه با علائم دیگر شما از بین میروند.

اگر گوش درد شما بیشتر از بیماری طول کشید یا احساس درد ناگهانی و شدیدی داشتید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است عفونت گوش داشته باشید که نیاز به درمان دارد.

روشهای مقابله با سرماخوردگی و آنفولانزا

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها
تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها

۱ – مصرف داروهای ضد ویروسی ASAP

این داروها در صورتی که ظرف ۲ روز از شروع بیماری مصرف شوند، می توانند موجب شوند احساس بهتری داشته باشید و بیماری شما طی ۱ تا ۲ روز کاهش یابد. محصولات بدون نسخه نیز می توانند بعضی از علائم مانند سرفه و احتقان را کاهش دهند. برچسب ها و دستورالعمل ها را به دقت بخوانید تا بدانید داروهای چه عملکردی دارند و چگونه باید مصرف شوند.

۲ – شستن دست ها 

دست های خود را به خوبی بشویید، بنابراین آنفولانزا را به دیگران منتقل نمیکنید. از صابون و آب گرم استفاده کنید. دست های خود را به مدت ۲۰ ثانیه به هم کشید. قسمت های بین انگشتان و ناخن های خود را فراموش نکنید. آب بکشید و کاملا خشک کنید. ضدعفونی کننده های دست با پایه الکل نیز تاثیر دارند.

به طور مکرر در طول فصل سرماخوردگی و آنفولانزا، بویژه پس از سرفه، عطسه کردن، و یا آبریزش بینی دستان خود را بشویید. دستمال کاغذی پیدا نمیکنید؟ در آرنج به جای دستان خود عطسه یا سرفه کنید.

 

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا و علائم هر یک از آنها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − شش =

بررسی

رژیم غذایی در زمان سرماخوردگی و آنفولانزا

رژیم غذایی در زمان سرماخوردگی و آنفولانزا سرماخوردگی بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی…