تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان

355
تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان

تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان

حتما شما نیز اوقاتی از برنامه روزانه خود را به گوش دادن موسیقی اختصاص میدهید . گوش دادن به موسیقی می‌تواند سرگرم کننده باشد ، اما آیا ممکن است شما را سالم‌تر کند ؟ موسیقی می‌تواند منبعی از لذت و خوشنودی باشد، اما تحقیقات نشان می‌دهد فواید روانشناسی دیگری نیز دارد . تاثیرات موسیقی بر روی افکار ، احساسات و رفتارهای شما مطمئنا موضوع جالبی است . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان با شما صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان
تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان

تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان

اگر تجربه‌ی این را داشته باشید که با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان احساس انرژی و انگیزه کنید یا با شنیدن یک قطعه‌ی احساس برانگیز اشک‌های‌تان جاری شود، پس به خوبی می‌توانید قدرت تاثیر موسیقی بر خلق و خو و روحیه را درک کنید . اما تاثیرات موسیقی می‌تواند خیلی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید ، قدرتمند و گسترده باشد . موسیقی درمانی، مداخله‌ی درمانی است که گاهی برای بهبود سلامت روحی، کمک به بیمار در غلبه بر استرس و افزایش سلامت عمومی به کار می‌رود. حتی برخی از افراد عقیده دارند ذائقه‌ی موسیقایی شما می‌تواند ارائه دهنده‌ی نگرشی در مورد جنبه‌های گوناگون شخصیتی شما باشد .

مقابله با استرس

تحقیقات نشان می‌دهد پخش موسیقی به عنوان زمینه، هنگامی که فرد در حال انجام فعالیت دیگری است و روی آن تمرکز کرده می‌تواند عملکرد او را در کارهایی که نیاز به درک و شناحت دارد بالا ببرد . سالهای سال است که گفته می‌شود موسیقی می‌تواند به کاهش و مدیریت استرس کمک کند . گوش دادن به موسیقی ملایم و آرامشبخش می‌تواند روشی موثر در غلبه بر استرس باشد و این چیزی است که علم هم آن را ثابت کرده. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، افراد شرکت کننده قبل از اینکه در معرض استرس قرار بگیرند، در یکی از شرایط مشخص شده بودند و سپس از آنها تست استرس روانی اجتماعی گرفته شد .

تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان
تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان

برخی از افراد به یک موسیقی ریلکس کننده گوش داده بودند، برخی دیگر به صدای امواج کوچک آب و بقیه نیز هیچ محرک شنوایی دریافت نکرده بودند. نتایج نشان داد گوش دادن به موسیقی روی واکنش انسان به استرس، مخصوصا روی سیستم عصبی خودکار تاثیر دارد. افرادی که به موسیقی آرامشبخش گوش داده بودند، بعد از قرار گرفتن در معرض استرس، سریع‌تر توانسته بودند شرایط روحی خود را بازیابی کنند .

انگیزه

چرا گوش دادن به موسیقی در زمان انجام تمرینات ورزشی سخت (مانند بدنسازی) تاثیر مثبت بجا میگذارد ؟ محققان دریافته‌اند گوش دادن به موسیقی با ریتم تند به افراد انگیزه می‌دهد تا سخت‌تر کار کنند . مطالعه‌ای تاثیر موسیقی روی ۱۲ فرد سالم را که روی دوچرخه‌ی ثابت رکاب می‌زدند مورد بررسی قرار داد . در این آزمایش، در سه شرایط مختلف افراد به موسیقی‌هایی با ریتم‌های گوناگون گوش دادند و عملکردشان ارزیابی شد . موسیقی در یک شرایط، ریتم نرمال داشت، در شرایط دیگر ریتم ۱۰ درصد افزایش و در شرایطی دیگر نیز ریتم ۱۰ درصد کاهش داشت .

تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان
تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان

کنترل وزن

از دیگر تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان این است که می‌تواند به عنوان ابزاری مفید برای کاهش وزن بکار گرفته شود . پس اگر تصمیم گرفته اید که از وزن خود کم کنید ، گوش دادن به موسیقی و همزمان کم کردن نور محیط می‌تواند به شما در رسیدن به هدف‌تان کمک کند . طبق مطالعات انجام شده، افرادی که در رستوران‌هایی با نور سبک که در آنجا موسیقی لایت پخش می‌شود غذا می‌خوردند نسبت به آنهایی که در سایر رستوران‌ها غذا می‌خوردند ، ۱۸ درصد غذای کمتری خورده بودند .

خواب راحت

بیخوابی یک مشکل جدی است که افراد در تمام گروه‌های سنی را درگیر می‌کند . رویکردهای زیادی برای درمان این مشکل و سایر اختلالات رایج خواب وجود دارد ، که در این میان گوش دادن به موسیقی کلاسیک آرامشبخش می‌تواند روشی بی‌خطر ، موثر و دردسترس باشد . در مطالعه‌ای که روی دانشجویان انجام شد ، افراد به سه گروه تقسیم شدند ؛ گروهی به موسیقی کلاسیک و گروهی به کتاب صوتی گوش دادند و گروهی نیز به هیچ چیزی گوش ندادند. به مدت سه هفته، یک گروه به مدت ۴۵ دقیقه به موزیک کلاسیک آرامشبخش گوش داد و گروهی دیگر در زمان خواب به کتاب صوتی گوش داد .

تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان
تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان

تحمل درد

مطالعه‌ای که روی بیماران فیبرومیالژیا انجام شد دریافت آنهایی که تنها به مدت یک ساعت به موسیقی گوش داده بودند، کاهش قابل توجهی در دردهای خود داشتند . در مطالعه‌ای بیماران فیبرومیالژیا به دو گروه تقسیم شدند ؛ گروهی که روزی یک بار و به مدت چهار هفته به موسیقی گوش می‌داد و گروهی که تحت هیچ موسیقی درمانی نبود . در پایان چهار هفته، آنهایی که هر روز به موسیقی گوش میدادند کاهش زیادی در میزان درد و حالت افسردگی خود احساس میکردند .

تاثیرات موسیقی بر روح و روان انسان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

بررسی

۵ دشمن پوست که باید آنها را شناخت و مقابله نمود

۵ دشمن پوست که باید آنها را شناخت و مقابله نمود ۵ دشمن پوست که باید آنها را شناخت و مقابله…