به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ

269
به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ

به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ

کشور ایران در طول تاریخ با عظمت خود ، مهد پرورش عارفان و شاعرانی بوده است که تا ابد نامشان در گستره پهناور جهان به یادگار خواهد ماند . یکی از این شاعران بزرگ حافظ شیرازی است که همه ما او را میشناسیم و لحظات نابی را با اشعار او بیادگار در ذهن خود داریم . در کشورمان بپاس تجلیل از مقام این شاعر بزرگ ، روز بیستم مهر ماه را روز بزرگداشت حافظ نامیدیم تا همواره یاد و نام این شاعر و حافظ قرآن در یادها زنده بماند . حافظ نماینده قشر حساسی است که جهان را به طرز خاصی می نگرند شاید هرکدام از ما حافظی در درونمان داشته باشیم پس بیایید این روز را گرامی داشته و چند بیتی از اشعار او را بخوانیم . به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ ، با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید .

به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ
به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ

به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ

خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین محمد حافظ شیرازی ( ۷۲۷ – ۷۹۲ قمری) معروف به لسان‌الغیب ، ترجمان الاسرار ، لسان‌العرفا و ناظم‌الاولیا شاعر بزرگ سدهٔ هشتم ایران و یکی از سخنوران نامی جهان است . بیش‌تر شعرهای او غزل هستند که به غزلیات حافظ شهرت دارند . گرایش حافظ به شیوهٔ سخن‌پردازی خواجوی کرمانی و شباهت شیوهٔ سخنش با او مشهور است . او از مهم‌ترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می‌شود . در قرون هجدهم و نوزدهم اشعار او به زبان‌های اروپایی ترجمه شد و نام او به گونه‌ای به محافل ادبی جهان غرب نیز راه یافت . هرساله در تاریخ ۲۰ مهرماه مراسم بزرگ‌داشت حافظ در محل آرامگاه او در شیراز با حضور پژوهشگران ایرانی و خارجی برگزار می‌شود. مطابق تقویم رسمی ایران این روز روز بزرگ‌داشت حافظ نامیده شده است .

شعر حافظ دارای ابعاد گوناگون و متنوع سرشار از راز و رمز و پرسش از حقیقت هستی است خود حافظ میگوید :

صبحدم از عرش می آمد خروشی، عشق گفت
قدسیان گویی كه شعر حافظ از بر می كنند

حافظ همچنانكه از تخلص او برمی آید قرآن را از حفظ داشت و به چهارده شكل (قرائت هفتگانه) می خواند . حافظ به سفر علاقه ای نداشت و چون دلبستگی خاصی به شیراز داشت تقریبا تا آخر عمر از شیراز خارج نشد و تنها یكبار به شهر یزد سفر كرد ولی به خاطر ملالت از یزد و یزدیان به شیراز بازگشت . همچنین به دعوت سلطان محمود دكنی راهی دكن شد ولی در جزیره هرمز گرفتار طوفان گردید و به همین دلیل سفر خود را آغاز نكرده به پایان برد و به شیراز بازگشت . حافظ مردی بود ادیب ، عالم به علوم ادبی و شرعی و آگاه از دقایق حكمی و حقایق عرفانی . استعداد خارق العاده او در تلفیق مضامین و آوردن صنایع گوناگون بیانی در غزل او را سرآمد شاعران زمان خویش و حتی تمامی شاعران زبان فارسی كرده است .

به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ
به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ

او بهترین غزلیات مولوی، سعدی، كمال، اوحدی، خواجو و سلمان را استقبال كرده است اما دیوان او به قدری از بیتهای بلند و غزلیات عالی و مضمون های نو پر است كه این تقلیدها و تأثرها در میان آنها كم و ناچیز می نماید . علاوه بر این، مرتبه والای او در تفكر عالی و حكمی و عرفانی و قدرتی كه در بیان آنها به فصیح ترین و خوش آهنگ ترین عبارات داشته، وی را به عنوان یكی از بزرگترین و تاثیرگذارترین شاعران ایران قرار داده و دیوانش را مورد قبول خاص و عام ساخته است . این نكته را نباید فراموش كرد كه عهد حافظ با آخرین مراحل تحول زبان فارسی و فرهنگ اسلامی ایران مصادف بود. از این روی زبان و اندیشه او در مقایسه با استادان پیش از وی به ما نزدیك تر است و به این سبب است كه ما حافظ را بیشتر از شاعران خراسان و عراق درك می كنیم و سخن او را بیشتر می پذیریم .

از دیگر نكات اشعار او، توجه خاص او به استفاده از صنایع مختلف لفظی و معنوی است به نحوی كه كمتر بیتی از او می توان یافت كه خالی از نقش و نگار صنایع باشد. اما چیره دستی او در به كار بردن الفاظ و صنایع به حدی است كه صنعت در سهولت سخن او اثری ندارد و كلام او را متكلف نمی نماید . برخلاف اطلاعات حافظ از دقایق عرفانی و اشارات مكرر او به نكات عرفانی، حافظ پیرو طریقتی خاص نبوده است بلكه به عقیده بسیاری، خود او به تنها مراحل سلوك و كمال را طی كرده و به درجاتی نیز رسیده است . البته لازم به ذکر است حافظ دارای زن و فرزندان بود منظورم اینست که او علاوه بر رشد معنوی و حالات روحی خاصی که داشت همانند مردم عادی زندگی میکرد او حتی در یکی از اشعارش به مرگ یكی از فرزندانش اشاره كرده است .

به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ
به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ

فال حافظ

از نكات قابل توجه درباره دیوان حافظ، رواج فال گرفتن ( تفأل ) از آن است كه سنتی تازه نیست و از دیرباز درمیان آشنایان شعر او متداول بوده است و چون در هر غزلی از دیوان حافظ می توان – به هر تأویل و توجیه- بیتی را حسب حال فال گیرنده یافت، او را « لسان الغیب» لقب داده اند . حافظ با توان شاعری بسیار داستان‌های قرآنی را با اشاره‌های ظریف در شعرش بیان می‌كند اما به واقع او ناظم شعر نیست كه به بیان روایی داستان بپردازد بلكه شاعری تواناست كه با تخییل و شناخت عمیق بسیاری از مسایل قرآنی و اجتماعی را در قالب شعر ارائه می‌دهد . نگاه حافظ به جهان هستی نگاهی فراگیر است به گونه‌ای كه تمام مسایل مادی و معنوی را با بیانی شیرین و محكم و با بكارگیری استعاره و تشبیه، ایهام و مجاز و سایر صناعات ادبی بیان می‌كند . زمانی كه با شاعری چون حافظ رو به رو هستیم در واقع با جهانی سرشار از ظرافت و معنا رو به روییم. گسترگی معنایی در شعر او به حدی است كه هر كس از دیدگاه خویش مفاهیم ذهنی متناسب با تفكر خود را در شعرش پیدا می ‌كند و نظری خاص درباره او ارائه می‌دهد . در ادامه به یکی از غزل های او اشاره ای خواهیم داشت :

به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ

 

منم که گوشه میــــخانه خانقاه من است  /    دعای پــــیر مـــغان ورد صبــحگاه من است

گرم تــــــرانه چنگ صبـــوح نیست چه باک  /    نـــوای من به ســحر آه عذرخواه من است

ز پـــــــادشاه  و  گـــــدا  فــــارغم  بحمدالله  /    گدای خـــاک در دوست پــادشاه من است

غرض ز مسجد و میخانه‌ام وصال شماست  /    جز این خـــــیال ندارم خــدا گواه من است

مــــگر  به  تیغ  اجـــل خیــــمه برکــنم ور نی /   رمیدن از در دولت نه رسم و راه من است

از آن زمــــــــان که بر این آستـــان نهادم روی /   فراز مسند خورشــــید تکیه گاه من است

گناه اگر چه نبــــــــود اختــــیار ما حــــــــــافظ   /  تو در طریق ادب باش گـــو گناه من است

 

به مناسبت بیست مهر روز بزرگداشت حافظ نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

1 نظر

  1. محسن چاوشی

    ۱۳۹۶-۰۷-۲۱ at ۱۸:۴۷

    ممنون از سایت خوبتون

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

بررسی

هفته گرامیداشت مولانا در کشور ترکیه

هفته گرامیداشت مولانا در کشور ترکیه هر ساله مراسم ویژه سالگرد درگذشت مولانا در شهر قونیه ت…