ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد

494
ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد

ارز دیجیتال چیست : ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی است . بیشتر ارزهای دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.

ارزهای دیجیتال، ارزهایی هستند که از رمزنگاری برای انتقال در اینترنت استفاده می کنند، رمزنگاری های ارزهای دیجیتال غیرقابل هک و پیگیری هستند .

ابتدا رمزنگاری در جنگ جهانی دوم برای انتقال پیام و فرمان های نظامی مورد استفاده قرار گرفت . در عصر دیجیتال، ریاضیات و علوم کامپیوتر برای امنیت ارتباطات، اطلاعات و انتقال پول مورد استفاده قرارگرفته اند.

اولین ارز دیجیتال بیت کوین است که در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد و اکنون پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال است.  در چند سال گذشته ارزهای دیجیتال زیادی معرفی و عرضه شده اند. در حال حاضر حدود ۹۰۰ ارز دیجیتال در بازارهای جهانی تجارت می شود . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک می خواهیم ببینیم ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد . همراه ما باشید .

نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد
ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد

ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسطه می دهند. اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاک چین اجرا می شوند . بیشتر واحد های اصلی ارز دیجیتال (به جز توکن ها) توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می شوند.

 

مشهورترین ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد
ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد

بیت کوین : بیت کوین اولین و محبوب ترین ارزدیجیتال است. بیت کوین توسط فردی (یا افرادی) ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ عرضه شد. ارزش کل بازار بیت کوین اکنون بیش از ۷۰ میلیارد دلار است.

اتریوم : در سال ۲۰۱۵ توسعه یافته است، اتریوم بلاک چین مخصوص خود را دارد به همین دلیل به آن بلاک چین دوم هم گفته می شود. اتریوم فقط یک روش پرداخت نیست. روی بلاک چین اتریوم، قرارداد های هوشمند غیرمتمرکز اجرا می شود. بیش از ۹۰ درصد توکن های موجود روی پلتفرم اتریوم فعالیت می کنند.

ریپل : ریپل یکی دیگر از پلتفرم های غیرمتمرکز مشهور است. ریپل در سال ۲۰۱۲ با هدف ایجاد ظرفیت تراکنش های بالا عرضه شد.

لایت کوین : این ارز با تغییراتی در بیت کوین مانند انجام سریع تر تراکنش ها و استخراج راحت تر، در سال ۲۰۱۳ عرضه شد.

 

دلایل محبوبیت ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد
ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد

ارزهای دیجیتال به منظور امنیت و ناشناس بودن ساخته شده اند . تقلب در تراکنش های ارزهای دیجیتال جایگاهی ندارد . کسی مالک آن ها نیست و کسی نمی تواند آن ها را متوقف یا هک کند. آن ها غیرمتمرکز هستند و واسطه ها را حذف می کنند.

استفاده از ارزهای دیجیتال نیاز به ثبت نام یا مدارک ندارد. فرایند استخراج برای همه مقدور است و همه می توانند با سخت افزار های مناسب از آن کسب درآمد کنند .

مهمترین ویژگی ارزهای دیجیتال ” فراملیتی و یا بی مرز ” بودن آن است که خود نقش مهمی در اثر گذاری بر سایر متغیر های اقتصادی ایفامی کند ، پول الکترونیکی برخلاف اسکناس و مسکوک و دیگر وسایل مبادله امروزی مستلزم حضور فیزیکی پرداخت کننده و دریافت کننده وجه برای قطعیت پرداخت نیست زیرا موجودی پول الکترونیکی می تواند از طریق شبکه های رایانه ای در همان زمان انتقال یابد.

 

مزایای ارزهای دیجیتال برای اقتصاد ایران

از آنجایی که ارزهای دیجیتال بلاک چینی محدود به جغرافیای خاصی نیستند و بدون نیاز به واسطه قابلیت انجام تراکنش را دارند، باعث شکستن مرزهای تحریم اقتصادی ایران می شوند . برای مثال امروزه مردم ایران به دلیل تحریم ها قادر به خرید آنلاین از سایت های خارجی نیستند . اما با ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین و اتریوم این کار به راحتی قابل انجام است. حتی با فراگیر شدن ارزهای دیجیتال قراردادهای خارجی هم می توانند با ارزهای دیجیتال انجام شوند و به نوعی تحریم ها را به راحتی می توانند دور بزنند

در مقالات بعدی به طور مفصل و جامع در مورد ارزهای دیجیتال بحث خواهیم کرد .

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + دو =

بررسی

توکن ارز دیجیتال چیست چند نوع دارد و چه کاربردهایی دارد

توکن ارز دیجیتال چیست چند نوع دارد و چه کاربردهایی دارد به دلیل رونق چشمگیر ارزهای دیجیتال…