پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن

321
پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن

پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن

رییس جمهور اسلامی ایران به منظور شرکت در هفتاد و دومین اجلاس سران کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد ، عصر یکشنبه به وقت محلی، وارد نیویورک شد . حجت‌الاسلام حسن روحانی در فرودگاه جان اف کندی نیویورک مورد استقبال رییس دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل و جمعی از دیپلمات‌های این دفتر قرار گرفت . وقایع خاورمیانه ، موضع سخت آمریکائیها در مورد برجام و کشتار مسلمانان میانمار ، از جمله اتفاقات اخیر بین المللی مطرح در این دوره است که مورد توجه قرار گرفت . برای کسب اطلاع بیشتر در مورد پنجمین سفر روحانی به نیویورک ، با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید .

پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن
پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن

پنجمین سفر روحانی به نیویورک

مجمع عمومی سازمان ملل متحد مرکب از کلیهٔ اعضای ملل متحد است یعنی ۱۹۳ کشور و هریک از اعضا می‌توانند حداکثر تا پنج نماینده در مجمع عمومی داشته‌باشند . مجمع عمومی به طور منظم دوره‌های اجلاسیهٔ سالیانهٔ خود را از سپتامبر تا دسامبر یا ژانویه تشکیل می‌دهد و در موارد استثنایی به درخواست شورای امنیت و یا به درخواست یک عضو که مورد موافقت اکثریت اعضا باشد دوره‌های اجلاسیهٔ فوق‌العاده خواهد داشت . رئیس جمهور کشورمان نیز مانند برنامه هر ساله در این نشست جهانی شرکت کرده تا بتواند از آخرین مواضع کشورمان در قبال اتفاقات اخیر بین المللی دفاع کرده و راهکارهای خود را برای افزایش صلح جهانی ارائه نماید .

رییس جمهور در بدو ورود به فرودگاه جان‌ اف کندی نیویورک در جمع خبرنگاران گفت : هدف از این سفر، شرکت در اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد و رساندن صدای ملت بزرگ ایران به گوش جهانیان و همچنین تشریح شرایط دشوار منطقه است . امروز شاهد شرایط دشواری بویژه در ارتباط با مظلومان میانمار هستیم و همچنین در این سفر دیدارها و جلساتی با سران کشورها، نخبگان، علمای اسلامی، مدیران رسانه های همگانی در آمریکا و نیز ایرانیان مقیم خواهیم داشت . رییس جمهور گفت : در نشستی با سران دیگر کشورهای جهان از اروپا، آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا، در ارتباط با توسعه روزافزون همکاری‌های تهران با این کشورها و در راستای تأمین منافع ملت ایران، گفتگو و مذاکره خواهیم داشت .

پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن
پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن

 

رئیس جمهور کشورمان بسرعت برنامه کاری خود را شروع کرده و طی نشست های جداگانه با دبیر کل سازمان ملل ، رئیس جمهور فرانسه ، اتریش ، بلغارستان و بولیوی ، نخست وزیر نروژ ، پاکستان و ژاپن دیدار کرد و در مورد مهمترین مسائل منطقه ای و جهانی به گفتگو پرداخت .

دیدار با جمعی از نخبگان سیاست خارجی آمریکا

روحانی شامگاه روز دوشنبه به وقت محلی نیویورک در دیدار جمعی از نخبگان سیاست خارجی آمریکا گفت : ملت ایران در ۲۹ اردیبهشت در انتخاباتی رقابتی، بسیار شکوهمند و پرشور، با شرکت ۷۳ درصد واجدین شرایط، به دنیا نشان دادند که ایران بر مبنای اراده مردم و دمکراسی اداره می شود . رییس جمهور در این نشست ، خروج از توافق برجام ، یا مقابله کردن و یا تضعیف آن را به معنای تضعیف جامعه بین‌المللی، دیپلماسی و مذاکره و تضعیف سازمان ملل و شورای امنیت دانست .

نشست گروه تماس میانمار سازمان همکاری اسلامی

رئیس جمهور در نشست گروه تماس میانمار سازمان همکاری اسلامی، با تأکید بر اینکه بی توجهی به نقض گسترده حقوق اولیه مسلمانان روهینگیا به تشویق افراطی گری می‌انجامد از سازمان ملل و سازمان همکاری اسلامی خواست پاسخی درخور، به وضعیت اسفناک جامعه مسلمان میانمار دهند .

پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن
پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن

دیدار شماری از مدیران و خبرنگاران ارشد رسانه های همگانی

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در دیدار شماری از مدیران و خبرنگاران ارشد رسانه های همگانی آمریکا اظهارداشت : در مجموع شرایط جهانی و منطقه ای ما به گونه ای نیست که احساس کنیم شرایط نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است و اگر چنین است پس در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها اشتباهاتی رخ داده است که ما امروز با این شرایط مواجه شده ایم . رئیس جمهور شرایط کنونی جهان را ناشی از یک سلسله اشتباهات در تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌ها دانست و با تاکید بر نقش ارزنده و تاثیرگذار رسانه‌ها در فرایند تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌ها، انتقال حقایق و دفاع از منافع ملت‌ها، گفت: رسانه‌های همگانی در این مقطع تاریخی، نه تنها برای بیان واقعیت‌های موجود در جهان بلکه برای تصمیم سازی برای آنهایی که مسوولیت اداره کشورها را در سراسر جهان برعهده دارند،می توانند نقش ارزنده ای ایفا کنند .

پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن
پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن

گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا

حسن روحانی رئیس جمهور در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا گفت : رفتار ترامپ، همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد . آینده سیاست‌های آمریکا برای دولت‌ها، نخبگان وجهانیان قابل پیش بینی نیست؛ این بیش ازهمه به ضرر ملت آمریکاست. رابطه پایدار، تنها بر پایه اعتماد به آینده شکل می‌گیرد. امنیت شبه جزیره کره برای ایران مهم است؛ همه را به پایان تهدید، تنش و حرکت در مسیر ثبات، آرامش و گفت‌وگو دعوت می‌کنیم . وی در مورد خروج احتمالی آمریکار از برجان خاطر نشان کرد : با خروج احتمالی آمریکا از برجام؛ شرایط نوینی ایجاد می‌شود و در آن زمان، ایران هم انتخاب خود را خواهد داشت . موشک برای دفاع از سرزمین و ملت ایران است و ربطی به برجام ندارد . در مورد قدرت دفاعی خود مذاکره‌ای نخواهیم داشت . با ساخت سلاح هسته‌ای توسط هر کشوری مخالفیم . برجام راهگشای همکاری‌های سازنده جهانی است .

حاشیه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد

پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری با لحنی کنایه‌آمیز در توییتر خود با اشاره به تعداد همراهان رئیس‌جمهوری و هیأت رسمی کشورمان در سفر به نیویورک این‌گونه نوشت : «امروز هواپیمای دکتر روحانی رکوردشکنی کرد؛ کل هیأت و همراهان ۴۳ نفر بود. زمانی استاندارد همراهان رئیس‌جمهوری ایران در سفر به نیویورک ۱۸۵ نفر بود . لحن کنایه‌آمیز پرویز اسماعیلی محمود احمدی‌نژاد را نشانه گرفت . زمانی که محمود احمدی‌نژاد در نهمین و آخرین سفرش به نیویورک به همراه هیأتی عریض و طویل با همراهی ۱۴۰ نفر راهی آمریکا شد و با اقامت در یکی از گران‌قیمت‌ترین هتل‌های منتهن یک‌میلیارد و ۲۲۵‌میلیون تومان هزینه کرد، آن هم برای سفری پنج روزه .

پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن
پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن

در حالی که گمانه‌زنی‌ها درباره مواضع رئیس‌جمهور آمریکا در قبال توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ ادامه دارد، گروهی متشکل از ۷۶ شخصیت ارشد اروپایی که در بین آنها نام‌های آشنایی از قبیل خاویر سولانا به چشم می‌خورد، نامه‌ای با محتوای لزوم حفظ برجام خطاب به دونالد ترامپ امضا کردند .

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان ، به سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد واکنش نشان داد . او گفت : «سخنان  وقیحانه و جاهلانه رئیس جمهور آمریکا و نادیده انگاشتن واقعیات جمهوری اسلامی ایران در سیاست داخلی و خارجی و مبارزه با تروریسم عمق بی اطلاعی و رفتار و گفتار عوام فریبانه ایشان را نشان می دهد که در کنار واقعیاتی همچون حمایت دولت آمریکا از رژیم جنایتکار صهیونیستی و رژیم های دیکتاتوری منطقه و ایجاد و تقویت گروههای تروریستی حاصلی جز انزوا و بی اعتباری هر چه بیشتر دولت آمریکا نزد جهانیان نخواهد داشت.»

 

پنجمین سفر روحانی به نیویورک و حاشیه های آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 1 =

بررسی

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل هفته گذشته هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سا…