واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن

393
واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن

واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن

در سال دهم هجری ، پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) به فرمان الهی مومنان را به آخرین حجی که خود حضور داشت دعوت کرد . در این حج حدود یکصد و بیست هزار نفر ایشان را همراهی کردند و حضرت از این فرصت برای آموزش احکام حج به مسلمانان استفاده کرد و توانست آخرین فرمان الهی که همان تعیین پیشوای مسلمین بود را انجام دهد . واقعه غدیر جایگاه مهمی در تاریخ اسلام و بخصوص شیعیان دارد و با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم خلاصه ای از این واقعه را خدمت شما همراهان عزیز تقدیم کنیم . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا بیشتر با واقعه غدیر خم آشنا شوید .

واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن
واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن

واقعه غدیر خم

در آخرین سفر حج پیامبر (ص) که به حجه الوداع مشهور است اتفاق بزرگی رخ داد و سرنوشت مسلمانان در نبود حضرت پیامبر (ص) بدست ایشان مشخص شد . در در ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم هجری پس از پايان مراسم حج ، اعلام شد همه حجاج از مكه خارج شوند و براي برنامه اي مهم در غدير خم – كه كمي قبل از محل جدا شدن كاروان ها بود ـ حضور يابند . با رسيدن به محل موعود ، فرمان توقف از سوي پيامبر (صلي الله عليه و آله) صادر شد و مركب ها از حركت ايستادند و مردم پياده شدند و هر كس جايي براي توقف سه روزه آماده كرد .

به دستور پيامبر (ص) سلمان و ابوذر و مقداد و عمار زير چند درخت كهنسال را آماده كردند و روي درختان، پارچه اي به عنوان سايبان قرار دادند . در زير سايبان، منبري به بلندي قامت پيامبر (ص) از سنگ ها و روانداز شتران ساختند به طوري كه حضرت هنگام خطبه بر همه مردم مشرف باشند . هنگام ظهر، پس از اداي نماز جماعت، پيامبر (ص) بر فراز منبر ايستادند و اميرالمؤمنين علی (عليه السلام) را فرا خواندند تا بر فراز منبر در سمت راست حضرت بايستند . قبل از شروع خطابه، اميرالمؤمنين (عليه السلام) بر فراز منبر يك پله پائين تر در طرف راست آن حضرت ايستاده بودند .

واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن
واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن

سخنراني پيامبر اكرم (ص)

پيامبر اكرم نگاهي به سمت راست و چپ جمعيت نمودند و منتظر شدند تا همه مردم در مقابل منبر اجتماع كنند . سپس سخنراني تاريخي و آخرين خطابه رسمي خود را براي جهانيان آغاز كردند . پيامبر (ص) در اولين بخش سخن به حمد و ثناي الهي پرداختند و صفات قدرت و رحمت خداوند را ذكر فرمودند، و به بندگي خود در مقابل ذات الهي شهادت دادند . سپس حضرت پیامبر (ص) سخن را متوجه مطلب اصلي نمودند و تصريح كردند كه بايد فرمان مهمي درباره علي بن ابي طالب عليه السلام ابلاغ كنم و اگر اين پيام را نرسانم رسالت الهي را نرسانده ام و ترس از عذاب او دارم .

براي آن كه هرگونه ابهامي از بين برود و دست منافقين از هر جهت بسته باشد، پيامبر (ص) با دست هاي مبارك بازوان اميرالمؤمنين (ع) را گرفتند و آن حضرت را از جا بلند كردند تا حدي كه پاهاي آن حضرت محاذي زانوان پيامبر قرار گرفت. در اين حال فرمودند : «من كنت مولاه فهذا علي مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه وانصر من نصره واخذل من خذله»؛ « هر كس من نسبت به او از خودش صاحب اختيارتر بوده ام اين علي هم نسبت به او صاحب اختيارتر است . خدايا دوست بدار هر كس علي را دوست بدارد، و دشمن بدار هر كس او را دشمن بدارد و ياري كن هر كس او را ياري كند، و خوار كن هر كس او را خوار كند. »

واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن
واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن

سپس كمال دين و تمام نعمت را با ولايت ائمه (ع) اعلام فرمودند و بعد از آن خدا و ملائكه و مردم را بر ابلاغ اين رسالت شاهد گرفتند . حضرت صريحا فرمودند: «هر كس از ولايت ائمه (عليهم السلام) سر باز زند اعمال نيكش سقوط مي كند و در جهنم خواهد بود.» بعد از آن شمه اي از فضائل اميرالمؤمنين (عليه السلام) را متذكر شدند . سپس حضرت با تلاوت آيات عذاب و لعن از قرآن فرمودند : «منظور از اين آيات عده اي از اصحاب من هستند كه مأمور به چشم پوشي از آنان هستم ، ولي بدانند كه خداوند ما را بر معاندين و مخالفين و خائنين و مقصرين حجت قرار داده است، و چشم پوشي از آنان در دنيا مانع از عذاب آخرت نيست. »

سپس به پيشوايان گمراهي كه مردم را به جهنم مي كشانند اشاره كرده فرمودند : «من از همه آنان بيزارم.» اشاره اي رمزي هم به «اصحاب صحيفه ملعونه» داشتند و تصريح كردند كه بعد از من مقام امامت را غصب مي كنند و سپس غاصبين را لعنت كردند . حضرت تكيه سخن را بر اثرات ولايت و محبت اهل بيت (ع) قرار دادند و فرمودند : «اصحاب صراط مستقيم در سوره حمد شيعيان اهل بيت هستند. » سپس آياتي از قرآن درباره اهل بهشت تلاوت كردند و آنها را به شيعيان و پيروان آل محمد (عليهم السلام) تفسير فرمودند. آياتي هم درباره اهل جهنم تلاوت نمودند و آنها را به دشمنان آل محمد (عليهم السلام) معني كردند . در بخش هشتم مطالبي اساسي درباره حضرت بقية الله الاعظم حجة بن الحسن المهدي (ارواحنا فداه فرمودند و به اوصاف و شئون خاص حضرتش اشاره كردند و آينده اي پر از عدل و داد به دست امام زمان عجل الله فرجه را به جهانيان مژده دادند .

واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن
واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن

سپس حضرت پیامبر(ص) فرمود : پس از اتمام خطابه شما را به بيعت با خودم و سپس بيعت با علي بن ابي طالب (ع) دعوت مي كنم . پشتوانه اين بيعت آن است كه من با خداوند بيعت كرده ام، و علي هم با من بيعت نموده است. پس از اين بيعتي كه از شما مي گيرم از طرف خداوند و بيعت با حق تعالي است .

بيعت عمومي

پس از اتمام خطابه پيامبر (ص) دو خيمه بر پا شد كه در يكي خود آن حضرت و در ديگري اميرالمؤمنين (ع) جلوس فرمودند. مردم دسته دسته وارد خيمه حضرت مي شدند و پس از بيعت و تبريك، در خيمه اميرالمؤمنين (عليه السلام) حضور مي يافتند و با آن حضرت بيعت مي كردند و تبريك مي گفتند . زنان نيز، با قرار دادن ظرف آبي كه پرده اي در وسط آن بود بيعت نمودند. به اين صورت كه اميرالمؤمنين (عليه السلام) دست مبارك را در يك سوي پرده داخل آب قرار مي دادند و در سوي ديگر زنان دست خود را در آب قرار مي دادند .

واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن
واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن

روایتی از اهل سنت

 امیدواریم همه در راه امیرالمومنین (ع) باشیم و روز به روز به سیره ایشان در عبادت و عدالت و شجاعت و سخاوت و گذشت و بزرگواری نزدیک تر شویم . به مناسبت عید غدیر خم بخشی از حدیث غدیر را که در منابع اهل سنت آمده است خدمتتان تقدیم می کنیم :

براء بن عازب : با پيامبر خدا، پس ‏از حجّى كه ‏گزارد، مى‏آمديم كه در ميان‏راه، توقف كرد و فرمان نماز همگانى داد و دست على عليه السلام را گرفت و فرمود : «آيا من به مؤمنان از خود آنها سزاوارتر نيستم؟».گفتند: چرا. فرمود : «آيا من به هر مؤمن، از خود او سزاوارتر نيستم؟». گفتند: چرا . فرمود : «پس علی ، ولىّ هر كسى است كه من مولاى او هستم. خدايا! دوستدارش را دوست و دشمنش را دشمن بدار!» . این حدیث طبق مبانی و منابع اهل سنت صحیح و متواتر است . در منابع زیر این حدیث را می توانید ببینید :

۱.  فضائل الصحابة لاحمد بن حنبل: ج ۲ ص ۶۱۰ ح ۱۰۴۲
۲.  سنن ابن ماجة: ج ۱ ص ۴۳ ح ۱۱۶
۳.  أنساب الأشراف: ج ۲ ص ۳۵۶
۴.  تاريخ دمشق: ج ۴۲ ص ۲۲۲
۵.  و………

واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن
واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن

جالب اینکه امام و محدث بزرگ اهل سنت احمد بن حنبل در کتاب خود این روایت را کاملتر ذکر کرده است که در این روایت عمر به امیرالمومنین ع تبریک می گوید :

ما با پيامبر خدا در سفر بوديم كه در غدير خم توقّف كرديم و در ميان ما نداى نماز جماعت داده شد و براى پيامبر خدا زير دو درخت، روفته شد. پس، نماز ظهر را خواند و دست على عليه السلام را گرفت و فرمود: «آيا نمى‏دانيد كه اختيار من به مؤمنان از خود آنها بيشتر است؟». گفتند: چرا. فرمود: «آيا نمى‏دانيد كه اختيار من به هر مؤمنى از خود او بيشتر است؟». گفتند: چرا. پس دست على عليه السلام را گرفت و فرمود: «هر كه من مولاى اويم، على مولاى اوست. خدايا! دوستش را دوست و دشمنش را دشمن بدار!». پس از آن، عمر، او را ديدار كرد و گفت: اى پسر ابو طالب، مباركت باد! تو مولاى هر مرد و زن باايمان شدى .

این روایت با این الفاظ در منابع زیر وجود دارد »
۱.  مسند ابن‏حنبل: ج ۶ ص ۴۰۱ ح ۱۸۵۰۶
۲.  فضائل الصحابة لابن‏حنبل: ج ۲ ص ۵۹۶ ح ۱۰۱۶ وص ۶۱۰ ح ۱۰۴۲
۳.  المصنّف لابن أبي شيبة: ج ۷ ص ۵۰۳ ح ۵۵
۴.  الأمالي للشجري: ج ۱ ص ۱۴۵

واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هفت =

بررسی

سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله

سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله نخستین روز ذى حجه ( آخرین ماه قمری ) سالروز ا…