با رعایت این نکات یک مدیر اجرایی موفق شوید

318
با رعایت این نکات یک مدیر اجرایی موفق شوید

با رعایت این نکات یک مدیر اجرایی موفق شوید

مدیر اجرایی موفق :  مدیر اجرایی اصطلاحی است که اغلب برای اشاره به مناسبی چون مدیر عامل اجرایی، مدیر عملیات و یا ریاست یک شرکت، سازمان یا ابرشرکت بکار برده می‌شود . مدیر اجرایی هر شرکت، بطور مشخص توسط اعضای هیئت مدیره آن، انتخاب می‌شود . یکی از مهم‌ترین وظایف یک مدیر اجرایی، جهت دادن به عملکرد کارمندان و مدیران بمنظور محقق شدن اهداف داخلی، همچنین تسهیل عملیات تجارت خارجی شرکت، در راستای اجرای استراتژی‌های کلان آن شرکت می‌باشد.

جایگاه های موجود برای مدیریت اجرایی بالا، بسیار کمتر از نقش های مدیریتی سطح متوسط هستند و لذا این چنین جایگاه هایی بسیار رقابتی تر بوده و ارتقاء و پا گذاشتن بر روی پلۀ بعدی این نردبان در سازمان بسیار دشوارتر است . به هرحال، با نگرش صحیح، اخلاق کاری و ارتباطات، می توانید ارزش خود را ثابت کرده و به پست اجرایی مطلوب، و مسئولیت های آن دست یابید.

در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم راهکارهایی را معرفی نماییم که با رعایت آنها میتوانید یک مدیر اجرایی موفق شوید . همراه ما باشید .

با رعایت این نکات یک مدیر اجرایی موفق شوید
با رعایت این نکات یک مدیر اجرایی موفق شوید

۱ – نهادینه کردن حضور اجرایی

«حضور اجرایی» یک عدسی چندوجهی است که به کمک آن مدیران می توانند خود را نگریسته و بهبود ببخشند و شامل مواردی همچون تأثیرات اولیه، مهارت ارتباطات شخصی، زبان بدن، گوش دادن مؤثر، تمرین های مؤثر از طریق رویه های محیط کار و نشان دادن کاریزمای واقعی می شود. مهارت های فنی ممکن است در شغل تأثیرگذار باشند ولی «حضور اجرایی» است که مدیر را بالا می برد.

۲ – توسعه مهارت های تفکر استراتژیک

سطوح پایین تر رهبری بر روی اجرای روزمرۀ استراتژی تمرکز می کنند. حرکت به سطح اجرایی نیازمند تغییر ذهنیت به سوی کاوش آینده، آگاهی از ارتباط متقابل سیستم ها و خلق استراتژی است که بتوان براساس آن عمل کرد. این گسترش ذهنیت با آموزش توسط مربیان متعدد، ارتباط با همکاران در بیرون و داخل سازمان و مربیان سطوح اجرایی به دست می آید.

۳ – خروج از منطقه امن

با ارزش آفرینی و احترام به همگان با تمامی سطوح سازمان شبکه ایجاد کنید. از فضای تخصصی خود بیرون آمده و تمامی فاکتورهایی را که در گرداندن کسب و کار دخیلند درک کنید. ناحیه فعالیت خود را خارج از زمینه فعالیت اصلی خود گسترش دهید و با شهرت کسب شده، انتخاب خودتان را به یک تصمیم بدیهی برای تصمیم گیرندگان تبدیل سازید.

با رعایت این نکات یک مدیر اجرایی موفق شوید
با رعایت این نکات یک مدیر اجرایی موفق شوید

۴ – افزایش خود آگاهی نسبت به رشد

خلق خودآگاهی بیشتر راجع به «حضور» رهبری خود و میزان اثربخشی یک نکتۀ کلیدی برای آمادگی جهت جایگاه سطح اجرایی است. مشارکت در فرایند بازخورد ۳۶۰ درجه ای می تواند نقاط قوت رهبری را آشکار کرده و ادراکات سایرین از سودمندی (و اختلافات) رهبری شان را مشخص کند و بدین ترتیب امکان رشد و گسترش را فراهم سازد.

۵ – افزایش هوش ذکاوی نسبت به کسب و کار

سعی کنید به طور استراتژیک و با دیدگاه سیستمی بیندشید. نحوۀ تعامل اجزای مختلف سازمان خود را ببینید. با افراد در بخش های مختلف سازمانتان ارتباط برقرار کنید تا حوزه های مختلف کارکرد یا برنامۀ سازمان را بشناسید. به موازات کسب دیدگاهی وسیع تر از سازمان، مهارت های بیشتری در دیدن پیوستگی میان اجزا کسب کنید.

۶ – راهکارهای رسیدن به موقعیت مد نظر

چنانچه هدف مشخصی برای حرفه تان دارید، بگذارید مشخص شود. از سوپروایزر مستقیمتان بخواهید تا یک برنامۀ مهارتی را برای شما و رسیدن به سطحی که می خواهید تدارک ببیند. سپس شروع به اجرای آن نمایید. این برنامه مشتمل بر ایجاد روابط، آموزش های حرفه ای، نتایج پیشتر حاصل شده و مقادیر بسیار زیادی هوش هیجانی است.

۷ – پرورش شهامت اجرایی

تصمیمات دشوار هستند که تفاوت اصلی را ایجاد می کنند. لذا، شهامت اجرایی حول عمل، ارتباطات و اعتماد، جزء مهارت های کلیدی رهبری به شمار می روند. همانند هر ماهیچه ای که با منقبض کردن قوی تر می شود، شهامت اجرایی نیز با امتحان کردن استراتژی های جدید (حتی اگر با شکست مواجه شود)، مشارکت در مذاکرات حساس و مواجهه با شرایط چالشی که باعث زحمت و سختی می شوند، پروش می یابد.

با رعایت این نکات یک مدیر اجرایی موفق شوید
با رعایت این نکات یک مدیر اجرایی موفق شوید

۸ – یاد گیری و آموزش

رهبران و مدیران یادگرفتن و گوش دادن را فراموش کرده و شروع به درس دادن و درخواست از دیگران برای انجام کارهایی می کنند که می گویند. این یک عادت بد برای کسانی است که می خواهند به سطوح اجرایی دست یابند. به دنبال مربی یا مربیانی در خارج از سازمانتان بگردید که به سخنان شما گوش دهند و منافع مستقیمی در حرکت شما به سطح اجرایی نداشته باشند. به آنجا اجازه دهید تا شما را به چالش بکشند.

۹ – افزایش مهارت های مربی گری

توسعۀ مهارت های مربی گری همچون گوش دادن، چارچوب دادن به پرسش ها و مشارکت منفصل برای رهبران حائزاهمیت است. این مهارت ها برای افزایش هوش هیجانی شخص و توانایی ارتباط مؤثر با دیگران کلیدی هستند. توانایی هدایت تیم به سوی موفقیت های بزرگتر نیز یک مزیت افزوده است.

۱۰ – قرارگیری در معرض دید تصمیم گیرندگان 

از ایجاد ارتباطات و شبکه های ارتباطی در داخل شرکت و صنعت خود اطمینان یابید. جلساتی را با بازیکنان کلیدی در سازمانتان ترتیب دهید، کسانی که بتوانند پیشنهاداتی درخصوص گام های حرفه ای بعدی به شما داده و بتوانید علاقه تان به پیشرفت را به آنها نشان دهید. در همین راستا، سعی کنید در برنامه های پرورش قابلیت های رهبری در حوزۀ صنعت خود شرکت کرده و گواهی هایی را به دست آورید که بتواند قابلیت هایتان را افزایش بخشد.

با رعایت این نکات یک مدیر اجرایی موفق شوید
با رعایت این نکات یک مدیر اجرایی موفق شوید

۱۱ – اندیشیدن برای رفع نیازهای شرکت

یک مدیر اجرایی در سطحی کاملاً جدید پاسخگوست. اگر مدیری خواهان پیشرفت است، باید راجع به نیازهای شرکت بیندیشد. لذا راجع به نوآوری های استراتژیک و اقداماتی بیندیشید که اهداف شرکت را تحت تأثیر قرار می دهند و بدین ترتیب توجه مدیران را به خود جلب کنید. تیمی فوق العاده بسازید و آن را مدیریت کنید. به عنوان کسی شناخته شوید که به موفقیت دیگران کمک می کند و کسی باشید که بتوان روی حرف او حساب کرد.

۱۲ – صادق و فروتن باشید

رهبران باید صادق و فروتن باشند. در واقع فروتنی و اهمیت دادن به نظرات دیگران، یک ضعف نیست، بلکه یکی از بهترین ویژگی های هر رهبر می تواند باشد.

افراد فروتن به دیگران گوش می دهند و از آنها یاد می گیرند. آنها از کمک افرادی که در حل یک مشکل از آنها تواناتر هستند استفاده می کنند. آنها هم به خود اعتبار می بخشند و هم به دیگران. هرچه قدر که بیشتر موفق می شوند، کمتر مغرور می شوند. به طور دائم دیدگاه و انگیزه خود را برای ادامه کار مورد بررسی قرار می دهند تا مطمئن شوند که در مسیر درست به جلو می روند. همه این گزینه ها برای ساختن یک سازمان حرفه ای ضروری است. ولی دقت کنید که در کنار فروتن بودن، همیشه به پیروز شدن فکر کنید.

 

با رعایت این نکات یک مدیر اجرایی موفق شوید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 4 =

بررسی

تقویت قدرت تصمیم گیری با ۱۰ توصیه کارساز

تقویت قدرت تصمیم گیری با ۱۰ توصیه کارساز آیا شما نیز از آن دسته اشخاصی هستید که زمانی‌که م…