فواید خوردن شوید در درمان دیابت و بهبود عملکرد سیستم عصبی

500
فواید خوردن شوید

فواید خوردن شوید در درمان دیابت و بهبود عملکرد سیستم عصبی

شوید، یکی از خوردنی های برگ سبز است که مواد مغذی ضروری بدن را تأمین می‌کند، به عنوان مثال شوید مواد مغذی همچون کلسیم،‌ منیزیم، آهن و انواع فلاونوئیدهای مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند. برگ‌های شوید حاوی کالری کم و مواد مغذی زیاد هستند و همین موضوع باعث می‌شود، شوید را به یکی از اصلی ترین گیاهان دارویی تبدیل کرده است که ازدوران باستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه شوید تا شما را با فواید خوردن شوید در درمان دیابت و بهبود عملکرد سیستم عصبی آشنا نماییم.

بهبود عملکرد سیستم ایمنی

پلی‌استیلن‌ها، یکی از مواد موجود در شوید هستند که بیش ازهمه به‌واسطه عملکرد ضدالتهابی و ضدباکتریایی خودشان مشهور می‌باشند. در دوران باستان، انسان‌ها از دانه‌های شوید برای پوشش دادن زخم‌ها استفاده می‌کردند تا از شکل‌گیری عفونت جلوگیری کنند. مونوترپن‌ها و فلاونوئیدها، دو نوع از ترکیبات دیگر دربرگ‌های شوید هستند که در مرحله اول مانع از رشد میکروبی می‌شوند واز بدن نیز درمقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. به همین خاطر، همین ترکیبات از شکل‌گیری بیماری‌ها و عوارض ناشی از آن‌ها جلوگیری می‌کند.

فواید خوردن شوید
فواید خوردن شوید

موثر در هضم غذا

شوید به‌عنوان سبزی اشتهاآور شهرت بسیاری دارد، ولی خواص این سبزی برای دستگاه گوارش خیلی بیشتراز این مورد است. درحقیقت، یکی از خصیصه های ‌برگ‌های شوید این است که حرکت پریستالتیک (عبور مواد غذایی از روده) را تحریک می‌کند و ازاین راه، عملکرد دستگاه گوارشی را بهبود می‌بخشد. تعداد زیادی از پژوهش های علمی هم ثابت کرده است که عصاره‌های دانه شوید،‌ خاصیت محافظتی برای مخاط معده دارند. این گیاه مهم، همواره به‌عنوان یکی از گیاهان دارویی موثر برای مقابله باسوزش سر معده مورد استفاده بوده است.

کاهش قند خون

برگ‌های شوید سرشاراز نوعی روغن ضروری به‌نام اوژنول هستند که مصارف درمانی گسترده‌ای در روند درمان بسیاری از بیماری‌ها دارد. مطالعات زیادی نشان داده است که شوید، سطح قند خون را کاهش می‌دهد و مقاومت به انسولین راهم درافراد مبتلا به بیماری دیابت کمتر می‌کند.

بهبود خواب

وجود انواع فلاونوئیدها و ویتامین‌های گروه B در برگ‌های شوید، این گیاه رابه یکی از موثرترین داروهای طبیعی برای مقابله با بی‌خوابی تبدیل می‌کند. شوید،‌ اثر آرام‌بخش ویژه‌ای برای مغز و بدن دارد واین کار رااز طریق فعال کردن هورمون‌ها و آنزیم‌های تأثیرگذار در خواب شبانه انجام می‌دهد.

فواید خوردن شوید
فواید خوردن شوید

تنظیم تعادل هورمونی

برگ‌های شوید به‌علت فلاونوئیدها و ترکیبات سودمندی که دارند، ترشح هورمون‌هایی را بهبود می‌بخشد که همگی درتنظیم چرخه قاعدگی نقش اساسی دارند. تحقیقات پژوهشگران هم تایید کرده‌اند که افزایش استفاده از شوید، میزان هورمون پروژسترون رادر خون بیشتر می‌کند و به همین خاطر دوره‌های قاعدگی نامنظم راکاهش می‌دهد و حتی به‌عنوان نوعی عامل ضدناباروری عمل می‌کند.

محافظت از قلب

برگ‌های شوید،‌ این خاصیت را دارند که میزان کلسترول خون را کاهش بدهند و به همین علت هم به‌عنوان عامل محافظتی برای سیستم قلبی-عروقی انسان عمل می‌کنند. این گیاه طبیعی، علاوه براین که میزان کلسترول بد خون (LDL) و تری‌گلیسیرید را کاهش می‌دهد،‌ میزان کلسترول خوب خون (HDL) را هم در بدن بیشتر می‌کند.

جلوگیری از پوکی استخوان

برگ‌های شوید، به‌عنوان یکی از اصلی ترین منابع گیاهی برای دریافت کلسیم، دو تاثیر مهم در بدن می‌گذارد: اول جلوگیری از تضعیف استخوان‌ها و دوم تقویت استخوان‌ها. مصرف منظم از برگ‌های شوید به‌عنوان قسمتی از رژیم غذایی، از ابتلا به پوکی استخوان ناشی ازکمبود کلسیم نیز جلوگیری می‌کند.

فواید خوردن شوید در درمان دیابت و بهبود عملکرد سیستم عصبی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

بررسی

داشتن استخوان های محکم با مصرف ماهی

داشتن استخوان های محکم با مصرف ماهی یکی از ناراحتی های شایع در بین افراد مسن ضعف و پوکی اس…