تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل

400
تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل

هفته گذشته هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل با سخنرانی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل آغاز شد . از مهمترین اتفاقات این دوره ، سخنرانی جنجالی و پوچ ترامپ بود که با پاسخ های محکم رئیس جمهور کشورمان مواجه شد . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم در مورد تقابل روحانی و ترامپ در سازمان ملل مطالبی را به حضورتان تقدیم کنیم لطفا همراه ما باشید .

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل
تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل

هفته گذشته هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل با سخنرانی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل آغاز شد . گوترش در این مجمع گفت که دنیا از جنگ هسته ای با کره شمالی، هراسان است سپس درادامه سخنان خود به بحران میانماراشاره کرد و از این کشور خواست کارزار نظامی اش علیه مسلمانان روهینگیا را متوقف کند .

اما مهمترین وجنجالی ترین بخش این نشست صحبت های ترامپ در مورد کره ی شمالی و ایران بود که بیشتر جنبه ی توهین داشت تا یک متن سخنرانی سیاسی . ترامپ ، کره شمالی را تهدید به نابودی کامل کرد و از جامعه جهانی خواست این کشور را در انزوا قرار دهند . او سپس جمهوری اسلامی ایران را حامی تروریست ها معرفی کرد و گفت که ایران باعث نا امنی منطقه شده است و کلماتی بکار برد که تنها به مذاق نتانیاهو خوش آمد .

بدتر از سخنان ترامپ، سخنان وقیحانه نتانیاهو بود که به زبان فارسی  خود را دوست ملت ایران خطاب کرد و با بیشرمی تمام ادای یک سیاستمدار حرفه ای را دراورد . علاوه بر از کشتار ظالمانه مردم بی گناه فلسطین ، معلو م نیست نتانیاهو چطور ادعای دوستی با ملت ایران را مطرح می کند درحالیکه دانشمندان هسته ای ایران را ترور کرده و مدام صحبت از حمله به تاسیسات هسته ای ایران می کند.

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل
تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل

سخنرانی دکتر روحانی

دکتر روحانی در اغاز سخنرانی خود ابتدا به حضور ۷۳درصدی مردم ایران در دوازدهمین دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری اشاره کرد . سپس گفت : در این بزرگ‌ترین تریبون بین­‌المللی ، با صدای بلند اعلام می­‌کنم که اعتدال ، منش و روش ملت بزرگ ایران است . اعتدال نه انزواطلبی است و نه استیلاجویی؛ اعتدال نه بی‌تفاوتی است و نه پرخاشگری . مشی اعتدال، مشی صلح است، اما صلحی عادلانه و جامع؛ نه صلح برای ملتی و جنگ و درگیری برای ملتی دیگر .

این همان ایران است که همواره از مظلومان دفاع کرده است؛ ‌قرن ها پیش مدافع حقوق یهودیان و اکنون مدافع حقوق فلسطینیان است . ایران همان ایران حق‌جو و آرامش‌طلب است . ما امروز در صف مقدم مبارزه با  تروریسم و تندروی مذهبی در خاورمیانه قرار داریم نه از موضع فرقه‌ای و قومی که از موضعی انسانی، اخلاقی و استراتژیک .

رئیس جمهور کشورمان در ادامه به برجام اشاره کرد و گفت : برجام حاصل بیش از دو سال مذاکرات فشرده است که نتیجه آن ، مورد حمایت شورای امنیت ملل متحد، و جامعه جهانی قرار گرفت و به صورت بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در آمد . برجام متعلق به یک یا دو کشور نیست، برجام سند شورای امنیت، و متعلق به کل جامعه بین‌المللی است .

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل
تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل

 

به صراحت اعلام می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض ­کند ولی در مواجهه با نقض آن عکس‌العمل متناسب و قاطع خواهد داشت. اگر این توافق به دست «نااهلان عرصه سیاست» از بین برود، مایه تأسف خواهد بود و دنیا فرصت بزرگی را از دست خواهد داد؛ اما چنین اقدامی هرگز قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را در مسیر پیشرفت و تعالی خود متوقف نماید .

دولت جدید آمریکا با پیمان شکنی و نقض تعهدات بین المللی، فقط اعتبار جهانی خود را می‌شکند و اعتماد دولت‌ها و ملت‌ها نسبت به هر گونه مذاکره و تعهدات آینده خود را از دست می‌دهد . ما می‌توانیم با باور به تصمیم چهار سال قبل خود در این مجمع عمومی، برای ایجاد جهانی عاری از خشونت و افراط، گفتمان تحمیل، یکجانبه گرایی، ارعاب و جنگ را به منطق گفتگو، هم‌افزایی و صلح تبدیل کنیم؛ تا صدای اعتدال، تنها صدای غالب در جهان باشد.

نتیجه گیری

با کمی دقت و مقایسه سخنان دکتر روحانی و ترامپ بخوبی مشخص میشود که کدام یک از این دو نفر به سیاست و حقوق بین الملل آگاهی داشته و میتواند تصمیمات منطقی بگیرد . دکتر روحانی با سخنرانی خود توانست بخوبی پاسخ یاوه گویی های ترامپ را بدهد و پوچ و بی ارزش بودن سخنان ترامپ را آشکار کند .

اظهارات خارج از عرف دیپلماتیک  دونالد ترامپ در صحن عمومی سازمان ملل که حتی اعتراض برخی از سیاسیون و نمایندگان سنا و کنگره آمریکا را نیز به همراه داشت با واکنش تعدادی از کاربران ایرانی شبکه اجتماعی توئیتر مواجه شده است . تعدادی از کاربران ایرانی به دو زبان فارسی و انگلیسی به اظهارات ترامپ واکنش نشان دادند و عموما از هشتکShutUpTrump #استفاده کردند . روزنامه صهیونیستی هاآرتص هم نوشت : ایرانی‌ها با هشتگ «ترامپ دهانت را ببند» طوفان توئیتری راه انداختند و به سخنان ترامپ واکنش نشان دادند .

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل
تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل

رهبر کره شمالی در زمان سخنرانی ترامپ کجا بود

در حالی که سران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل تمام هفته گذشته را به بحث و تبادل نظر درباره فعالیت های هسته ای کره شمالی و راهکارهای مقابله با وقوع احتمالی جنگ جهانی سوم سپری کرده اند، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی فارغ از انجام آزمایش موشکی جدید و بدون توجه به نگرانی سران جهان درباره تهدیدات این کشور، به گشت زنی در باغ‌های شهر «کوایل» واقع در استان «هوانگ هائه» پرداخت . رسانه های کره شمالی تصاویری از رهبر ۳۳ ساله این کشور در حالی که با چهره ای خندان در باغ های سیب این شهر قدم می زند و با کارگران صحبت می کند، منتشر کرده است .

 

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 1 =

بررسی

واکنش مسئولان کشور به سخنان ترامپ و حاشیه های آن

واکنش مسئولان کشور به سخنان ترامپ روز جمعه دونالد ترامپ طی سخنرانی جنجالی خود کشور جمهوری …