بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی

519
بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی

بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی

صحبت کردن در مورد افراد بزرگ و موفق لذت خاصی برای انسان دارد مخصوصا اگر این فرد بزرگ یک هموطن باشد . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم شما را با بیوگرافی پروفسور لطفی زاده آشنا کنیم . پروفسور لطفی زاده کسی است که به بالاترین درجه در رشته مهندسی برق در جهان رسید و توانست منطق فازی را ابداع کند و بشر را از منطق تکراری کلاسیک برهاند . امروزه تحقیقات ارزشمند او همچون روشنایی چراغی مسیر پیمودن پیشرفت در زمینه برق و کامپیوتر را برای محققان فراهم کرده است و افتخاری شده است برای ایران و ایرانی . لطفا همراه ما باشید .

بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی
بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی

بیوگرافی پروفسور لطفی زاده

پروفسور لطف الله عسکرزاده مشهور به لطفي زاده بنيانگذار منطق فازي و استاد دانشگاه برکلي کاليفرنيا در سال ۱۹۲۱ ميلادي (۱۲۹۹ شمسي) در باکو مرکز آذربايجان متولد شد . لطفي‌زاده يك شهروند ايراني بود ؛ پدرش يك تاجر و نيز خبرنگار روزنامة ايرانيان و از اهالي اردبيل و مادرش فانيا کوريمان پزشک کودکان يهودي روس بود . لطفي تحصيلات ابتدائي خود را در همين شهر و به زبان روسي آغاز نمود . والدين لطفي درپي قحطي و نايابي که پيامد سياست‌هاي اشتراکي سازي استالين بود ، ناچار به ترک باکو و مهاجرت به ايران شدند . وي در تهران در دبيرستان البرز و در دانشکده فني دانشگاه تهران ادامه تحصيل داد استاد لطفي‌زاده از ۱۰ تا ۲۳ سالگي در ايران زندگي كرد . در سال ۱۹۴۲ با درجه کارشناسي مهندسي برق از دانشكده فني دانشگاه تهران فارغ‌التحصيل شد . او در سال ۱۹۴۴ وارد امريكا شد و به دانشگاه MIT رفت و در سال ۱۹۴۶ درجة کارشناسي‌ارشد را در مهندسي برق دريافت كرد .

بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی
بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی

در سال ۱۹۵۱ درجه دكتراي خود را در رشتة مهندسي برق دريافت نمود و به استادان دانشگاه كلمبيا ملحق شد . سپس به دانشگاه بركلي رفته و در سال ۱۹۶۳ رياست دپارتمان مهندسي برق دانشگاه بركلي را كه بالاترين عنوان در رشتة مهندسي برق است ، كسب نمود . لطفي‌زاده انساني است كه هميشه موارد مخالف را مورد بررسي قرار داده و به بحث درباره آن مي‌پردازد . اين خصوصيت، قابليت پيروزي بر مشكلات را به لطفي‌زاده اعطا نموده است . در سال ۱۹۵۶ لطفي‌زاده بررسي منطق چند ارزشي و ارائه مقالات تخصصي در مورد اين منطق را آغاز کرد .

پروفسور لطفي‌زاده از طريق مؤسسه پرينستون با استفن كلين آشنا شد . استفن كلين كسي است كه از طرف مؤسسه پرينستون ، منطق چند ارزشي را در ايالات متحده رهبري مي‌كرد . كلين متفكر جوان ايراني را زير بال و پر خود گرفت . آنها هيچ مقاله‌اي با يكديگر ننوشتند، اما تحت تأثير يكديگر قرار داشتند . لطفي‌زاده اصول منطق و رياضي منطق چند ارزشي را فرا گرفت و به كلين اساس مهندسي برق و نظريه اطلاعات را آموخت . وي پس از آشنايي با پرينستون، شيفته منطق چند ارزشي شد . دهه ۱۹۶۰ دهه چالش كشيدن و انكار نظريه فازي بود و هيچ يك از مراكز تحقيقاتي، نظريه فازي را به عنوان يك زمينه تحقيق جدي نگرفتند .

بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی
بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی

معرفی منطق فازی

نظريه فازي به وسيله پروفسور لطفي‌زاده در سال ۱۹۶۵ در مقاله‌اي به نام مجموعه‌هاي فازي معرفي شد . ايشان قبل از كار بر روي نظريه فازي ، يك استاد برجسته در نظريه كنترل بود . او مفهوم «حالت» را كه اساس نظريه كنترل مدرن را شكل مي‌دهد، توسعه داد . عسگرزاده در سال ۱۹۶۲ چيزي را بدين مضمون براي سيستم‌هاي بيولوژيك نوشت : ما اساساً به نوع جديد رياضيات نيازمنديم؛ رياضيات مقادير مبهم يا فازي كه توسط توزيع‌هاي احتمالات قابل توصيف نيستند . وي فعاليت خويش در نظريه فازي را در مقاله‌اي با عنوان «مجموعه‌هاي فازي» تجسم بخشيد .

مباحث بسياري در مورد مجموعه‌هاي فازي به وجود آمد و رياضيدانان معتقد بودند نظريه احتمالات براي حل مسائلي كه نظريه فازي ادعاي حل بهتر آن را دارد، كفايت مي‌كند . استاد لطفي‌زاده پس از معرفي مجموعه فازي در سال ۱۹۶۵، مفاهيم الگوريتم فازي را در سال ۱۹۶۸، تصميم‌گيري فازي را در سال ۱۹۷۰ و ترتيب فازي را در سال ۱۹۷۱ ارائه نمود . ايشان در سال ۱۹۷۳ اساس كار كنترل فازي را بنا كرد . در سال ۱۹۶۲ لطفي‌زاده تغييرات مهم و اصلي را در مقاله «از نظريه مدار به نظريه سيستم» در مجله IRE كه يكي از بهترين مجله‌هاي مهندسي آن روز بود، منتشر ساخت . در اينجا براي اولين بار عبارت فازي را براي چند ارزشي پيشنهاد داد . اما در دهه ۱۹۷۰، به كاربردهاي عملي نظريه فازي توجه شد و ديدگاه‌هاي شك‌برانگيز درباره ماهيت وجودي نظريه فازي مرتفع شد .

بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی
بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی

لطفي‌زاده پس از ارائه منطق فازي، در تمام دهه ۱۹۷۰ و دهه ۱۹۸۰ به منتقدان خود در مورد اين منطق پاسخ مي‌داد . متانت، حوصله و صبوري استاد در برخورد با انتقادات و منتقدان منطق فازي ، در رشد و نمو منطق فازي بسيار مؤثر بوده است ، به طوري که رشد كاربردهاي كنترل فازي و منطق فازي در سيستم‌هاي كنترل را مديون تلاش و كوشش پروفسور لطفي‌زاده مي‌دانند . تئوري منطق فازي در يك نگاه بر خلاف آموزش سنتي در رياضي، او منطق انساني و زبان طبيعت را وارد رياضي كرد . شايد بتوان با دو رنگ سياه و سفيد مثال بهتري ارائه داد . اگر در رياضي، دو رنگ سياه و سفيد را صفر و يك تصور كنيم ، منطق رياضي، طيفي به جز اين دو رنگ سفيد و سياه نمي بيند و نمي شناسد . ولي در مجموعه هاي نامعين منطق فازي، بين سياه و سفيد مجموعه اي از طيف هاي خاكستري هم لحاظ مي شود و به اين طريق فصل مشترك ساده اي بين انسان و كامپيوتر بوجود مي آيد .

اين منطق حدود چهل سال پيش در آمريكا توسط لطفي زاده پايه ريزي شد و براي اولين بار در سال ۱۹۷۴ در اروپا براي تنظيم دستگاه توليد بخار، در يك نيروگاه كاربرد عملي پيدا كرد . با پيشرفت چشمگير ژاپن در عرصه وسايل الكترونيكي، در سال ۱۹۹۰ كلمه “فازي” در آن كشور به عنوان “كلمه سال” شناخته شد .

بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی
بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی

افتخارات

پروفسور لطفي زاده داراي بيست و پنج دکتراي افتخاري از دانشگاه‌هاي معتبر دنياست ، بيش از دويست مقاله علمي را به تنهايي در کارنامه علمي خود داشته و در هيأت تحريريه پنجاه مجله علمي دنيا مقام مشاور را داشت . وي يکي از پژوهشگراني بود که داراي بيشترين يادکرد (Highly-Cited) در مقالات علمي دنيا مي‌باشند . لطفي زاده تا اکتبر ۲۰۱۱، ۹۵۰ هزار يادکرد در گوگل اسکالر داشته که رقم بسیار خوبی بود .

این استاد علم و اخلاق متاسفانه روز پنجشنبه گذشته ۱۶ شهریور ۹۶ در سن ۹۶ سالگی در کالیفرنیا درگذشت .

بیوگرافی پروفسور لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

بررسی

خودروی ترانسفورمر واقعی بالاخره ساخته شد

خودروی ترانسفورمر واقعی بالاخره ساخته شد حتما در فیلم سینمایی ترانسفورمرز تماشا کرده اید ک…