انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

337
انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

با صنعتی شدن کشورها و افزایش تولید کارخانجات ، نیاز به یک کد گذاری جهت شماره گذاری و دسته بندی محصولات بوجود آمد . کالاهای مختلفی تولید و در انبارها نگهداری میشد که برای مدیریت بهتر این کالاها نیاز به یک سازوکار مطمئن بود . برای این منظور روشهای مختلفی ارائه گردید . یکی از این روش ها بارکد یا رمزینه است اگر موقع خرید از فروشگاه های بزرگ دقت کرده باشید ، صندوق دار با گرفتن یک دستگاه کوچک (بارکد خوان) روی اجناس ، آمار و مشخصات آنها را توسط کامپیوتر محاسبه میکند . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم در مورد انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن مطالب مفیدی را خدمت شما تقدیم کنیم همراه ما باشید .

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن
انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

همانطور که گفتیم استفاده از سیستم بارکد رشد چشمگیری داشته و امروزه در اکثر زمینه های تجاری و صنعتی ، ردپای بارکد دیده میشود که برای نمونه به چند مورد از آنها اشاره میکنیم : در سيستمهاي فروش ، نصب باركد برروي كالاها و استفاده از آن براي انتقال اطلاعات كالاهاي فروخته شده به كامپيوتر گامي بسيار موثر در سرعت بخشيدن به امر فروش و بالا بردن ميزان كنترل و دقت در محاسبات و عمليات مي باشد زيرا خطاهاي ناشي از فاكتورهاي انساني حذف ميگردند . درانبارها با استفاده از باركد ، شناسايي كالاها بسيار ساده شده و نياز به متخصصين فني انبار را كاهش ميدهد . همچنين در پايان دوره نيز عمليات انبارگرداني به سهولت و با سرعت انجام مي شود . در ضمن اطلاعات موجودي كالا و موقعيت قرارگيري و مشخصات آنها هميشه در دسترس است و صدور قبوض انبار و تهيه گزارشات مورد نياز براي هر قلم كالا به راحتي از طريق كامپيوتر صورت ميگيرد .

در خطوط توليد كارخانجات صنعتي از اين تكنولوژي جهت ثبت اطلاعات مختلفي نظير مشخصات توليد ، مشخصات مواد مصرفي ، كنترل كيفي ، زمان سنجي ، نوع توليد و كنترل كاركنان توليدي و ارائه آمارهاي توليدي استفاده مي شود . براي حفظ امنيت و كنترل تردد افراد ، كليه كارمندان با در دست داشتن كارتهايي كه حاوي اطلاعات به شكل باركد است مي توانند درهاي مخصوص را بازكرده و وارد يا خارج شوند . در ضمن استفاده از دستگاهها و تجهيزات حساس و گرانقيمت كه همواره درمعرض استفاده هاي نادرست و نابجا بوده اند را ميتوان كنتـرل نمود و قابليت تعريف پرسنـل و حدود دسترســي هركدام به دستگاههاي مختلف را تعيين كرد و گزارشات متنوع از كاركرد دستگاهها و افراد داشت .

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن
انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

انواع استانداردهای بارکد

سیستم کد میله ای UPC-A

این سیستم برای تولید رمزهای عددی به کار می رود . در آمریکا و کانادا تمام کالاهائی را که دارای شماره ثبت جهانی یا محلی هستند با این کد میله ای مشخص می شوند . جمعاً یازده رقم اعداد صفر تا ۹ در این رمز می تواند وجود داشته باشد که به دلیل ثابت بودن شکل آن ، تعداد ارقام را نمی توان به صورت دلخواه تغییر داد .

سیستم کد میله ای UPC-E

این سیستم کد میله ای برای بسته بندی های کوچک کالا مناسب است . این سیستم دارای یک رقم آزمون و ده رقم اعداد مربوط به شماره سازنده کالا و شماره محصول می باشد . روش تولید این نوع رمز این گونه است که ابتدا ارقام موجود در رمز را به همراه رقم آزمون Checksum در شش کاراکتر فشرده می گردد ، سپس این شش کاراکتر به الگوهای میله ای تبدیل می شود . در زیر نمونه ای از شکل کد میله ای UPC-E نشان داده می شود .

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن
انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

سیستم کد میله ای EAN/JAN-13

این سیستم که بنام JAN نیز خوانده می شود برای رمز گذاری محصولاتی که هویت کشورهای سازنده آنها نیز باید مشخص شود به کار می رود . رمز کشور سازنده به صورت بخشی از رمز کالا توسط کد میله ای نمایش داده شده و مشخص می گردد . شکل کلی زیر برای رمزهای سیستم EAN/JAN-13 تعریف شده است . برای چاپ « هر مقدار یک » دو نقطه تیره و برای « هر مقدار صفر» دو نقطه سفید چاپ می گردد . با تکرار این الگو یک کد میله ای در سیستم EAN/JAN-13 به شکل زیر خواهیم داشت. ایران نیز این سیستم را مورد استفاده قرار می دهد . ترتیب کدها به اینصورت است : کاراکتر تطبیق یک رقم  اطلاعات کالا ده رقم  کد کشور سازنده دو رقم

سیستم کد میله ای EAN/JAN-8

این نوع سیستم را برای تولید رمزهای عددی که دو رقم کد کشور سازنده کالا به همراه پنج رقم داده و یک رقم آزمون Checksum تشکیل شده است به کار می برند . طریقه شماره گذاری و نحوه چاپ آن مشابه سیستم کد میله ای EAN/JAN-13 می باشد . در ذیل یک نمونه کد میله ای EAN/JAN-8 نمایش داده می شود .

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن
انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

سیستم کد میله ای ۳ از ۹ استاندارد (Standard 3 of 9)

این سیستم برای تولید کدهای میله ای که حاوی اطلاعات حرفی و عددی است به کار می رود . در این سیستم هر کاراکتر شامل ۹ میله تیره و روشن است که پنج میله روشن و چهار میله تیره در هر کاراکتر موجود است . این رمز در سال ۱۹۸۰ معرفی شده است . نمونه ای از کد میله ای تولید شده با این روش در زیر مشاهده می شود .

سیستم کد میله ای ۲ از  ۵ (Interleaved)

این رمز در سال ۱۹۶۸ ساخته و معرفی شده است . این نوع کد از ۵ میله یا ۵ فضای خالی برای نمایش هر کاراکتر استفاده می کند . به این ترتیب که ۲ تا از اینها همیشه پهن و باقیمانده باریک تر خواهند بود . مفروضات ۲ به ۲ رمزگذاری می شوند و اولین علامت از هر جفت به عنوان میله و دومی به عنوان فضای خالی خواهد بود که در رقم (digit) اولیه قرار می گیرد . رمز ۲ از ۵ یک رمز صنعتی مشهوری برای مفروضات عددی است زیرا حجم اطلاعات زیادی را در مقایسه با دیگر سیستم ها ارائه می کند همچنین این رمز گذاری در عمده و خرده فروشی ها مورد استفاده قرار می گیرد . در ذیل نمونه ای از شکل سیستم کد میله ای ۲ از ۵ مشاهده می شود .

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن
انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

سیستم کد میله ای CODABAR

این نوع رمزگذاری بین ۵ تا ۹ و ۶ حرف مخصوص است . این رمز شامل ۴ خط میله و ۳ فضای خالی برای حرف و ۴ حرف شروع و قطع برای تغییر نوع مفروضات دارد . یکی از میله ها و یکی از فاصله ها پهن است و دارای تعداد کل ۱۲ عدد کلمه رمز است . چهار کلمه رمز اضافی با استفاده از سه میله پهن به دست می آیند و چهار تای دیگر با استفاده از یک میله پهن و دو فاصله پهن . این نوع رمز در کتابخانه ها و بانک های خون مورد استفاده قرار می گیرند . در زیر یک نمونه از شکل سیستم کد میله Codabar نمایش داده شده است . بطور کلی هفت نوع سیستم فوق دارای کارآیی و کاربرد بیشتری از سایر روش هایی می باشد که در دنیا وجود دارند و مورد استفاده قرار می گیرند . تعدادی دیگر از سیستم های کد میله ای به شرح زیر می باشند :

سیستم کد میله ای ۹۳ CODE 93  : این رمز که در سال ۱۹۸۲ معرفی شده است ۹ بخش و سه جفت میله و فاصله بعلاوه یک مجموعه ۴۷ کاراکتری و یک کلمه رمز توقف (Stop) دارد .

سیستم کد میله ای ۱۲۸ ( CODE 128 )  : این رمز در سال ۱۹۸۱ معرفی شده است . یازده واحد و سه جفت میله و فاصله دارد . این رمز ۱۰۵ کاراکتر به علاوه یک کلمه رمز توقف (Stop) دارد .

سیستم کد میله ای ۴۹ ( CODE 49 ) : این رمز که در سال ۱۹۸۷ معرفی شده است و شانزده واحد و چهار جفت میله و فاصله دارد .

سیستم کد میله ای ۱۶K ( CODE 16K ) : این رمز در سال ۱۹۸۸ معرفی شده است و بر اساس کد میله ای CODE 128 گسترش و توسعه یافته است .

سیستم کد میله ای ۳۹ (CODE 39) : رمز ۳۹ از ۹ جزء استفاده می کند که متشکل از ۵ خط میله و ۴ فضای خالی بین آن است و می توان اعداد صفر تا ۹ ، حروف A-Z و هفت کاراکتر مخصوص را با آن نشان داد .

سیستم کد میله ای Ident Code : این رمز در سال ۱۹۸۹ معرفی شده است که بر اساس کد میله ای ۳۹ گسترش یافته است .

سیستم کد میله ای PDF 417 : این رمز در سال ۱۹۸۹ معرفی شده است و بر اساس رمز جدید (U,K) با ۱۷ واحد و چهار جفت میله و فاصله است .

 

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

  • بارکد و کاربرد های آن در زندگی امروزی ما

    بارکد و کاربرد های آن در زندگی امروزی ما

    بارکد و کاربرد های آن در زندگی امروزی ما بارکد یا رمزینه نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

بررسی

بارکد و کاربرد های آن در زندگی امروزی ما

بارکد و کاربرد های آن در زندگی امروزی ما بارکد یا رمزینه نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی …