۵ فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید

796
5 فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید

۵ فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید

۵ فکر اشتباه : افکار اشتباه و منفی که در این بخش برایتان خواهیم گفت در حقیقت تله های ذهنی هستند که منشا افکار منفی مخرب و نابود کننده ی زندگی به شمار می روند . با بررسی و دانستن آنها زندگی خود را از تباهی دور خواهید کرد . اگر احساس ناامیدی، بی مصرفی و ناراحتی می کنید و یا هیچ چیز در زندگی تان خوب پیش نمی رود. همه از شما بهتر هستند و هیچوقت آن آدم کاملی که دوست دارید نخواهید شد . دوست دارید دیگران دوستتان داشته باشند، اما اینطور نیست. این جملات و احساسات به نظرتان آشنا می آید؟

5 فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید
5 فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید

این افکار اگر در سر شما جریان پیدا کنند، بدترین دشمن تان، خودتان خواهید بود !

این جملات برای اکثر آدمها آشنا می آید . تله های ذهنی مثل دندان های فرسوده ای هستند که چرخه درد و ناامیدی را ادامه می دهند . در بسیاری از موارد، این تله ها چنان ریشه عمیقی در مغز دارند که قربانی کاملاً ناآگاه از وجودشان به زندگی خود ادامه می دهد .

مهمترین چیزی که باید درمورد این اشتباهات شناختی بدانید این است که آنها روش هایی نادرست برای کنار آمدن با دنیا و خودتان هستند . زندگی کردن در دنیای تله های ذهنی مثل زندگی کردن با یک دروغ است . اما ۵ فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید کدامند ؟ در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک میخواهیم به سوال مهم و حیاتی جواب بدهیم . همراه ما باشید .

۵ فکر اشتباه و منفی

5 فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید
5 فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید

۱ – متقاعد کردن خود به این که بدترین هستید

کلماتی مانند بد، بی خاصیت، چاق، زشت، تنبل، کودن و … با این در لغت نامه ی دهخدا هم وجود دارند، اما دلیل نمیشود آنها را در مکالمات درونی تان استفاده کنید.
دلیل اول؛ این کلمات در صورت استفاده، آنچه را باید از فعل به اسم تبدیل میکنند. برای مثال یک فرد به صورت طبیعی نمیتواند چاق باشد و اگر در مکالمات درونی اش از “من … هستم” استفاده کند، بدون شک خودش را چاق خواهد دانست و نه چاق شده !
راهکار : هیچ کلمه منفی ای نباید در مکالمات درونی تان استفاده کنید… مطمئن باشید برای هر کمله منفی، یک کلمه مثبت با جمله بندی صحیح هم میتواند منظور اصلی را برساند.

۲ – اطمینان از عدم انجام کاری بدون امتحان

بعضی کارها هست که بعضی افراد نمیتوانند انجام دهند… مانند رئیس جمهور شدن قبل از ۱۸ سالگی ! خب این قانون است شما هرکاری هم بخواهید انجام دهید، نخواهید توانست زیر سن قانونی رئیس جمهور یک کشور شوید.

پس؛ هرگز نگویید من نمیتوانم انجامش دهم، همیشه سعی کنید از خودتان بپرسید چطور میتوانم انجامش دهم و اگر واقعا از نظر قانونی، شرعی و هر دلیل دیگری نمیتوانید کاری را انجام دهید؛ به خودتان نباید بگویید : من نتوانستم، همیشه به عنوان کاری از آن یادکنید که سعی تان را کردید.

5 فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید
5 فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید

۳ – زندگی همه بهتر از شماست

هر اتفاقی در زندگی دیگران بیافتد، مدرک دکترا بگیرند، ازدواج کنند، فرزند بیشتری داشته باشند، مسافرت کنند، درآمد بالایی داشته باشند، مسافرت بروند و … هیچ ارتباطی به زندگی شما ندارد و هرگز دستآوردهای زندگی شما را از شما نخواهند گرفت.
هرکسی در زندگی شرایط خوب و بدی را تجربه میکند.
هرکسی ارزش های متفاوتی نسبت به دیگری دارد و اولویت های متفاوتی نسبت به هم خواهند داشت.
بنابراین به جای مقایسه زندگی خودتان به دیگران (بدون در نظر گرفتن شرایط درونی، روحی، معنوی، اولیت ها و ارزش ها و …) سعی کنید بر روی زندگی، مسیر و ارزش ها و دستآوردهای خودتان تمرکز کنید.

۴ – نداشتن وقت کافی برای دستیابی به اهداف

شما در روز به اندازه بیل گیتس، مارک زاکربرگ، احد عظیم زاده، خانم فاطمه مقیمی و … زمان دارید.
همه به میزان مساوی زمان در اختیار دارند اما هیچکس نمیداند دقیقا چند روز دیگر از عمرش باقی مانده… به همین دلیل بهانه ی فرصت ندارم بهانه خوبی برای انجام ندادن کارهایی که دوست دارید نیست.
در واقع زمان روزانه همه ی ما مساوی است.
اما برنامه ریزی و نحوه استفاده از این زمان است که مهم است و تفاوت ها را ایجاد میکند.

۵ – مذاکرات غیرممکنی با خود

همه مان در زندگی مذاکره میکنیم، چانه زنی میکنیم و بهترین معامله موجود را نسبت به شرایط بدست می آوریم اما گاهی اوقات با خودمان وارد مذاکره های غیرممکنی میشویم که بدنبال نتیجه هم هستیم.
برای مثال، زمانی که میخواهیم وزن کم کنیم، تمام اراده مان را بکار میگیریم تا هیچ غذای چرب و مضری نخوریم، اما وقتی که مادر یا همسرمان یک غذای لذیذ می پزد، با خودمان وارد مذاکره میشویم که باید بخوریم چون دوستشان داریم و اگر نخوریم ناراحت خواهند شد.
بدون شک این مذاکره نتیجه بدیهی دارد، اما گاهی یادمان میرود آیا درحال مذاکره با خودمان هستیم؟ یا میخواهیم خواسته مان را توجیه کنیم؟

5 فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید
5 فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید

چند نکته

– تصورات درواقع فرضیات هستند . براساس چیزی که فکر می کنید درست است، تصور می کنید که چیزی درست است . بدون هیچ سند و مدرکی. تصورات می تواند درمورد خودتان و دیگران باشد .

– باورهای ذهنی در ذات خود بسیار افراطی هستند . مجموعه الفاظ و کلمات ذهن درست مثل اعتقادات بسیار قوی هستند .

– آرزو داشتن یعنی خواستن چیزی که ندارید . علت آن این است که ناراضی هستیم و احساس کمبود می کنیم . هیچ وقت هیچ چیز برایمان کافی نیست . خودمان هم کافی نیستیم.

– انتظار داشتن یعنی داشتن این فکر که چیزی باید اتفاق بیفتد یا اتفاق خواهد افتاد . انتظارات معمولاً توسط ذهنی خشک و سخت ساخته می شوند که وقتی به چالش کشیده شود، دچار آشفتگی و پریشانی خواهد شد.

جمع بندی 

تصورات، اعتقادات، مقایسه ها، تمایلات، انتظارات و ایدآل ها اگر به چالش کشیده نشده و کنترل نشوند، می توانند موجب نابودی زندگیتان شوند . تازمانیکه شروع به کنترل یک به یک آنها با یک انقلاب درونی نکنید، زندگی خوبی را تجربه نخواهید کرد.

۵ فکر اشتباه که باید از ذهن تان حذف کنید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 11 =

بررسی

۷ راهکار عملی برای بیان چیزی که می خواهید

۷ راهکار عملی برای بیان چیزی که می خواهید ۷ راهکار عملی برای بیان چیزی که می خواهید : اگر …