واقعیت درمانی چیست و چه اهدافی را دنبال می کند

579
واقعیت درمانی چیست

واقعیت درمانی چیست و چه اهدافی را دنبال می کند

واقعیت درمانی یک تکنیک درمانی و مشاوره ای است که نخستین بار توسط دکتر ویلیام گلاسر درسال ۱۹۶۵، بر پایه تئوری انتخاب، مطرح شد و درحال حاضر به شکل یک نظریه درمانی به صورت گسترده ای به رسمیت شناخته شده است. این تئوری مطرح می کند که همه مشکلات بشر زمانی رخ می دهند که یک یا بیشتر از پنج احتیاج روانشناختی مهم برآورده نشود. دراین مطلب از مجله اینترنتی بیر کلیک بررسی خواهیم کرد که واقعیت درمانی چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند.

ویلیام گلاسر

وی درسال ۱۹۲۵ در اوهایو متولد شد. در سن ۱۹ سالگی مهندس شیمی، درسن ۲۳ سالگی یک روانشناس بالینی و درسن ۲۸ سالگی یک پزشک شد وبعد از آن روانپزشک گردید. گلاسر معتقد است زمانی که یک شخص تصمیم می گیرد به جای تغییر منش سایرین، رفتار خود را تغییر دهد، در دستیابی به نیازهای خود موفق تر است. هدف واقعیت درمانی نیز کمک به اقشار مردم است تا بتوانند ارتباطات مختل شده را مجددا از نو بسازند.

واقعیت درمانی چیست
واقعیت درمانی چیست

گلاسر درعصر بحران اجتماعی واز خودبیگانگی در ایالات متحده آمریکا به این نکته پی برد که پایه واساس همه مشکلات مردم ناشی ازکمرنگ شدن پیوند عاطفی مابین آنهاست. اشخاصی که خود را گم کرده‌اند و سرگردان به هرتخته پاره‌ای چنگ می زنند تاچند صباحی زنده بمانند. دید گلاسر در آسیب شناسی روانی به فرد، دید مریضی یانقص در رفتار نیست بلکه نگاه او به شخص این است که وی ازتوانایی‌ های خود به نحو احسن استفاده نمی کند تا به خودشکوفایی و کمال برسد.

مفهوم واقعیت درمانی چیست

واقعیت درمانی بر تشخیص و درمان مشکلات رایج محرک احساسات اشخاص، تمرکز دارد نه مشکلاتی که درگذشته تجربه شده اند. در طول پروسه درمان، به شخص کمک می شود هر رفتاری که احتمال دارد مانع یافتن راهکار برای این مشکلات شود راتغییر دهد.

واقعیت درمانی راهکار حل مسئله رامورد تشویق قرار می دهد و بر اساس این ایده صورت گرفته است که افراد زمانی پریشانی های روانی راتجربه می کنند که احتیاجات اساسی روانشناختی شان برآورده نشده باشد. باتوجه به اصول واقعیت درمانی، تغییر رفتارهای فرد می تواند بر احساسات و توانایی های وی دررسیدن به نیازها تأثیر مثبتی داشته باشد.

واقعیت درمانی چیست
واقعیت درمانی چیست

واقعیت درمانی چه می گوید

در واقعیت درمانی، نخست درمانگر توجه شخص رااز رفتارهای گذشته منحرف وبر رفتارهایی که درحال حاضر صورت می گیرد، متمرکز می کند. واقعیت درمانگران همچنین علاقه ای ندارند برنشانه های بیماری یک شخص تمرکز کنند. آنها بر این باور هستند که یک فرد قادر به شکل بندی، اصلاح یا بهبود روابط با سایرین است. همچنان که گلاسر نیز اعتقاد دارد علایم مشکل روانی زمانی که ارتباط یک فرد با دیگران قطع می شود، ظاهر می شود.

واقعیت درمانی چیست و چه اهدافی را دنبال می کند نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 8 =

بررسی

سه تست روانشناسی مهم در زندگی فردی

سه تست روانشناسی مهم در زندگی فردی سه تست روانشناسی مهم در زندگی فردی : اگر چرخي در دنياي …