واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

578
واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

واقعیت افزوده چیست : Augmented Reality یا واقعیت افزوده و به اختصار AR در معنا به روشهایی گفته می شود که به واقعیت و عین ، امکانات و ویژگی های بیشتری اضافه می کند و باعث درک و سرعت عمل بیشتری می شود . عملا پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی بوجود می آورد .

واقعیت افزوده (Augmented Reality) لایه دیجیتالی از محتوا است که از زاویه دید دوربین موبایل، تبلت، وب کم، عینک و … روی دید کاربر قرار می گیرد و به این طریق اطلاعات و یا اشیاء جدیدی را به محیط واقعی اضافه می کند . این لایه در مواردی می تواند در تعامل با کاربر باشد و دستوراتی را از محیط واقعی دریافت نماید .

واقعیت افزوده در دنیای امروز هر غیر ممکنی را ممکن می سازد و کاربردهای این تکنولوژی روز به روز در حال بیشتر شدن می باشد .

در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم ببینیم واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد . همراه ما باشید .

تاریخچه واقعیت افزوده 

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد
واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

۱۹۹۲ : استیون فینر، بلیر مكلنتاير و دری سلايمن اولین نسخه از سندی را در يک نمونه اولیه سیستم واقعیت افزوده ارائه کرد . KARMA در کنفرانس رابط گرافیكی. نسخه کاغذی از يک سند را به طور گسترده در نمايشگاه ارتباطات ACM در سال ۱۹۹۳ منتشر شد .

۱۹۹۳ : لورا دابلیو. دی. ال با پذيرش مسئولیت STRICOM اولین نمايش ترکیبی به همراه وسیله نقلیه مجهز به واقعیت افزوده و سرنشین شبیه سازی شده را به صورت زنده اجرا کرد .

۱۹۹۴ : مارتین جولی برای اولین بار تئاتری با فناوری واقعیت افزوده طراحی کرد، رقص در فضای سايبری، با سرمايه گذاری انجمن هنر استرالیا، خصوصیت رقاصان و بندبازان تغییر اندازه بدنشان در لحظه اجرا، پرتاب شدن به فضای فیزيكی اطراف و زمین اجرا بود. آکروبات بازان به صورت معلق در اطراف ظاهر میشدند. در اين تئاتر از سیستمهای کامپیوتری سیلیكون گرافیک و سیستم حسگر Polhemus استفاده شد .

۱۹۹۸ : معرفی فضای واقعیت افزوده توسط راسكار، ولش و فاشز در دانشگاه کارولینای شمالی در تپه کلیسا .

۱۹۹۹ : هیروزاکو کاتو ARToolKit را در HITLab ايجاد کرد، جايی که قبلا واقعیت افزوده بوسیله ساير متخصصان HITLab توسعه داده می شد .

۲۰۰۰ : بروس اچ. توماس توسعه دهنده ARQuake ، اولین بازی واقعیت افزوده در محیط باز را برای موبايل در گردهمايی بین المللی کامپیوترهای پوشیدنی معرفی کرد .

۲۰۰۸ : اپلیكیشن واقعیت افزوده ويكیتود بعنوان راهنمای مسافرت در ۲۰ اکتبر ۲۰۰۸ با تلفن آندرويدی G1 منتشر شد .

۲۰۰۹ : ARToolkit : توسط Saqoosha به ادوبی فلش (FLARToolkit) آورده شد، با اين کار واقعیت افزوده به مرورگر وب هم رسید .

۲۰۰۹ : پروژه SixthSense از دانشگاه MIT طرحی از يک دستگاه مستقل را به نمايش گذاشتند که براساس واقعیت مجازی پوشیدنی کار میکرد .

۲۰۱۱ : لستر تكنولوژيز، يک شرکت تازه تاسیس فرانسوی از دانشگاه جنوب پاريس (Orsay) ، اولین عینک اسكی واقعیت افزوده را برای فروش عرضه کرد .

۲۰۱۲ : شرکت گوگل با معرفی پروژه “عینک گوگل” يا “پروژه عینک” (Project Glass) گام بزرگی در فراگیر کردن و جنبه عام بخشیدن به واقعیت افزوده برداشت.

۲۰۱۴ : شرکت سونی با ساخت عینک واقعیت افزوده Smarteyeglasz .

۲۰۱۵ : شرکت مايكروسافت با ساخت عینک واقعیت افزوده HoloLens .

طبقه بندی تکنولوژی AR

واقعیت افزوده بطور کلی به ۴ شاخه ی اصلی یعنی سیستم های Pattern Based , Location Based , Gesture Based و Surface Based تقسیم می شود که در زیر توضیح و شرح مختصری از این فناوری ها داده می شود .

۱ – مکان محور (Location Base)

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد
واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

در این نوع از فناوری واقعیت افزوده , اپلیکیشن محتوای کاربردی را بر اساس مکان کاربر که توسط GPS و مراکز مخابراتی فراهم می شود در قالب واقعیت افزوده در اختیار کاربر قرار می دهد . بنابراین کاربر می تواند علائم، اشیاء و محتوای سفارش دهنده نرم افزار را بر اساس موقعیت جغرافیایی و وضعیتی که در آن قرار دارد مشاهده نماید .

۲ – الگو محور (Pattern Base)

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد
واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

در این نوع از فناوری واقعیت افزوده , اپلیکیشن طرح یا طرح هایی را بر اساس الگوی آنها شناسایی می کند و کاربر می تواند با دسترسی به این الگوها محتوای مورد نظر سفارش دهنده اپلیکیشن را بروی آن الگو مشاهده نماید .

از دیگر کاربردهای این روش به تکنیک سه بعدی سازی (جان بخشی اشیاء) می توان اشاره نمود. در این تکنیک کاربر در زمان مشاهده تصویر شیئی حجمی را به صورت سه بعدی مشاهده می نماید .

۳ – حرکت محور (Gesture Base)

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد
واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

در این نوع از فناوری واقعیت افزوده، نرم افزار به وسیله دوربین مخصوص حاوی حسگر عمق (نظیر Microsoft Kinect)، می تواند حرکات مختلف بدن کاربر را تشخیص و بر اساس آنها از کاربر ورودی و دستور دریافت نماید. این نوع از فناوری در آغاز در بازیهای رایانه ای مورد استفاده قرار گرفت اما با گذشت زمان توسعه دهندگان نرم افزار پی به پتانسیل بالای این فناوری در نرم افزارهای کاربردی و رابط های کاربری بردند .

۴ – مبتنی بر سطح (Surface Base)

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد
واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

واقعیت افزوده سطح با استفاده از صفحات نمایش، کف زمین و دیوارها که به لمس توسط افراد یا اشیاء واکنش نشان می دهند، اطلاعات لحظه ای و همزمان مجازی را نمایش می دهند .

انواع واقعیت افزوده AR

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد
واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

۱ – واقعیت افزوده از نوع سه بعدی (۳D AR)

در این حالت کاربر عملیات مثال قبل را اجرا کرده ، و به محض اسکن تصویر محصول چاپ شده ، محصول بصورت کاملا سه بعدی قابلیت مشاهده بوده و کاربر می تواند محصول را از زوایای مختلف مشاهده نموده و یا حتی درب محصول را باز نماید.

۲ – واقعیت افزوده از نوع کاتالوگ  (Catalog AR)

در این حالت ، به کاربر اطلاعات تکمیلی مرتبط با محصول را نمایش داده و کاربر قادر به تصمیم گیری بهتر و سریعتری خواهد بود.

۳ – واقعیت افزوده از نوع موبایل (Mobile AR)

واقعیت افزوده موبایل از سرویس های مبتنی بر مکان می باشد که با استفاده از موقعیت جغرافیایی موبایل، داده های مجازی را با محیط فیزیکی کاربر تلفیق کرده و نمایش می دهد.

۴ – واقعیت افزوده از نوع دسکتاپ (Desktop AR)

واقعیت افزوده دسکتاپ با webcam کار می کند. و بر اساس فیلم گرفته شده از دوربین یک برنامه واقعیت افزوده دسکتاپ، داده ۳D لحظه ای را نمایش می دهد.

۵ – واقعیت افزوده مبتنی بر صفحه شیشه یا عینک (Glasses AR)

واقعیت افزوده مبتنی برشیشه نیز برای مشاهده واقعیت مجازی با استفاده از شیشه ها به جای استفاده از یک تلفن ممکن است. مانند استفاده از تکنولوژی جدید Google Glass و تکنولوژی نمایش اطلاعات مورد نیاز راننده بر روی شیشه جلوی اتومبیل در زمان رانندگی را می توان اشاره کرد.

چگونه واقعیت افزوده را تجربه کنیم ؟

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد
واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

در حال حاضر ساده ترین روش برای تجربه واقعیت افزوده نصب کردن یکی از اپلیکیشن ها و بازی های واقعیت افزوده نظیر پوکیمون گو است که شروع طوفانی داشت. بعد از موفقیت فوق العاده پوکیمون گو در حال حاضر بازی و برنامه های بیشماری به مارکت وگل پلی افزوده شدند فقط کافیست عبارت AR را جستجو کنید. واقعیت افزوده تکنولوژی است که دنیای گیمر ها را متحول خواهد کرد تصور کنید شما بهمراه دوستتان بروی یک میز با دوست یا همکارتان با یک کاراکتر مجازی با دوست و رفیقتان در حال مبارزه اید.

تفاوت واقعیت افزوده AR و واقعیت مجازی VR

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد
واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

به عبارت ساده واقعیت مجازی یا  VR کل محیط اطراف ما را دیجیتالی میکند ولی واقعیت افزوده فقط قسمتی از دنیای دیجیتال را وارد دنیای واقعی ما میکند.

واقعیت افزوده و مجازی دو تکنووژی هستند که امروزه به‌طور گسترده استفاده می‌شوند. ساده‌ترین تفاوتی که می‌توان بین این دو تکنولوژی تشخیص داد، این است که هدست‌ها واقعیت مجازی شما را به درون یک دنیای کاملا مجازی می‌برند در حالی که واقعیت افزوده تنها برخی اشیاء و عناصر مجازی را با دنیای واقعی اطراف شما ترکیب می‌کند .

هر دو تکنولوژی

تجربه ی یک کاربر را از طریق ارائه ی لایه های عمیق تری از تعامل غنی تر می کنند .

پتانسیل تغییر دادن نحوه ی استفاده ی مردم از تکنولوژی را دارند. سرگرمی، مهندسی یا پزشکی فقط چند بخش کوچک هستند در حالی که این دو تکنولوژی می توانند تأثیری دائمی ایجاد کنند .

با این حال این دو تکنولوژی از هم جدا هستند زیرا :

VR محیطی کاملاً جدید می سازد که تماماً توسط کامپیوتر ایجاد شده است. از طرف دیگر واقعیت افزوده، تجربیات را از طریق وسایل دیجیتالی ای که لایه ی جدیدی از تعامل با واقعیت را ارائه می دهند، افزایش می دهد، اما به دنبال جایگزین کردن این تجربیات نیست .

AR عرصه ی محدودی از مشاهدات را ارائه می دهد، در حالی که VR کاملاً همه جانبه است .

یک راه دیگر برای نگاه کردن به مسئله این است که وقتی شما عینک های VR را می گذارید، اساساً از دنیای بیرون جدا می شوید. یک کاربر AR، بر خلاف VR، در حالی که فعالانه درگیر محیط های شبیه سازی شده است همواره از محیط فیزیکی اطرافش آگاه است .

برای استفاده از واقعیت مجازی عموماً به وسایلی مانند Oculus Rift (هدست) نیاز است در حالی که واقعیت مجازی به وسیله ی خاصی نیاز ندارد ، شما فقط به یک گوشی هوشمند یا یک نبلت نیاز دارید .

کاربردهای واقعیت افزوده

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد
واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

گوگل گلس و هولولنز تنها ابزاری برای استفاده از واقعیت افزوده در دنیای روزمره ماست شما با این عینک ها می‌توانید پیام های خود را در هر زمانی و بدون نیاز به دست زدن به چیزی جلوی چشمان خود ببینید در هر لحظه ای دمای هوا سرعت باد و رطوبت را چک کنید با ی چرخ زدن امتیاز تمام رستوران های اطراف خود را ببینید و مقایسه کنید و …

۱ – صنعت هوایی

در جت‌های جنگی به دلیل بالا بودن سرعت جنگنده و همچنین حساس بودن موقعیت در هنگام درگیری با جنگنده‌های دشمن، خلبان‌ها باید در کمترین زمان ممکن تصمیم گرفته و عکس‌العمل مناسب را از خود نشان دهند . به همین دلیل نمی‌شود مدام درجه‌ها و ارتفاع‌سنج‌های قرار گرفته در کاکپیت را چک کنند . به همین منظور صفحه‌ای شیشه‌ای در راستان دید خلبان‌ها قرار گرفت که بسیاری از اطلاعات پروازی بر روی آن به نمایش در می‌آمدند.

۲ – صنعت خودرو

نخستین شرکتی که به استفاده از این تکنولوژی روی آورد یکی از مطرح‌ترین خودروسازان آلمانی یعنی BMW بود . این تکنولوژی شرکت بی‌ام‌دبلیو که Head Up Display نام دارد در ابتدا سر و صدای بسیاری به پا کرد. در این تکنولوژی نوری به قسمتی از شیشه جلو که رو به روی راننده قرار دارد تابیده شده و بازتاب آن نور به چشم راننده می‌رسد . اطلاعات مختلفی نظیر محدودیت سرعت، سبقت ممنوع، علائم راهنمایی و رانندگی، قابلیت کنترل پیام‌ها و هشدارهای سیستم کمکی راننده نمایش داده می‌شوند. این تکنولوژی به گونه‌ای طراحی شده است که بدون پرت کردن حواس راننده اطلاعات مورد نیاز را در اختیار او قرار دهد. پروژکتور به گونه‌ای طراحی شده که اطلاعات را در فاصله ۲ تا ۳ متری چشمان راننده به نمایش در بیاورد. این نوع طراحی باعث می‌شود راننده به‌هیچ‌عنوان از مسیر و موانع موجود در آن غافل نشود .

۳ – صنعت پزشکی

شبیه سازی عمل جراحی قبل از انجام واقعی آن يكی از کاربردهای فناوری واقعیت افزود در صنعت پزشكی می باشد. يكی ديگر از کاربردهای اين فناوری که امروزه در بعضی از کشورها اجرا می شود، به اين شكل که وقتی قرار است عمل جراحی روی فردی انجام بگیرد، تمام اعضا و جوارح داخلی فرد، با استفاده از اين فناوری روی بدنش نشان داده می شود. اين تصوير شبیه سازی شده به جراح کمک می کند تا با دقت خیلی بیشتری بتواند کارش را انجام بدهد.

۴ – سایر موارد

بیشترین کاربر واقعیت افزوده در آموزش ، تولید گیم و تجازت میباشد

لمس موارد آموزشی با استفاده از تکنیک های واقعیت افزوده بسیار روان و آسان میباشد کتابهایی که مطالب خود را از طریق واقعیت افززوده به کاربر اموزش میدهند بسیار در فهم دقیق مفاهیم موفق میباشند .

بازی هایی که از تکنیک واقعیت افزوده استفاده میکنند بازی هایی با هزینه های بسیار بالا میباشند اما جذابیت آنها باعث میشود که مخاطبان علاقه ویژه ای به آن داشته و استقبال بالایی در نصب انها بر روی دیوایس های خود داشته باشند .

تجارت نیز از این تکنیک برای فروش و معرفی بهتر محصولات خود استفاده میکند .

نحوه عملکرد واقعیت افزوده

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد
واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

به طور مشخص در مورد اسمارت‌فون‌ها به عنوان یک مثال، AR با یک اپلیکیشن که به دنبال یک نشانه‌ی خاص می‌گردد کار می‌کند. این علامت می‌تواند یک بارکد سیاه و سفید یا چیز دیگری باشد که کاربر تعیین می‌کند . وقتی علامت مورد نظر پیدا شد، یک شئ سه بعدی به آن علامت اضافه می‌شود. با کمک دوربین گوشی و دنبال کردن جایگاه دستگاه نسبت به علامت، کاربر می‌تواند به طرف علامت حرکت کرده و شئ سه‌بعدی را پیدا کند. این کار توان پردازشی نسبتا بالایی می‌طلبد زیرا گوشی باید مکان خود و همچنین مکان علامت را به دقت دنبال کند تا شئ سه‌بعدی را درست و سر جای خود نمایش دهد.

در حال حاضر اسمارت‌فون‌ها توانایی بسیار محدود و اولیه‌ای در اجرای AR دارند. استفاده‌ی کاربردی‌تر AR توسط ابزارهای اختصاصی مانند هلولنز مایکروسافت که به سیستم‌های هاد (Heads Up Displays – HUD) معروف هستند، ممکن می‌شود .

چطور یک برنامه‌ی AR ساخته می‌شود ؟

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد
واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد

چند راه برای توسعه‌ی یک اپلیکیشین مبتنی بر واقعیت افزوده وجود دارد. از توسعه در محیط اندروید استودیو تا استفاده از موتورهایی مانند یونیتی. این مسئله بستگی به این دارد که بخواهید از کدام SDK استفاده کنید. در حال حاضر چند کیت توسعه‌ی نرم‌افزاری معدود برای واقعیت مجازی وجود دارد :

Vuforia – این SDK توسط کوالکام توسعه یافته و از سیستم عامل‌های اندروید و iOS و موتور یونیتی پشتیبانی می‌کند . این اپلیکیشن از چند هدف همزمان پشتیبانی می‌کند . اهدافی که می‌توانند عکس یا متن انگیلسی باشند . Smart Terrain (قابلیتی خاص که اجازه‌ی بازسازی دنیای فیزیکی را می‌دهد) و دیتابیس محلی یا ابری نیز پشتیبانی می‌شوند .

ARLab – بیشتر از یک کیت توسعه‌ی نرم‌افزار است و یک موتور سه بعدی برای ساخت اپیکیشن AR نیز دارد . ARLab رایگان نیست و انتخاب‌های مختلفی از لحاظ قیمتی با توجه به ویژگی‌هایی که به آن نیاز دارید پیشنهاد می‌کند . ARLab شامل دکمه‌های مجازی، ردیابی تصاویر و تطبیق تصاویر می‌شود .

DroidAR – این SDK یک کیت توسعه‌ی متن‌باز AR است که از ردیابی تصویر و علامت‌ها و واقعیت افزوده‌ی مبتنی بر مکان پشتیبانی می‌کند . اگر به دنبال گزینه‌ی متن‌باز می‌گردید، DroidAR می‌تواند انتخاب شما باشد، اما این SDK از یونیتی پشتیبانی نمی‌کند و همانطور که از نامش پیداست، فقط از سیستم عامل اندروید پشتیبانی می‌کند .

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 6 =

بررسی

استراتژی بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۸ برای برندینگ

استراتژی بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۸ برای برندینگ استراتژی بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۸ : ب…