مرغ مینا و توانایی فوق العاده آن در تقلید صدا

250
مرغ مینا و توانایی فوق العاده آن در تقلید صدا

مرغ مینا و توانایی فوق العاده آن در تقلید صدا

مرغ مینا پرنده ای کوچک است که قابلیت بسیار خوبی برای تقلید صدا دارد و این توانایی شگفت‌انگیز باعث شده‌است که آدمی از سالیان بسیار دور به پرورش و نگهداری از این پرنده علاقمند شود . تاریخ اهلی شدن آن چندان مشخص نیست اما به نظر می‌رسد که لا اقل سه هزار سال قبل این پرنده برای اولین بار در هندوستان اهلی شده باشد . نکات جالبی در مورد این پرنده باهوش وجود دارد که از خواندن آن لذت خواهید برد . برای شناخت بیشتر مرغ مینا ، با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید .

مرغ مینا و توانایی فوق العاده آن در تقلید صدا
مرغ مینا و توانایی فوق العاده آن در تقلید صدا

مرغ مینا

مینا پرنده‌ای از خانواده سار است که به دو صورت وحشی و اهلی یافت می‌شود و دارای نژادهای مختلفی است که معروف‌ترین این نژادها مینای گوشواره‌ای و مینای معمولی است . نام این پرنده در زبان فارسی «مینا»، «مرغ مینا» و «مینای سخنگو» و «مرغ مقلد» است، در زبان عربی «المینه» ودر زبان انگلیسی Myna, Mynah, Mina, Mynas, Minah میباشد . نام مینا در حقیقت یک نام هندی است که ریشه‌ای سانسکریتی دارد و از زبان هندی به سایر زبان‌ها راه یافته‌است . گونه وحشی این پرنده در جنگل‌ها و دشت‌ها پراکنده‌است و گونه اهلی آن را می‌توان در بسیاری از خانه‌ها مشاهده کرد .

مرغ مینا پرنده‌ای کاملاً اجتماعی و پر سر و صدا است که تا حدودی مانند سارها حالت تهاجمی دارد . اگر به هر دلیلی مورد آزار و اذیت قرار گیرد یا احساس خطر کند و به درختی نزدیک در حوالی لانه اش رفته ، صداهای بسیار بلند و ناهنجاری را به معنای اعتراض از خود درمی‌آورد . آن‌ها خود را سریعاً با محیط و شرایط اطراف شان تطبیق می‌دهند . بیشتر اجتماع آن‌ها در زمین‌های بایر و اطراف باغ‌ها می‌باشد .

مرغ مینا و توانایی فوق العاده آن در تقلید صدا
مرغ مینا و توانایی فوق العاده آن در تقلید صدا

زیستگاه مینای معمولی به طور طبیعی در مناطقی از شرق افغانستان تا جنوب غربی چین واقع شده‌است. آن‌ها اغلب سرزمین‌های باز وکم درخت را برای زندگی ترجیح می‌دهند. اما در بعضی از موارد در میان تمدن شلوغ شهری هم مانند پارک‌ها، گلخانه‌ها و مزارعی که به دست انسان‌ها ساخته شده‌است دیده می‌شوند. این پرنده انسان را از وجود مار مطلع می‌سازد و با مشاهده این حیوان با سروصدای زیاد محل وجود مار را به انسان نشان می‌دهد .

توانایی تقلید مرغ مینا

مرغ مینا قادر است که واژه‌ها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ نماید ، به همین علت در هندوستان و بسیاری از کشورهای دیگر آسیایی به عنوان پرنده‌ای اهلی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد . بهترین زمان برای آموزش مرغ مینا در زمان غذا دادن به آن است . اگر یک کلمه چند بار برای او تکرار شود او میتواند براحتی این کلمه را ادا کند و شما فکر میکنید که گویی یک انسان دارد صحبت میکند . برخی افراد برای آموزش سریع تر به مرغ مینا ، او را در یک محیط تاریک قرار میدهند یا پارچه ای سیاه روی قفس آن انداخته و یک کلمه را توسط ضبط صوت ، بارها برای او پخش میکنند تا او بسرعت آن کلمه را یاد بگیرد .

مرغ مینا و توانایی فوق العاده آن در تقلید صدا
مرغ مینا و توانایی فوق العاده آن در تقلید صدا

این پرنده در هندوستان رمز عشق به شمار می‌روند زیرا که در طول زندگی بسیار ازدواج می‌کنند و برخی از دلباختگان هندی برای به دست آوردن دل محبوبه خود مرغ مینایی را تهیه کرده و پس از آموزش دادن چند کلمه محبت آمیز آن را به محبوبه خود پیشکش می‌کنند .

شکل ظاهری مرغ مینا

مینای معمولی سر و گردنی سیاه رنگ و پشت و سینه آن قهوه‌ای رنگ و در هنگام پرواز لبه‌های دم و زیر بال‌ها به رنگ سفید دیده می‌شوند . منقار و پاها و پوست پشت چشم‌ها به رنگ زرد است . رنگ پر مینای ماده همانند مینای نر است اما جثه کوچک‌تری دارد و رنگ پر و بال آن کم رنگ تر است . این پرنده برخلاف بسیاری از پرندگان به جای جهیدن بر روی زمین راه می‌روند . لکه‌های زرد موجود در پس سر مینای گوشواره‌ای در مینای معمولی دیده نمی‌شود و یا به صورت‌های دیگر و رنگ‌های دیگر ظاهر می‌شوند برای مثال در «مینای بانک» این لکه به رنگ پرتقالی است . لبه‌های دم پرنده در گونه مینای معمولی به رنگ سفید است و در مینای دمگاه سفید، رنگ پرهای اطراف دم پرنده نیز به رنگ سفید است .

مرغ مینا و توانایی فوق العاده آن در تقلید صدا
مرغ مینا و توانایی فوق العاده آن در تقلید صدا

 

در مینای گوشواره‌ای به طور کلی رنگ پر و بال سیاه متالیک است که در صورت تابش نور به رنگ‌های ارغوانی رنگین کمان، فیروزه‌ای و یا سبز تیره در می‌آیند . تمامی انواع مینای گوشواره‌ای، لکه‌های زردی در پشت و زیر چشم دارند که اندازه آن از گونه‌ای به گونه دیگر متفاوت است و رنگ آن از زرد تیره تا زرد روشن متفاوت است، به این لکه‌ها «گوشواره» می‌گویند . تعداد این لکه‌ها معمولاً در پس سر دو عدد و در زیر چشم یک عدد می‌باشد و در برخی از گونه‌ها ممکن است که این لکه‌ها به یکدیگر متصل شده و لکه زرد بزرگی در پس سر پرنده تشکیل دهند .

تغذیه مرغ مینا

مینا پرنده‌ای همه چیز خوار است و در طبیعت بیشتر بر انواع میوه‌ها، دانه‌ها، حشرات و جانوران کوچک نظیر ملخ و پروانه تغذیه می‌کند و معمولاً با پرسه زدن روی زمین به دنبال غذا می‌گردد . برگ‌ها را زیر و رو می‌کند و سعی می‌کند کرم‌ها و حلزونهای مخفی شده در زیر برگ‌ها را صید کند . البته علاوه بر میوه جات و دانه جات بر کرم خاکی، گل، شهد گل و فضله ماکیان نیز تغذیه می‌کند . از موش و قورباغه و مارمولک نمی‌ترسد و آن‌ها را شکار می‌کند و حتی در صورت لزوم به تخم سایر پرندگان نیز رحم نمی‌کند . گاهی اوقات نیز بر روی پشت گاوها می‌نشیند و سعی می‌کند که حشرات موجود بر روی آن و یا حشرات موجود در اطراف تغذیه نماید . مینا بر روی زمین‌های شخم زده نیز به دنبال حشراتی می‌گردد که براثر شخم زدن از زیر خاک بیرون آمده‌اند ، به هرحال پرنده‌ای مفید به شمار می‌رود که می‌توان به راحتی از آن علیه آفات کشاورزی استفاده کرد . لازم به ذکر است مرغ مینا حداکثر ۱۵ سال عمر می‌کند .

مرغ مینا و توانایی فوق العاده آن در تقلید صدا نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 15 =