فواید ترک سیگار و تغییرات شگفت انگیز آن در بدن

1,128
فواید ترک سیگار

فواید ترک سیگار و تغییرات شگفت انگیز آن در بدن

مسئولین بهداشت و درمان آمریکا با هدف کاهش مرگ و میر ناشی از استفاده از دخانیات تصمیم به کاهش شدید مقدار نیکوتین موجود در سیگار گرفته‌اند. به همین خاطر ارزش سهام شرکت‌های بزرگ دخانیات بعد از این قانون شدیدا سقوط کرده است. با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا بیشتر با فواید ترک سیگار آشنا شویم

اسکات گوتلیب، مدیر سازمان غذا و داروی آمریکا معتقد است: «علت درصد بسیار بالای مرگ و میر و بیماری حاصل از استفاده تنباکو اعتیاد به سیگار است. سیگار تنها محصول قانونی است که در استفاده آگاهانه نیمی از مصرف‌کنندگان قدیمی خود را می‌کشد.» صنعت ۱۳۰ میلیارد دلاری دخانیات به احتمال بسیار زیادبا اجرای این قانون بسیاری از مصرف کنندگان خود را از دست بدهد. بعد از اعلام این برنامه توسط مسئولین بهداشت و درمان ارزش سهام شرکت‌های بزرگ دخانیات سقوط  شدیدی داشته است.

فواید ترک سیگار
فواید ترک سیگار

به همین خاطر دانشمندان با انجام تحقیقاتی نشان دادند که با ترک سیگار چه تغییراتی در بدن رخ می‌دهد؟

۲۰ دقیقه پس از آخرین سیگار

۲۰ دقیقه بعداز آخرین سیگار فشار خون و تپش قلب به حال نرمال بازمی‌گردد. نیکوتین موجود در سیگار موجب تحریک اعصاب سمپاتیک بدن می شود. این اعصاب تپش قلب و فشار خون را افزایش می دهند و بدن را در حالت تحریک شده و آماده فرار قرار می‌دهند.

۱۲ ساعت پس از آخرین سیگار

۱۲ ساعت پس ازکشیدن آخرین سیگار، مونوکسید کربن خون کم می‌شود و به حالت نرمال برمیگردد ودر مقابل میزان اکسیژن خون افزایش پیدا می کند. مونوکسید کربن قسمتی از دود سیگار است که واردسیستم گردش خون بدن می‌شود و از جذب اکسیژن توسط سلول‌های خونی جلوگیری می‌کند.

دو روز پس از آخرین سیگار

دو روز پس از آخرین سیگار عملکرد حس چشایی و بویایی بهبود پیدا می کند. علت آن این است که دود سیگار این دو حس را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سه روز پس از آخرین سیگار

سه روز بعداز آخرین سیگار عملکرد ریه‌ها بهبودپیدا می‌کند و نفس کشیدن برای فردراحت‌تر می‌شود. درروز سوم دیگر نیکوتین در بدن نیست و به همین خاطر علایم ترک سیگار شدید می‌شوند. از جمله این علایم سردرد، تهوع یا گرفتگی عضلات است. افزایش یک باره اشتها، اظطراب و ترس هم بعضی اوقات از سایر علایم ترک سیگار هستند.

فواید ترک سیگار
فواید ترک سیگار

سه ماه پس از آخرین سیگار

سه ماه پس از آخرین سیگار روند گردش خون به صورت کامل بهبود پیدا می‌کند. حجم شش‌ها برای جذب اکسیژن تا ۳۰ درصد بیشتر می شود. سرفه‌های خشک کاهش پیدا می کند. پژوهش ها نشان می‌دهند پرزهای درون شش‌ها که مود خارجی را جذب و دفع می‌کنند مجددا شروع به رشد می‌کنند.

یک سال، ده سال و پانزده سال پس از آخرین سیگار

یک سال پس از آخرین سیگار احتمال ابتلا به مشکلات قلب و عروق تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. ده سال بعد خطر مرگ در اثر سرطان ریه ۵۰ درصد کمتر از افراد سیگاری خواهد بود و بعد از پانزده سال شانس ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی به اندازه شخصی است که هرگز سیگار نکشیده است.

فواید ترک سیگار و تغییرات شگفت انگیز آن در بدن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 2 =

بررسی

۵ ماده غذایی عالی برای مبارزه با افسردگی

۵ ماده غذایی عالی برای مبارزه با افسردگی ۵ ماده غذایی عالی برای مبارزه با افسردگی : افسردگ…