طرز تهیه خاچاپوری غذای محبوب گرجستانی

396
طرز تهیه خاچاپوری

طرز تهیه خاچاپوری غذای محبوب گرجستانی

خاچاپوری یکی از خوراکی های محبوب ومشهور گرجستان است که درصورتی که به این کشور سفر کرده باشید، به احتمال زیاد آن را خورده واز مزه عالی این غذا نهایت لذت برده اید. خاچاپوری درحقیقت نوعی پیراشکی پنیر است که محتویات درونی آن مشخص است وبا زرده تخم مرغ سرو می شود. با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا شما را با طرز تهیه خاچاپوری غذای محبوب گرجستانی اشنا نماییم.

مواد لازم برای خمیر خاچاپوری

مواد لازم مقدار
شیر ۱ پیمانه
خمیر مایه ۲ بسته
شکر ۱.۵ قاشق غذاخوری
آرد کامل ۳.۵ پیمانه
نمک ۱ قاشق چایخوری

مواد لازم برای مواد میانی خاچاپوری

مواد لازم مقدار
کره ۱۲۰ گرم
روغن زیتون به مقدار لازم
آرد ۲ قاشق غذاخوری
کره ۲ قاشق غذاخوری
شیر سرد ۳/۴ پیمانه
پنیر فتا ۳۴۰ گرم
پنیر موزارلای رنده شده ۶۰۰ گرم
زرده تخم مرغ ۲ عدد
پرک فلفل قرمز ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه خاچاپوری

فر رابا دمای ۲۴۰ درجه سانتی گراد روشن کنید. شیر را کمی گرم کنید. در یک کاسه کوچک، نصف پیمانه شیر، خمیرمایه، نصف قاشق چایخوری شکر رابا یکدیگر ترکیب کنید. آن ها راهم بزنید تا خمیرمایه کاملا حل شود. سپس به مدت ۱۰ دقیقه به آن استراحت دهید. سپس مابقی شیر را به آن اضافه کنید. در یک کاسه بزرگ، آرد راریخته ودر وسط ظرف جمع کنید. ترکیب خمیر مایه، شکر وکره نرم شده رااضافه کنید و خوب هم بزنید تا شبیه توپ شوند. روی یک سطح صاف، آرد بپاشید. خمیر راروی آن بگذارید وبه مدت ۱۵ دقیقه بادست ورز دهید.

درمرحله بعد خمیر رادرون یک کاسه گذاشته وروی آن را با پارچه یا حوله ای بپوشانید و به مدت ۲ ساعت اجازه دهید خمیر استراحت کند تاخمیر برسد و حجم آن دو برابر شود. خمیر را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و مجددا ۴۰ دقیقه در دمای اتاق استراحت دهید تا برسد. در این فاصله، مواد میانی خاچاپوری را آماده کنید. در یک شیرجوش بزرگ، روی گرمای ملایم، کره وآرد را ریخته و ۱ دقیقه مخلوط کنید. شیر را اضافه کرده و هم بزنید تا بجوشد. در این مرحله باید پنیر فتا را اضافه کنید.

طرز تهیه خاچاپوری
طرز تهیه خاچاپوری

روی مواد نمک وفلفل سیاه بزنید، مخلوط کرده و سپس اجازه بدهید تا خنک شود. بعداز خنک شدن، پنیر رنده شده ی موزارلا رااضافه کنید. سپس روی یک سطح صاف، آرد بپاشید. خمیر را با وردنه باز کنید. داخل سینی فر یک لایه ورقه روغنی قرار دهید. روی آن را چرب کنید. خمیررا روی کاغذ بگذارید. نیمی ازمخلوط پنیر رادر وسط خمیر بریزید. لبه های خمیر را به اندازه ۳ سانتی متر سمت داخل برگردانید. دو انتهای آن رابپیچانید. همین مراحل رابا خمیردوم و باقی مواد، تکرار کنید.

روی نان ها روغن زیتون بمالید وسپس داخل فر بگذارید. آن ها رابه مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بپزید تا کاملا پخته و سرخ شوند. سپس از فر خارج کنید. دو زرده تخم مرغ راروی خاچاپوری بریزید ویک دقیقه دیگر در فر بگذارید تازرده کمی پخته شود. روی خمیرپرک فلفل قرمز ریخته، زرده راهم بزنید وسرو کنید.

طرز تهیه خاچاپوری غذای محبوب گرجستانی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

بررسی

یک صبحانه ی شیک و عالی با پیراشکی های پنیری

یک صبحانه ی شیک و عالی با پیراشکی های پنیری یک صبحانه ی شیک و عالی با پیراشکی های پنیری : …