دلایل استفاده از ضمیر مذکر برای خداوند در قرآن کریم

276
ضمیر مذکر

دلایل استفاده از ضمیر مذکر برای خداوند در قرآن کریم

زبان قرآن عربى است و زبان عربى برخلاف بیشتر زبان‌ها، از دو نوع ضمایر مذکّر و مؤنت برخوردار است کاملا عادی است که هر کتابى بخواهد با این زبان تهیه شود، حتی اگر کتاب الهى باشد، باید از اصول آن زبان پیروى کرده و بر پایه ساختار آن باشد. زبان عربی به دلیل نداشتن ضمیر خنثی، برخی از مواردی که فارغ از جنسیت باشند را با ضمیر مذکر می‌آورد. در این قسمت از مجله اینترنتی بیر کلیک شما را با دلایل استفاده از ضمیر مذکر برای خداوند در قرآن کریم آشنا می نماییم.

قابل ذکر است مانند این موضوع، در زبان‌های دیگری؛ مانند زبان فرانسه نیز وجود دارد. با درنظر داشتن این نکته می‌توان نتیجه گرفت که آمدن ضمیر مذکر، دلیلی بر وجود صفات مردانه نمی باشد. در حقیقت می توان گفت که قرآن کریم مغلوب عقیده مرد سالارانه رایج در فرهنگ زمانه خویش نشده است، بلکه یک خصوصیت زبانی است، که نقل کننده را پایبند به رعایت آن می‌کند. درنتیجه، باتوجه به آن که قرآن کریم به زبان عربى نازل شده است، با همین قواعد سخن مى‏‌گوید و همسو با اصول عربى از ضمایر و واژگان مذکر برای خداوند استفاده می کند.

ضمیر مذکر
ضمیر مذکر

به دلیل آنکه خداوند نه زاینده و نه زائیده شده و نه چیزی شبیه به ان است و از موارد کاربرد قیاسی و سماعی مؤنث مجازی هم نیست درنتیجه برپایه قواعد زبان عربی برای ذات متعالی پروردگار باید از ضمایر، اسامی و صفات به شکل مذکر (مجازی) استفاده نمود. به این مورد هم باید دقت داشت که علایم لفظی مؤنث و مذکر، بار ارزشی ندارند و علت و دلیل بر کرامت و منزلت نمی باشد، به همین دلیل اگر نشانه‌های لفظی مذکر، جنبه کرامت و منزلت خاص، دارای ارزش بود، برای غیر انسان و بعضی از موجودات پلیدی همچون شیطان و ابلیس… نباید از افعال یا اسامی یا ضمایر و … شامل نشانه‌های لفظی مذکر استفاده می‌شد.

و همچنی درصورتی که نشانه‌های لفظی مؤنث، علت و نشانه‌ی نقص و کم ارزشی بود، برای مخلوقات با ارزشی همچون: خورشید، (شمس)، زمین (ارض)، آب ( ماء) و …، و برای زیباترین اعمال و بالاترین جایگاه‌ها مثل؛ نماز (صلوة)، زکات (زکاة)، جنت، نشانه‌های لفظی مؤنث نمی‌آوردند.

دلایل استفاده از ضمیر مذکر برای خداوند در قرآن کریم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 5 =

بررسی

حکم تلفظ اشتباه نماز و فراموش کردن رکعت

حکم تلفظ اشتباه نماز و فراموش کردن رکعت بر هر مسلمانی واجب است که تلفظ صحیح نماز را بیاموز…