سامانه موشکی باور ۳۷۳ شکارچی پرنده های مزاحم

542
سامانه موشکی باور 373

سامانه موشکی باور ۳۷۳ شکارچی پرنده های مزاحم

سامانه موشکی باور ۳۷۳ نام یک سیستم پدافند هوایی دور برد ایرانی است که در مرداد ۹۵ با حضور رئیس جمهور حسن روحانی رونمایی شد . لازم به ذکر است باور ۳۷۳ اولین سامانه دفاع موشکی ایران محسوب می‌شود و از این نظر حاشیه های زیادی هم در داخل کشور و هم خارج کشور داشته است . این پدافند با قابلیت مناسب و روز دنیا، توانایی رقابت با سامانهٔ اس۳۰۰ روسی و ام‌آی‌ام-۱۰۴پاتریوت امریکا را دارد .برای آشنایی بیشتر با این شکارچی پرنده های مزام ، با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید .

سامانه موشکی باور 373
سامانه موشکی باور ۳۷۳

سامانه موشکی باور ۳۷۳

جمهوری اسلامی ایران طی قراردادی که با روسیه منعقد کرده بود آماده دریافت ۴ گردان سامانهٔ اس۳۰۰ بود ولی با بد عهدی روس ها و عدم تحویل این سامانه به ایران ، با فرمان رهبر معظم انقلاب ، جوانان کشورمان دست بکار شدند و طرحی از یک سامانه پیشرفته تر از اس ۳۰۰ را برنامه ریزی کردند . در این پروژه سعی شد تا برخی از کاستی های اس ۳۰۰ برطرف شده و یک سیستم دفاعی مناسب با شرایط اقلیمی ایران طراحی گردد . البته بعد از تهدید ایران و شکایت از روسیه ، بالاخره سامانه اس ۳۰۰ تحویل شد و الان مورد استفاده پدافند هوایی کشور قرار دارد .

در ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۴ همزمان با روز ارتش جمهوری اسلامی ایران از سامانه باور ۳۷۳ در مراسم رژه ارتش رونمایی شد که طرح اولیه آن بود و بعدها تصاویر نمونه های اصلی منتشر شد که تفاوت هایی با طرح اولیه آن داشت . لانچرهای این سامانه در رونمایی اولیه از آن استوانه‌ای شکل و شبیه به اس۳۰۰ بود اما در تصاویر منتشر شده نهایی لانچرها مکعب مربعی هستند که به صورت معمول برای استفاده پدافندی در ناوها استفاده می‌شود . باور ۳۷۳ دارای پست‌های جداگانه ارتباطی و پست فرماندهی می‌باشد. هنوز جزئیاتی از برد نهایی این سامانه منتشر نشده است .

سامانه موشکی باور 373
سامانه موشکی باور ۳۷۳

ویژگی های سامانه موشکی باور ۳۷۳

این سامانه قابلیت پیگیری همزمان ۱۰۰ هدف و درگیری همزمان با ۱۲ هدف را دارد . زمان آماده‌سازی آن حدود ۵ دقیقه و موشکهای آن از نوع انبارشونده است که مانند مهمات معمولی نیاز به هیچگونه نگهداری در مدت عمر مفید خود ندارند . موشک‌های باور ۳۷۳ ، شبیه موشک صیاد ۳ ولی با ضخامت بدنه و طول موشک بیشتر هستند . این سامانه موشکی، توانایی شلیک ۳ نوع موشک در بردهای مختلف برای شکار اهداف در بردها و ارتفاع‌های متفاوت را دارد و می‌تواند در لایه‌های مختلف دفاعی وارد عمل شود . رادار این سامانه موشکی معراج ۴ می‌باشد . معراج ۴ که برای اولین بار همزمان با این سامانه رونمایی شده یک رادار کنترل آتش برد بلند و آرایه فازی معرفی شده است . همچنین خودروی سنگین «ذوالجناح» به عنوان خودروی کشنده برای حمل لانچرهای باور ۳۷۳ می‌باشد . این خودرو دارای ۵ محور (۱۰چرخ) فعال است و قابلیت عبور از رودخانه تا عمق ۱٫۵ متر، حداکثر ظرفیت بار ۳۰ تن، حمل محموله با طول ۱۰٫۵ متر، حداکثر شیب روی ۳۵٪، حداکثر شیب روی طولی ۲۰٪، وزن خالص ۲۱ تن و سامانه تعلیق مستقل را داراست .

به گفته امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سامانه باور ۳۷۳ در مراحل تست قرار داشته و تست های مختلفی بر روی آن انجام شده است و طبق برنامه مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت .

 

سامانه موشکی باور ۳۷۳ شکارچی پرنده های مزاحم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هجده =