روز عرفه روزی برای راز و نیاز با پروردگار

360

روز عرفه روزی برای راز و نیاز با پروردگار

 مسلمانان در دهه اول ماه ذی‌الحجه ( که آخرین ماه قمری است ) به مسجد الحرام در شهر مکه رفته و مناسک خاص حج را به جا می‌آورند . مراسم حج ، نخستین بار در دین ابراهیم انجام شد و آیین‌های مربوط به حج از قبیل احرام ، لمس حجرالاسود ، سعی بین صفا و مروه ، وقفه در عرفات و رمی جمره ، همگی پیش از اسلام رایج بود و تنها برخی تعدیلات در حج اسلامی نسبت به پیش از اسلام روی داده‌است . یک روز قبل از عید قربان ، یعنی روز نهم ذیحجه را ‏روز عَرَفه گویند . این روز از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است . گرچه عید نامیده نشده اما همچون عید خوانده شده است . از سوی دیگر از آنجا که امام سوم شیعیان حرکت خود را بسوی کربلا پس از مراسم حج آغاز کرد برای شیعیان از اهمیت بسزایی برخوردار است . برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روز عرفه با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید .

روز عرفه روزی برای راز و نیاز با پروردگار
روز عرفه روزی برای راز و نیاز با پروردگار

علت نامگذاری روز عرفه

عرفات نام جایگاهی است كه حاجیان در روز عرفه در آنجا توقف می كنند و به دعا و نیایش میپردازند و پس از برگزاری نماز ظهر و عصر به مكه مكرمه باز میگردند . آنگاه كه جبرئيل (ع) مناسك حج را به حضرت ابراهيم (ع) مي آموخت ، چون به عرفه رسيد به او گفت : «عرفت؟» يعني «ياد گرفتي؟» و او پاسخ داد آري. لذا به اين نام خوانده شد . وجه ديگر اينكه مردم در روز عرفه (نهم ذیحجه) در صحرای عرفات مشغول راز و نیاز خداوند شده و در اين سرزمين به گناه خود اعتراف مي كنند . بعضي ديگر هم آن را جهت تحمل صبر و رنجي ميدانند كه براي رسيدن به آن بايد متحمل شد ؛ چرا كه يكي از معاني «عرف» صبر و شكيبايي و تحمل است .

تاریخچه

در صحرای عرفات، جبرئیل، پیك وحی الهی، مناسك حج را به حضرت ابراهیم (ع) نیز آموخت و حضرت ابراهیم (ع) در برابر او می فرمود: عَرِفتُ، عَرِفتُ (شناختم، شناختم) . عرفات در زمان صدر اسلام كلاس صحرایی پیامبر اسلام (ص) بود و بنا به گفته مفسرین آخرین سوره قرآن در صحرای عرفات بر پیغمبر (ص) نازل شد و پیغمبر این سوره را كه از جامع ترین سوره های قرآن است و دارای میثاق و پیمانهای متعدد با ملل یهود، مسیحی و مسلمان و علمای آنها می باشد، و قوانین و احكام كلی اسلام را در بر دارد، به مردم و شاگردانش تعلیم فرمود و طبق مشهور میان محدثان پیامبر (ص) در چنین روزی سخنان تاریخی خود را در اجتماعی عظیم و با شكوه حجاج بیان داشت :

ای مردم سخنان مرا بشنوید! شاید دیگر شما را در این نقطه ملاقات نكنم . شما به زودی بسوی خدا باز می گردید . در آن جهان به اعمال نیك و بد شما رسیدگی میشود . من به شما توصیه می كنم هركس امانتی نزد اوست باید به صاحبش برگرداند . هان ای مردم بدانید ربا در آئین اسلام اكیداً حرام است . از پیروی شیطان بپرهیزید . به شما سفارش می كنم كه به زنان نیکی کنید زیرا آنان امانت های الهی در دست شما هستند و با قوانین الهی برشما حلال شده اند . هر مسلمانی با مسلمان دیگر برادر است و مسلمانان جهان با یکدیگر برادرند و چیری از اموال مسلمانان بر مسلمان دیگری حلال نیست مگر این که به طیب خاطر به دست آورده باشد .

روز عرفه روزی برای راز و نیاز با پروردگار
روز عرفه روزی برای راز و نیاز با پروردگار

 

حضرت سيدالشهدا، امام حسين (ع) نيز بعد از ظهر روز عرفه همراه با فرزندان و گروهي از اصحاب از خيمه هاي خود در صحراي عرفات بيرون آمدند و رو به دامن «كوه رحمت» نهادند و در سمت چپ كوه رو به كعبه همايشي تشكيل دادند كه موضوع آن شناخت و سازندگي بود. اين همايش، تنها جنبه علم و معرفت نداشت بلكه شناخت توأم با عمل و سازندگي و تزكيه و خودسازي بود .

همانطور که اشاره شد در روز عرفه مسلمانان به راز و نیاز با پروردگار خود می پردازند همچنین خواندن زیارت امام سوم شیعیان در این روز بسیار توصیه شدهاست . از مهمترین اعمال این روز دعای امام حسین در روز عرفه است که پس از نماز ظهر و عصر خوانده میشود . دعای عرفه امام حسین(ع) دعایی منسوب به امام حسین(ع) که بنابر روایات، آن حضرت در روز نهم ذی‌الحجه (روز عرفه) در صحرای عرفات خوانده است . شیعیان این دعا را در روز عرفه و در صحرای عرفات و نیز در مساجد مناطق دیگر جهان می‌خوانند . دعای عرفه، در بردارنده آموزه‌های عرفانی و عقیدتی است . بدلیل اهمیتی که این دعا نزد شیعیان دارد، ترجمه‌های بسیاری به زبانهای مختلف از آن در دست است .

روز عرفه روزی برای راز و نیاز با پروردگار نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هشت =

بررسی

دعای عرفه امام حسین علیه السلام و نکات مهمی در مورد آن

دعای عرفه امام حسین (ع) و نکات مهمی در مورد آن عرفات مکانی است که حضرت آدم علیه السلام اعت…