رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

1,142
رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

رایحه درمانی چیست  : رایحه درمانی (آروماتراپی) عبارت نوینی است که نخستین بار توسط رنه موریس گاتفوس، شیمی‌دان و عطر‌فروش فرانسوی ابداع شد . رایحه درمانی، ترکیبی از علم و هنر است و در آن با استفاده از اسانس معطری که به طور طبیعی از گیاهان استخراج می‌شود ، به تعادل ، هماهنگی جسم و روح ، سلامت کلی بدن و بهبود برخی از بیماری‌ها کمک می‌شود .

رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

رایحه درمانی ، در بهبود برخی ناراحتی های روحی و جسمی تأثیر شگفت انگیزی دارد . با استشمام برخی از رایحه ها می توانید سر حال تر باشید و حتی عادت سیگار کشیدن را ترک کنید .

در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک می خواهیم ببینیم رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد ؟ لطفا همراه ما باشید .

رایحه درمانی چیست ؟

رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

رایحه درمانی (آروماتراپی) شاخه‌ای از طب گیاهی است که در آن از برخی روغن‌های گیاهی به صورت استنشاقی یا همراه با ماساژ و به صورت موضعی استفاده می‌شود . رایحه درمانی به بهبود سلامت قسمت‌های مختلف بدن کمک می‌کند و باعث ارتقا شرایط روحی و تغییر وضعیت هشیاری فرد می‌شود. از این علم به عنوان تجویزهای تکمیلی در بهبود بیماری‌ها نیز استفاده می‌شود .

در رایحه درمانی، تنها از عصاره یک گیاه خاص استفاده نمی‌شود و در واقع می‌توان گفت که رایحه درمانی به صورت هم‌افزایی با استفاده از روغن‌های گیاهی مختلف انجام می‌شود تا تاثیر درمانی بهتری داشته باشد . این‌جاست که این دانش اهمیت بیشتری پیدا می‌کند چرا که فردی که اقدام به رایحه درمانی می‌کند باید برای گرفتن بهترین نتیجه، آگاهی کاملی از ترکیب روغن‌های مختلف گیاهی داشته باشد .

رایحه درمانی یکی از روش هایی است که نسبت به سایر روش های درمانی از پیشرفت سریعی برخوردار بوده و به صورت گسترده ای در منازل، کلینیک ها و بیمارستان ها برای موارد مختلفی از جمله کاهش درد حین زایمان، کاهش درد ناشی از عوارض شیمی درمانی در بیماران سرطانی و توانبخشی بیماران قلبی استفاده می شود.

در کشور ژاپن مهندسان از عطرها برای طراحی فضای داخلی استفاده می کنند. به طور مثال از رایحۀ سنبل یا رزماری که بین مشتری ها منتشر می شود، برای آرامش بخشیدن به کسانی که منتظر هستند استفاده می شود یا از عطر لیمو و اوکالیپتوس برای جلوگیری از کاهش هوشیاری کارمندان بانک به کار می رود.

تاریخچۀ رایحه درمانی

رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

این روش سابقۀ شش هزار ساله یا بیشتر دارد . در یونان، روم و مصر باستان همگی از مواد معطر برای درمان استفاده می کردند.  به توصیه پزشک مصری، ایمهوتپ، از روغن های معطر برای استحمام، ماساژ دادن و مومیایی کردن اجساد در شش هزار سال پیش استفاده می کردند . در مصر باستان ایمهوتپ خدای طبابت و درمان بود . هیپوکارت (در یونان باستان) خدای پزشکی بود و از حمام های رایحه درمانی و ماساژ و از دودکردن مواد معطر برای درمان مردم آتن استفاده می کرد .

رایحه درمانی نوین در سال ۱۹۳۰ دوباره شکل گرفت . هنگامی که شیمیدان فرانسوی، رنه موراسین گاته فوس، واژه آروماتراپی (رایحه درمانی) را برای استفاده درمانی از عطرها ابداع کرد. او شیفتۀ خواص سنبل در درمان زخم های سوختگی دست خود بدون بر جا گذاشتن هیچ اثری (اسکار زخم) شد. سپس شروع به تحقیق در مورد خواص درمانی عطرها در درمان بیماری های جسمی و روانی کرد. در طول جنگ جهانی دوم جراح فرانسوی ارتش، دکتر جین والنت، از عصاره های معطر به عنوان ضد عفونی کننده استفاده کرد. پس از آن مادام مارگارت ماروی، رایحه درمانی را به عنوان یک روش درمانی گسترش داد. از عطرهای مختلف را برای درمان بیماری ها تجویز کرد. او به استفاده از عطرها برای ماساژ دادن در درمان اعتبار بخشید. رایحه درمانی هنگامی که عطرها به صورت همزمان بر جسم و ذهن اثر کنند بیشترین تأثیر را دارد.

رایحه درمانی چه کار می کند ؟

رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

عطرها حس قدرتمند بویایی را تحریک می کنند. بوهایی که ما استشمام می کنیم، آثار مشخصی روی احساسات ما دارند. پزشکان دریافته اند در بیمارانی که حس بویایی خود را از دست داده اند، در ریسک ابتلا به مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب قرار دارند. ما انسان ها قدرت تشخیص ۱۰/۰۰۰ نوع بوی مختلف را دارا هستیم .

تحریکات بوهای مختلف از طریق مژک های بویایی به سیستم لیمبیک (قسمتی از مغز که خلق و خو، روحیات و قدرت یادگیری ما را کنترل می کند) می روند. مطالعات ما استفاده از امواج مغزی نشان دادند که بوی سنبل امواج آلفای مغز را در قسمت پشت سر افزایش می دهد، که این امواج نشان دهندۀ آرامش هستند. بوی یاس امواج بتا را در ناحیۀ جلوی مغز افزایش می دهد، که با وضعیت هوشیاری بیشتر در ارتباط است .

مطالعات دانشمندان نشان داده است عطرها از موادی تشکیل شده اند که می توانند آثار خاصی بر جسم و روح ما داشته باشند . ترکیبات شیمیایی آنها پیچیده است ولی بیشتر شامل الکل ها، استرها و آلدییدها هستند .

اسانس‌های پایه در رایحه درمانی

رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

اسطوخودوس : یکی از مهم‌ترین روغن‌های گیاهی است که خاصیت ضدباکتری و ضدویروسی دارد. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و ضدالتهاب، ضدافسردگی و ضداسپاسم است.

بابونه : ضدالتهاب و ضدآلرژی است. سیستم گوارش را تقویت کرده ، آرامش بخش است و افسردگی را کاهش می‌دهد.

مرزنجوش : ضداسپاسم و ضدالتهاب است و عفونت را از بین می‌برد.

روغن درخت چای : ضدقارچ و ضد باکتری است.

درخت سرو : قابض و بهبود دهنده گردش خون و ضدعفونت است.

نعناع : دستگاه گوارش را تقویت و سینوس‌ها را تخلیه می‌کند و ورم را کاهش می‌دهد.

اوکالیپتوس : کاهش دهنده ورم، ضدویروس و ضدباکتری است.

ترنج : ضدافسردگی، ضدانگل و ضدالتهاب است.

رزماری : درد عضلانی و مشکلات عصبی را کاهش می‌دهد.

چوب صندل : افسردگی و تنش عصبی را کاهش می‌دهد.

شمعدانی : بین ذهن و بدن تعادل برقرار می‌کند و خاصیت ضدقارچ و ضدالتهاب دارد.

نقش رایحه درمانی در سلامت

رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

۱ – کاهش استرس

به جرات می‌توان یکی از پرکاربردترین موارد آروماتراپی را کاهش استرس دانست ، در این شیوه، ترکیبات مختلفی از عصاره گیاهان را با یکدیگر ترکیب می‌‌کنند ، روغن به‌دست آمده به آرامش ذهن و از بین بردن استرس کمک زیادی می‌کند . این شیوه، یکی از رایج‌ترین موارد رایحه درمانی در منزل نیز هست، چرا که ‌به‌دست آوردن ترکیبات رایحه درمانی برای برطرف کردن استرس ، کار راحتی است و از طرف دیگر به اندازه کافی تاکنون مطالعات بر روی رایحه درمانی برای برطرف کردن استرس و فشارهای روحی انجام شده است . برای برطرف کردن استرس از طریق رایحه درمانی عصاره لیمو،‌ اسطوخودوس، ترنج و نوعی گیاه نعنا که به نعنا فلفلی معروف است توصیه می‌شوند.

بهترین اسانس‌‌ برای کاهش استرس : عصاره لیمو

۲ – ضد افسردگی

بعد از درمان استرس،‌ از رایحه درمانی برای مقابله با افسردگی نیز استفاده می‌شود.‌ درمان‌های شیمایی ضد افسردگی عوارض جانبی مختلفی را به دنبال دارند و به همین دلیل، استفاده از رایحه درمانی در مقابله با استرس طرفداران زیادی دارد. البته رایحه درمانی، به عنوان درمان تکمیلی افسردگی استفاده می‌شود و بنابراین در صورت شدید شدن نشانه‌‌های افسردگی، حتما باید با روانپزشک مشاوره شود.

بهترین اسانس‌‌ برای مقابله با استرس : عصاره‌های نعنا فلفلی ، بابونه ، اسطوخودوس و یاسمن

۳ – بهبود حافظه

این روزها بیماری زوال عقل یا آلزایمر، یکی از بیماری‌هایی است که سلامت افراد مسن جامعه را تهدید می‌کند. در این بیماری، افراد حافظه کوتاه مدت خود را از دست می‌دهند.

متاسفانه باید گفت علم پزشکی در حال حاضر علاج کاملی برای آلزایمر پیدا نکرده است اما راه‌‌های زیادی برای کاهش روند آلزایمر وجود دارد. رایحه درمانی،‌ یکی از این راه‌هاست که می‌تواند به عنوان یک شیوه درمانی تکمیلی در کاهش نشانه‌های آلزایمر مورد استفاده قرار گیرد. تحقیقات نشان داده است که آروماتراپی در بیماران جوان مبتلا به آلزایمر باعث بهبود عملکرد حافظه در بازه زمانی مشخص می‌شود.

بهترین اسانس‌‌ برای بهبود حافظه : عصاره مریم گلی

۴ – افزایش انرژی

کارهای زیادی برای انجام دادن در طول روز وجود دارد که هرچقدر هم انرژی داشته باشید باز هم کم است. این‌جاست که افراد برای جبران انرژی از دست رفته خود سراغ راه‌حل‌هایی نظیر قهوه، سیگار، قرص‌های انرژی‌زا و مواد دارویی غیر مجاز که تاثیر زیان‌آوری بر روی بدن دارد می‌روند. رژیم‌های غذایی به‌خصوص و ورزش کردن هم می‌تواند به افزایش انرژی کمک کند؛ اما اگر اهل هیچ‌کدام از این موارد نیستید، می‌توانید برای افزایش انرژی خود در طول روز دست به دامان ‌آروماتراپی شوید. اسانس‌های روغنی بی‌خطر زیادی برای افزایش انرژی وجود دارند که به گردش خون در بدن و افزایش سطح انرژی کمک می‌کنند.

بهترین اسانس‌‌ برای افزایش انرژی : عصاره فلفل سیاه، هل سیاه، دارچین، میخک، سنبل، درخت چای، اکلیل کوهی و مریم‌گلی

۵ – تسریع و درمان زخم

رایحه درمانی نقش تحریک کننده‌ای را برای بهبود قسمت‌های صدمه دیده بدن ایفا می‌کند. این شیوه رایحه درمانی به بیشتر شدن میزان اکسیژن در خون کمک می‌کند، از طرف دیگر باعث می‌شود خون، گردش بهتری در رگ‌ها داشته باشد و در نتیجه اندام‌های داخلی که عمل جراحی بر روی آنها انجام شده سریع‌تر ترمیم شوند. از طرف دیگر خواص ضدباکتری که بعضی از اسانس‌های روغنی دارند به محافظت بدن در شرایط خاص پزشکی کمک می‌کند.

بهترین اسانس‌‌ برای تسریع و درمان زخم : عصاره اسطوخودوس، گل همیشه بهار، میوه بوته رز و سنجد تلخ

رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

۶ – کاهش سردرد

به جرات می‌توان گفت کسی نیست که تاکنون سردرد گریبانش را نگرفته باشد، بعضی سردردها هم آنقدر شدید هستند که امان فرد را می‌بُرند و چاره‌ای برای بیمار باقی نمی‌گذارند به غیر از این‌که دست به دامن داروهای شیمیایی شود. بد نیست بدانید رایحه درمانی برای این درد شما هم درمانی دارد. با استفاده از رایحه درمانی نه تنها سردرد را کاهش می‌دهید، بلکه به کاهش استرس و اضطراب هم کمک می‌کنید. عصاره نعنا فلفلی، اوکالیپتوس و اکلیل کوهی از موادی است که به درمان سردرد و میگرن کمک می‌کنند. برای این‌کار می‌توانید این عصاره‌ها با روغن‌های گیاهی ترکیب کرده و ماده به‌دست آمده را بر روی پوست جمجمه، گردن و شقیقه بمالید.

بهترین اسانس‌‌ برای تسریع و درمان زخم : روغن بادام، آواکادو، نارگیل، زردآلو، ذرت و کنجد

۷ – بهبود بی‌خوابی

رایحه درمانی برای افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برد هم علاج دارد.

بهترین اسانس‌‌ برای بهبود بی خوابی : عصاره بابونه، یاسمن، بهار نارنج، چوب صندل و مرزنگوش

۸ – تقویت سیستم‌ ایمنی بدن

حتما شما هم شنیده‌اید که می‌گویند پیشگیری بهتر از درمان است. بد نیست بدانید رایحه درمانی در تقویت سیستم‌ ایمنی بدن هم استفاده می‌شود. اگر خاطر شما باشد گفتیم که بعضی از اسانس‌های روغنی نقش ضدباکتری و ضدقارچ را ایفا می‌کنند، به این ترتیب با استفاده از این شیوه رایحه درمانی به میزان زیادی می‌توان جلوی بیماری و عفونت‌ها را گرفت. جالب است بدانید استفاده از رایحه‌ درمانی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، این روزها زیاد طرفدار پیدا کرده و تحقیقات مختلفی در این زمینه انجام شده است.

بهترین اسانس‌‌ برای تقویت سیستم ایمنی بدن  : اسانس‌های روغنی پونه کوهی، کندر، لیمو، نعنا فلفلی، دارچین و اوکالیپتوس

۹ – کاهش درد

داروهای شیمیایی که برای کاهش درد وجود دارند، ممکن است در نگاه اول باعث کاهش درد شوند؛ اما در نهایت تاثیرات نامطلوبی را بر روی بدن می‌گذارند. این‌جاست که رایحه درمانی یک بار دیگر نقش مثبت خود را نشان می‌دهند. جالب است بدانید در حال حاضر کاهش درد با رایحه درمانی یکی از بیشترین کاربردهای رایحه درمانی به حساب می‌آید.

بهترین اسانس‌‌ برای کاهش درد  : اسانس‌های روغنی اسطوخودوس، مریم گلی، سرو کوهی، اوکالیپتوس، اکلیل کوهی و نعنا فلفلی

۱۰ – کمک به هضم غذا

اگر چه تاکنون زیاد به درمان مشکلات هضم غذا از طریق رایحه درمانی اشاره نشده است، اما بد نیست بدانید رایحه درمانی در بهبود یبوست، سوء هاضمه و نفخ تاثیر دارد، از طرف دیگر به افزایش فرآیند سوخت و ساز بدن هم کمک می‌کند تا در نتیجه غذا زودتر هضم شود.

بهترین اسانس‌‌ برای کمک به هضم غذا  : اسانس‌های روغنی مرکبات نظیر لیمو و پرتقال  و عصاره زنجبیل، شوید، رازیانه، بابونه، مریم گلی و اسطوخودوس

جدول اسانس ها در رایحه درمانی

رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

هر روغن اسانسی شامل بیش از ۱۰۰نوع جزء شیمیایی است که در کنار هم اثرات مهمی در کل بدن می گذارند ، به طور کلی هر جزء شیمیایی که در آن ترکیب غالب باشد روغن اسانسیل همان اثر را بیشتر ایفا می کند .

اسانس هایی مثل لیمو و لاواندر به نام «منطبق شونده » یا (Adaptogenic) نام دارند ، یعنی این اسانس،اسانس ها با مکانیزمی که هنوز شناخته نشده است به طریقی عمل می کنند که بدن نیاز دارد . می توان گفت شاید مکانیزم این طرز عمل اثر روی ذهن و احساسات فرد است .

خواص اجزای شیمیایی خواص اجزای شیمیایی روغن اسانسیل حاوی این جزء شیمیایی
آلدئید – Aldehydes ضد التهاب، آرام بخش، ضد درد و ضد ویروس بوهای شبیه به لیمو مانند روغن لیمو، اکالیپتوس، اسانس پوست مرکبات، رز، نعناء ، درخت چای ، چوب صندل
الکل – Alcohol ضد باکتری، محرک، انرژی زا، احیا کننده ، ضد ویروس، ادرار آور زنجفیل
فنل – Phenoles کشنده قوی باکتری، تقویت کننده محرک سیستم ایمنی،گرم کننده دارچین، میخک، مرزنجوش
کتون – Ketones ترمیم زخم، خلط آور کافور، رزماری، اکالیپتوس، مریم گلی، زوفا
ترپن – Terpenes بسیار محرک ، خواص ضد ویروس، محرک پوست لیمو، پرتقال، فلفل سیاه، برگاموت،آنجلیکا، جوز هندی
سسکوئی ترپن – Sesquiterpenes ضد التهاب، مسکن ضد ویروس، ضد سرطان ، باکتری کش، و محرک سیستم ایمنی بابونه آبی
استر – Ester ضد قارچ ، مسکن، آرام بخش، از بین برنده اسپاسم، ضد التهاب بابونه رومی، رلاواندر
لاکتون – Lactones خلط آور، ضد التهاب آرنیکا
اتر – Ethers متعادل کننده سیستم عصبی، ضد عفونی کننده، افزایش ترشح،ضد اسپاسم و ادرار آور دارچین، جعفری، ریحان، ترخون، میخک

خطرات رایحه درمانی

رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

به طور کلی استفاده از روغن‌های معطر به صورت موضعی و استنشاقی، بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند ؛ اما با این‌حال شما هرگز نباید این اسانس‌ها را به طریقه خوراکی مصرف کنید مگر این‌که تحت نظارت یک متخصص تعلیم‌ دیده باشید . برخی از روغن‌ها سمی هستند و مصرف آنها به صورت خوراکی می‌تواند کُشنده باشد.

رایحه درمانی به ندرت می‌تواند عوارض جانبی مثل جوش، آسم، آسیب عصبی و کبدی، سردرد و همچنین آسیب به جنین را به همراه داشته باشد. اما بهتر است بانوان باردار و یا کسانی که سابقه بیماری و یا مصرف داروی خاصی دارند حتما با پزشک متخصص خود مشورت نمایند .

روغن‌های سرشار از فِنُل، از جمله روغن دارچین، می‌توانند پوست را تحریک کنند. افزودن آب یا روغن پایه ماساژ (مانند روغن بادام  و یا روغن کنجد) به اسانس قبل از اعمال به پوست، می‌تواند از این تاثیر بکاهد. دقت داشته باشید که هرگز نزدیک چشمان خود از این محصول استفاده نکنید.

روغن‌های معطر بسیار فرار و قابل اشتعال هستند ، به‌طوری‌که هرگز نباید در نزدیکی شعله مورد استفاده قرار گیرند.

 

رایحه درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =