دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان را جدی بگیرید

291
دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان را جدی بگیرید

دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان را جدی بگیرید

اسپرم‌ به سلول‌های تولیدمثلی جنس نر گفته می‌شود که ترکیب مواد وراثتی یکی از آنها با مواد وراثتی موجود در تخمک جنس ماده، سنگ بنای به سرانجام رسیدن روش تولیدمثل جنسی در مهره‌داران و از جمله انسان است . کاهش تعداد اسپرم ، یکی از دلایل کاهش باروری مردان بشمار میرود لذا باید مورد توجه مردان قرار گیرد . اگرچه مردان در طول روز ميليون‌ها اسپرم توليد مي‌كنند كه در مقايسه با زنان كه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخمك در طول عمرشان آزاد مي‌كنند بسيار زياد است، اما عوامل خارجي مي‌تواند سلامت آنها را تحت تاثير قرار دهد . برای آشنایی با دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید .

دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان را جدی بگیرید
دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان را جدی بگیرید

دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان

یکی از جنجالی‌ترین خبرهای علمی اخیر، انتشار نتایج ۱۸۵ مورد تحقیقاتی است که در مجموع نشان می‌دهد تعداد اسپرم های موجود در مایع منی مردان ساکن در اروپا، آمریکای شمالی، استرالیا و نیوزیلند در ۴۰ سال اخیر تقریبا نصف شده است . به این ترتیب محققان می‌گویند شانس باروری در جریان فعالیت تولید مثلی بسیاری از مردان در کشورهای غربی کاهش یافته است . با این حال در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی چنین کاهشی در میزان اسپرم و قدرت باروری مردان مشاهده نشده است که برخی این موضوع را به تعداد مطالعات پایین‌تر روی جمعیت این نواحی نسبت داده‌اند . در ادامه به برخی از دلایل کاهش اسپرم مردان اشاره خواهد شد .

گرمای زیاد بدن

بيضه نمي‌تواند فرایند طبیعی خود را انجام دهد مگر اينكه دمایش کمتر از بقيه قسمت‌هاي بدن باشد . خوشبختانه آناتومي بدن مردان طوري طراحي شده كه فاصله‌اي بين بيضه‌ها و درجه حرارت مركزي بدن ايجاد می‌كند . اگر درجه حرارت بيضه‌ها به ۳۷ درجه  سانتی‌گراد برسد توليد اسپرم متوقف مي‌شود . وقتي توليد اسپرم دچار اختلال شود ، مي‌تواند براي ماه‌ها نهفته باقي بماند . فكر مي‌كنيد اگر بيضه در معرض گرما قرار بگيرد چه اتفاقي مي‌افتد؟ تعداد اسپرم پايين مي‌آيد ضمن آنكه تحرك آنها هم كاهش مي‌يابد و این اولین گام به سوی اختلال در باروری مردان است .

دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان را جدی بگیرید
دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان را جدی بگیرید

استفاده زیاد از تلفن همراه

حتما خيلي شنيده‌ايد كه آقايان بهتر است تلفن همراه‌شان را روي كمرشان و نزديك اندام تناسلي قرار ندهند. جالب است بدانيد مطالعه‌اي نشان داد مردانی كه بيشترين استفاده را از تلفن همراه داشتند (بيش از ۴ ساعت در روز) تعداد اسپرم در آنها به‌شدت كاهش داشت ضمن آنكه نرخ تحرك اسپرم و شكل طبيعي آن هم تحت تاثير قرار مي‌گرفت. توصيه پزشكان براي محدود كردن قرارگيري در معرض تابش اشعه اين است كه تلفن همراه را در كيف حمل كنند. حتي زماني كه تلفن در مجاورت كشاله ران نيست مي‌تواند باروري را تحت تاثير قرار دهد. پزشكان براي جلوگيري از اثرات مضر تلفن همراه توصيه مي‌كنند از بلندگوي تلفن استفاده كنند و آن را در تماس با بدن قرار ندهند .

تحرک کم

نتايج برخي تحقيقات نشان مي‌دهد مرداني كه در هفته دست كم ۲۰ ساعت پاي تلويزيون مي‌نشينند داراي اسپرم كمتري هستند . در اصل اين مردان ۴۴ درصد ميزان اسپرم كمتري نسبت به مرداني كه به ندرت تلویزیون می‌بینند يا اصلا تلويزيون نگاه نمي‌كنند دارند. يكي از عواقب نشستن و تماشاي تلويزيون به مدت طولاني آن است كه هنگام نشستن دماي بيضه‌ها بالا مي‌رود و همين امر از توليد اسپرم مي‌كاهد .

دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان را جدی بگیرید
دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان را جدی بگیرید

دلایل پزشکی

تعدادی از بیماری ها و درمان های پزشکی می توانند تاثیر منفی روی تعداد اسپرم ها داشته باشند . برخی سیاهرگ ها مسئول تخلیه بیضه هستند . گاهی اوقات تنظیم دمای غیر طبیعی بیضه ممکن است موجب تورم این سیاهرگ ها شود که می تواند کاهش چشمگیر در تعداد اسپرم ها را موجب شود که به آن واریکوسل میگویند . این یک بیماری برگشت‌پذیر و قابل درمان است . همچنین ابتلا به یک عفونت می تواند بر سلامت یا تولید اسپرم تاثیرگذار باشد . گاهی اوقات عفونت موجب شکل گیری زخم هایی می شود که مسیر اسپرم را مسدود می سازند . این شرایط به طور معمول زمانی که به یک عفونت مقاربتی مبتلا شده اید، رخ می دهد و التهاب بیضه ها یا اپیدیدیم می تواند بر تعداد اسپرم تاثیر منفی داشته باشد .

دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان را جدی بگیرید
دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان را جدی بگیرید

عناصر زیست محیطی

قرار گرفتن در معرض عناصر زیست محیطی خاص می تواند در بسیاری از موارد موجب کاهش تعداد اسپرم شود . مواد شیمیایی صنعتی : به واسطه قرار گرفتن در معرض تولوئن ، بنزن ها، حلال های آلی، علف کش ها، مواد نقاشی، و آفت کش ها ممکن است با کاهش تعداد اسپرم مواجه شوید . فلزات سنگین : به واسطه قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مانند سرب ممکن است در نهایت با مشکلات ناباروری مواجه شوید . تشعشع : قرار گرفتن در معرض پرتوهای اکس یا تشعشع می تواند بر کیفیت و تعداد اسپرم تاثیرگذار باشد . در این شرایط بازگشت تعداد اسپرم به شرایط عادی ممکن است نیازمند سال ها انتظار باشد .

 

دلایل کاهش تعداد اسپرم در مردان را جدی بگیرید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

بررسی

قدرت باروری اسپرم ها در چه شرایطی در بهترین حالت خود قرار می‌گیرد

قدرت باروری اسپرم ها در چه شرایطی در بهترین حالت خود قرار می‌گیرد در مورد قدرت باروری اسپر…