آموزش شیوه صحیح دفاع کردن کودکان از خودشان

314
دفاع کردن کودکان از خودشان

آموزش شیوه صحیح دفاع کردن کودکان از خودشان

وقتی که میبینم فرزندم توانایی این راندارد که از خودش دفاع کند ناراحت و دلسرد می‌شوم، حتی بعضی اوقات این ناراحتی رابه اوانتقال می‌دهم ویا برچسب ترسو به او می‌زنم که مجبور شوداز خودش دفاع کند ولی تاثیر چندانی نداشته است. اینها تنها برخی ازمشکلات والدین در تربیت صحیح کودکان است. دراین بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک شما رابا آموزش شیوه صحیح دفاع کردن کودکان از خودشان آشنا می نماییم. با ما همراه باشید!

کودکان بعضی اوقات رفتارهایی ازخود نشان می دهند که از دید والدین به عدم دفاع او تعبیر می‌شود ونگران می‌شوند ازاینکه کودکشان نتواند ازخود دفاع کند. مخصوصا در محیط‌های مانند مهدکودک، مدرسه یاکلاس‌های فوق العاده که والدین حضور ندارند و سایرکودکان احتمال دارد به آنها زور بگوید، والدین را بیشتر مظطرب می‌کند.

دفاع کردن کودکان از خودشان
دفاع کردن کودکان از خودشان

مسئله‌ای که مهم است به آن توجه داشته باشید این است که فرزندان ما درفرایند رشد خودتغییرات زیادی دررفتار وتفکرشان بوجود می‌آید و تاحد زیادی رفتار آنها از یکسال تا یکسال دیگر تغییرات محسوسی دارد. به همین خاطر در مواجحه با این موضوع، مقطعی نگاه نکنید و بررسی کنید دربلند مدت در تربیت کودکتان چه کاری باید انجام دهید تا او را شخصی با اعتمادبه نفس و شجاع پرورش دهید وشیوه تربیت شما تاثیر درازمدت مثبتی داشته باشد.

تو هم بزن

متاسفانه یکی ازجملات شایع والدین، هنگامیکه فرزندشان نمی‌تواند از خود دفاع کند، اینست که توهم او را بزن. به این مفهوم که به او آموزش می‌دهید اگر شخصی کار ناشایستی کرد تو هم آن‌را تکرار کن. باید به این نکته توجه داشته باشید کودکی که کتک می زند نیزآسیب می ببیند چون که احساسات منفی و عذاب وجدان در او جمع می‌شود. یعنی به فرزندتان در چنین شرایط هایی کینه، خشم ومجازات را آموزش می‌دهید.

یاددادن همدلی، شیوه بیان ناراحتی به صورت صحیح به کودک کمک می کند تا مهارت‌های اجتماعی خودرا بهبود بخشد و بتواند درمحیط خود موفق تر عمل کند. و به صورت صحیحی ابراز وجود داشته باشد.

شیوه صحیح دفاع کردن کودکان از خودشان

در مواجحه با این موضوع، استرس را از خود دور کنید و توجح داشته باشید درچه شرایطی ابراز وجود خوبی دارد و درچه شرایطی ندارد. چنین توجهاتی درکاهش استرس شما بسیار موثر است. علاوه براین می توانید درشرایطی که خوب اعمال می کند، اورا تشویق کنید و درشرایط های دیگر ازنقش بازی استفاده کنید. تعریف داستان و قصه‌ی اشخاصی که توانستند درشرایط های گوناگون برترس واضطراب خود غلبه کنند وشجاعت نشان دهند، نیز موثر است. از انیمیشن های متناسب نیز می توانید استفاده لازم را ببرید.

دفاع کردن کودکان از خودشان
دفاع کردن کودکان از خودشان

اعتمادبه نفس وابراز وجود او را بالا ببرید. هنگامیکه فرزندتان اعتماد به نفس لازم را داشته باشد خودش می تواند تصمیم بگیرد درشرایط مختلف کدام نوع رفتار راانجام دهد؛ ترک محیط، برخورد قاطعانه یابی توجهی. هنگامیکه فرزندتان از شیوه های پرخاشگرانه برای ارتباط بهره می برد مهارت‌های اجتماعی لازم راکسب نمی‌کند.

  • به فرزندتان درمحیط خانه اجازه دهید بارعایت احترام وحد ومرزها از خود دفاع کند. کودکی که درخانه به موقع ازخود دفاع می‌کند درمحیط بیرون هم اینگونه رفتاری از خودنشان میدهد.
  • محبت و علاقه خود را به کودکتان انتقال دهید. کودکی که احساس کند مورد حمایت و عطوفت خانواده است در برقراری ارتباط با سایرین موفق تر است.
  • ارتباط اجتماعی فرزندتان راگسترش دهید و او را در شرایط های متعدد قرار دهید؛ بعنوان نمونه در کلاس‌های تابستانی ثبت نام کنید وبازه دوستی او را بزرگترکنید. پارک ببریدش تا یاد بگیرد باسایر کودکان تعامل داشته باشد و در مورد راهکارهایی که موجب افزایش دوستی یاکاهش آن می‌شود با او صحبت کنید.
  • خودتان دراین زمینه الگوی خوبی باشید. فرزندانتان ازرفتارهای شما چیزهای زیادی فرا می‌گیرند.
آموزش شیوه صحیح دفاع کردن کودکان از خودشان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − ده =

بررسی

تاثیرات گوشی هوشمند مادران در بیش فعالی کودکان

تاثیرات گوشی هوشمند مادران در بیش فعالی کودکان امروزه اغلب خانواده ها از بیش فعال بودن کود…