دعای عرفه امام حسین علیه السلام و نکات مهمی در مورد آن

593
دعای عرفه امام حسین (ع) و نکات مهمی در مورد آن

دعای عرفه امام حسین (ع) و نکات مهمی در مورد آن

عرفات مکانی است که حضرت آدم علیه السلام اعتراف به گناه و تقصیر خود کرد و مورد مغفرت خداوند قرار گرفت . به همین جهت عرفات نامیده شد . تمام انبیاء و پیامبران در این مکان مشمول عنایت حق تعالی شده و اظهار بندگی نموده اند و همچنین امام حسین علیه السلام در حالیکه با جمعی از بستگان و یارانش به این مکان رسیدند، به درگاه خداوند تضرع و زاری نمودند و از جمله دعاهای مشهور این روز دعای حضرت سید الشهداء علیه السلام است . برای آگاهی بیشتر در مورد دعای عرفه امام حسین (ع) با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید .

دعای عرفه امام حسین (ع) و نکات مهمی در مورد آن
دعای عرفه امام حسین (ع) و نکات مهمی در مورد آن

دعای عرفه امام حسین (ع)

روز عرفه و دعایی که در این روز خوانده میشود از اهمیت زیادی برخوردار است تا جاییکه حضرت امام جعفر صادق (ع) فرمودند : اگر کسی در ماه مبارک رمضان مورد مغفرت الهی قرار نگیرد غفران برای او نیست مگر آنکه عرفه را درک کند . مقدمه دعای عرفه را شناخت خلقت ظاهر انسان و ما بقی دعا مربوط به عقل ، روح ، دنیا ، آخرت ، دین و اخلاق انسان دانست و امام حسین (ع) در دعای عرفه به دنبال ثبوت باور و متخلق شدن به اخلاق و انجام عمل صالح است که این مجموعه از نظر قرآن و روایات به نوعی سپاسگزاری از خداوند است . با توجه به مقدمه دعا و دنباله آن، باید گفت دعای عرفه یکی از معجزات فکری امام حسین(ع) و عرفان ناب اهل بیت(ع) است . لازم به ذکر است این دعای زیبا همه ساله در روز عرفه و بعد از نماز ظهر و عصر خوانده میشود .

فرازهایی از دعاي عرفه امام حسين (ع)

در ادامه به چند جمله کوتاه از این دعای ارزشمند اشاره خواهیم کرد تا کمی با متن دعا آشنایی پیدا کرده و جویای نور و روشنی در این کلمات زیبا باشیم .

ستايش حق تعالي : ستايش سزاوار خداوندي است كه كس نتواند از فرمان قضايش سرپيچد و مانعي نيست كه وي را از اعطاي عطايا ، باز دارد . و صنعت هيچ صنعتگري بپاي صنعت او نرسد . بخشنده بيدريغ است . اوست كه بدايع خلقت را بسرشت و صنايع گوناگون وجود را با حكمت خويش استوار ساخت .

دعای عرفه امام حسین (ع) و نکات مهمی در مورد آن
دعای عرفه امام حسین (ع) و نکات مهمی در مورد آن

تجديد عهد و ميثاق با خدا : پروردگارا بسوي تو روي آورم و به ربوبيت تو گواهي می دهم و اعتراف میكنم كه تو تربيت كننده و پرورنده مني . و بازگشتم بسوي توست . مرا با نعمت آغاز فرمودي قبل از اينكه چيز قابل ذكري باشم .

خود شناسي : و قبل از هدايت مرا با صنع زيبايت مورد رأفت و نعمتهاي بيكرانت قرار دادي . آفرينشم را از قطره آبي روان پديد آوردي و در تاريكي هاي سه گانه جنيني سكونتم دادي ميان خون و گوشت و پوست . و مرا شاهد آفرينش خويش نگرداندي و هيچيك از امورم را بخودم وا نگذاشتي .

راز آفرينش انسان : ولي مرا براي هدفي عالي يعني هدايت (و رسيدن به كمال) موجودي كامل و سالم بدنيا آوردي و در آن هنگام كه كودكي خردسال در گهواره بودم، از حوادث حفظ كردي و مرا از شير شيرين و گوارا تغذيه نمودي و دلهاي پرستاران را بجانب من معطوف داشتي و با محبت مادران به من گرمي و فروغ بخشيدي .

تربيت انسان در دانشگاه الهي : تا اينكه با گوهر سخن مرا ناطق و گويا ساختي و نعمتهاي بيكرانت را بر من تمام كردي و سال به سال بر رشد و تربيت من افزودي تا اينكه فطرت و سرنوشتم، به كمال انساني رسيد و از نظر توان اعتدال يافت . حجتت را بر من تمام كردي كه معرفت و شناختت را به من الهام فرمودي .

نعمتهاي خداوند : آري اين لطف تو بود كه از خاك پاك عنصر مرا بيافريدي و راضي نشدي اي خدايم كه نعمتي را از من دريغ داري بلكه مرا از انواع وسائل زندگي برخوردار ساختي با اقدام عظيم و مرحمت بيكرانت بر من و باحسان عميم خود نسبت به من، تا اينكه همه نعماتت را درباره من تكميل فرمودي .

دعای عرفه امام حسین (ع) و نکات مهمی در مورد آن
دعای عرفه امام حسین (ع) و نکات مهمی در مورد آن

شهادت به بيكراني نعمت هاي الهي : الهي! من به حقيقت ايمانم، گواهي دهم. و نيز به تصميمات متيقن خود و به توحيد صريح و خالصم و به باطن ناديدني نهادم. و پيوستهاي جريان نور ديده ام. و خطوط ترسيم شده بر صفحه پيشاني ام، و روزنه هاي تنفسي ام، و نرمه هاي تيغه بيني ام. و آوازگيرهاي پرده گوشم و آنچه در درون لبهاي من پنهان است .

ناتواني بشر از بجا آوردن شكر الهي: گواهي مي دهم اي پروردگار كه اگر در طول قرون و اعصار زنده بمانم و بكوشم تا شكر يكي از نعمات تو بجا آورم، نتوانم مگر باز هم توفيق تو رفيقم شود ، كه آن خود مزيد نعمت و مستوجب شكر ديگر، و ستايش جديد و ريشه دار باشد .

ستايش خداي يگانه : معهذا من با تمام جد و جهد و توش و توانم تا آنجا كه وسعم مي رسد با ايمان و يقين قلبي گواهي مي دهم و اظهار مي دارم . حمد و ستايش خدايي را كه فرزندي ندارد تا ميراث برش باشد. و در فرمانروايي نه شريكي دارد تا با وي در آفرينش بر ضديت برخيزد و نه دستياري دارد تا در ساختن جهان به وي كمك دهد .

خواسته هاي يك انسان متعالي : خداوندا ، چنان كن كه از تو بيم داشته باشم، آنچنان كه گويي تو را مي بينم و مرا با تقوايت رستگار كن! اما بخاطر گناهانم مرا به شقاوت دچار مساز! مقدر كن كه سرنوشت من به خير و صلاح من باشد و در تقديراتت خير و بركت بمن عطا فرما .

سپاس به تربيت هاي الهي : خداوندا! ستايش از آن تست كه مرا آفريدي. و مرا شنوا و بينا گرداندي! و ستايش سزاوار تست كه مرا بيافريدي و خلقتم را نيكو بياراستي. بخاطر لطفي كه به من داشتي والا .

نيازهاي تربيتي از خدا : و مرا بر مشكلات روزگار، و كشمكش شبها و روزها ياري فرماي! و مرا از رنجهاي اين جهان و محنتهاي آن جهان نجات بده و از شر بديهايي كه ستمكاران در زمين مي كنند نگاه بدار .

شكايت به پيشگاه خداوند : خدايا! مرا به كه وا مي گذاري؟ آيا به خويشاوندي كه پيوند خويشاوندي را خواهد گسست؟ يا به بيگانه كه بر من بر آشفتد؟ يا به كسانيكه مرا به استضعاف و استثمار كشانند؟ در صورتيكه تو پروردگار من و مالك سرنوشت مني؟

اي مربي پيامبران و فرستنده كتب آسماني : اي خداي من و اي خداي پدران من! ابراهيم، اسماعيل، اسحق و يعقوب، و اي پروردگار جبرئيل، مكائيل و اسرائيل. و اي تربيت كننده محمد، خاتم پيامبران و فرزندان برگزيده اش. اي فرو فرستنده تورات، انجيل زبور و فرقان .

تو پناهگاه مني : تو پناهگاه مني ، به هنگامي كه راهها با همه وسعت، بر من صعب و دشوار شوند و فراخناي زمين بر من تنگ گردد و اگر رحمت تو نبود من اكنون جزء هلاك شدگان بودم و تو مرا از خطاهايم باز مي داري و اگر پرده پوشي تو نبود از رسوايان بودم .

دعای عرفه امام حسین علیه السلام و نکات مهمی در مورد آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 2 =

بررسی

مقاله هافینگتون‌ پست امریکا در مورد پیاده روی اربعین

مقاله هافینگتون‌ پست امریکا در مورد پیاده روی اربعین چند سال است که مراسم پیاده روی اربعین…