حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد

550
حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد

حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد

حسادت عاشقانه چیست : حسادت های عاشقانه مشکلی رایج میان زوج های امروزی است و رتبه دوم را در میان مشکلات زناشویی دارد . وقتی صحبت از حسادت به میان می آید ، اغلب آن را احساسی منفی می پندارند؛ در صورتی که این حس جزو آن دسته از احساساتی است که نه مطلقا مثبت و نه کاملا منفی است .

حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد
حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد

وجود این حس تجربه ای مهم در زندگی افراد به حساب می آید و فاقد شک حاکی از نیازهای اساسی آنان است اما آن چیزی که اغلب افراد را در مورد این حس نگران می کند، اخلاق بیمارگونه، خشونت و عصبانیتی است که از این احساس نشأت می گیرد . حسادت نوعی نارضایتی و احساس ناامنی است که می تواند منجر به رفتارهای مخرب شود و پایه های یک رابطه را متزلزل کند و در مقابل، موجب برانگیختن تمام قوای شخص برای حل مشکلات شخصی یا زناشویی او شود .

در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک می خواهیم بررسی کنیم و ببینم حسادت عاشقانه چیست ؟ آیا خوب است یا بد ؟ تا انتهای این مقاله جالب همراه ما باشید .

حسادت عاشقانه چیست ؟

حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد
حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد

حسادت عاشقانه ترکیبی از ترس و عصبانیت همراه با احساس ناامنی است. در اینگونه حسادت، بارزترین عکس العملی که از فرد حسود دیده می‌شود ، عصبانیت نسبت به کسی است که او را دچار این حس کرده است . حسادت عاشقانه نشان دهنده ترس فرد برای از دست دادن منفعتی بزرگ و مهم است و هرگونه جلب توجهی از سوی همسر فرد حسود نوعی تهدید برای او محسوب می‌شود.

حتما همه ما این جملات را میان افراد مختلف شنیده ایم :

– نسبت به اینکه همسرم در جمع خاصی با فرد دیگری غیر از من صحبت کند، حساسم.
– نمی توانم نگاه فرد دیگری را به همسرم تحمل کنم.
– تمام رفت و آمدهای همسرم را کنترل می کنم.
– نمی توانم تحمل کنم که همسرم فاقد من به تفریحات خودش بپردازد.
– نمی توانم یک لحظه از او دور شوم و …

این جملات می تواند وجود حسادت را در یک فرد ثابت کند .

دلایل مهم حسادت های عاشقانه

حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد
حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد

۱ – کمبودهای دوران کودکی

برخی از روانکاوان معتقدند حسادت از دوران کودکی سرچشمه می گیرد و می تواند نتیجه عدم توجه یکی از والدین نسبت به فرزندشان باشد و حتی ممکن است این احساس، در نتیجه فقدان اعتماد به نفس و امنیت در دوران کودکی به وجود آید؛ مانند کودکی که می ترسد از اینکه فاقد ویژگی هایی باشد که دیگران از او انتظار دارند یا می ترسد از اینکه به اندازه کافی مورد پسند دیگران واقع نشود و توانایی جذب دیگران را نداشته باشد. تمام این تجربه ها در دوران کودکی می تواند در بزرگسالی، فرد را درگیر احساسی به نام «حسادت عاشقانه» کند.

۲ – بی وفایی

افرادی هم هستند که در حسادت فرافکنی می کنند؛ تا آنجایی که همسر خود را بی وفا می نامند، فقط به این دلیل که خودشان گاهی دچار بی وفایی می شوند که این موضوع دقیقا مصداق این ضرب المثل «کافر همه را به کیش خود پندارد» است.

۳ – ترس از دست دادن

حسادت در آقایان بیشتر حول محور ترس از دست دادن قدرت و برای خانم ها بیشتر ترس از طرد شدن است؛ به طوری که می اندیشد همسرش دیگر او را دوست ندارد. به همین دلیل است که خانم ها اغلب احساسات عاشقانه خود را ابراز می کنند.

۴ – روزمرگی و بی توجهی

در ابتدای رابطه‌ زن و شوهر اغلب با جملات عاشقانه احساسات و هیجانات خود را ابراز می‌کنند در حالی که روزمرگی به تدریج از شدت این هیجانات می‌کاهد و ارتباطی معمولی میان آنها به وجود می‌آورد. این فاصله ممکن است باعث به وجود آمدن نوعی حس ناامنی برای هر یک از زوجین شود.

۵ – شخصیت پارانویید

افرادی که دارای شخصیت پارانویید هستند مدام به همه کس و همه چیز با شک و تردید نگاه می‌کنند این نوع بدبینی در روابط با همسرشان بیش از پیش خود را نشان داده و به حسادت عاشقانه بیمارگونه تبدیل می‌شود.

 

راه حل های پیشنهادی برای درمان حسادت های عاشقانه

حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد
حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد

۱ – صحبت با همسر خود

فضایی آرام و دنج را برای گفتگویی دو نفره و صمیمی به وجود آورید. درباره احساسات و ناراحتی هایی که اخیرا شما را آزرده است با او صحبت کنید و از وی کمک بخواهید. مطمئن باشید وقتی شما را اینچنین صادق ببیند، برای بهبودی حالتان قدمی برخواهد داشت.

۲ – مشورت کردن 

داشتن یک حامی درمانی وقتی که از نظر روحی دچار مشکل شده اید، بسیار مهم است. روانشناسی باتجربه و خبره می تواند شما را به سادگی راهنمایی کرده و راه حل هایی باورنکردنی جهت مقابله با هیجاناتی که رابطه شما و همسرتان را دچار آسیب کرده است، پیشنهاد کند.

۳ – سرگرم کردن خود 

خودتان را با فعالیت ها و سرگرمی های مورد علاقه تان مشغول کنید تا پرنده خیالتان به سوی کنکاش در رفتارهای همسرتان پر نزند. این را بدانید که همسرتان احتیاج به آزادی دارد.

۴ – پایان دادن به تصورات ذهنی خود

از خیالبافی دست بکشید؛ یعنی چیزی که باعث به وجود آمدن سناریوهایی می شود که در واقعیت وجود ندارند. بدانید که تن دادن به این تخیلات باعث می شود به سمتی پیش بروید که تلفن همراه یا ایمیل های همسرتان را چک کنید و در این میان مسلما به دنبال بهانه ای خواهید بود که تخیلات خود را اثبات کنید و به همسرتان نشان دهید که دلیلی منطقی برای نگرانی و ترس شما وجود دارد.

۵ – بازیابی اعتماد به نفس

به خودتان متکی باشید و بدانید که رابطه عاطفی شما و همسرتان رابطه ای است که هیچ کس نمی تواند در این حریم خصوصی وارد شود و همسرتان نیز هیچگاه اجازه ورود به هیچ غریبه ای را نخواهد داد.

وظیمه ما چیست ؟ 

حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد
حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد

۱ – اطمینان دادن به فرد حسود 

اگر شما قربانی این حسادت هستید، با اطمینان بخشیدن به طرف مقابلتان و پاسخ به سوال های فرسایشی وی می توانید کمک بسیاری به او بکنید. برعکس اگر در برابر سوال های او بی محلی کنید، با این کار به او می فهمانید که او دیگر قدرت خود را از دست داده است؛ در نتیجه با مشکل جدیدی روبرو خواهید شد. خود را مقصر ندانید؛ زیرا افراد حسود عادت دارند دیگران را مقصر این حسادت بدانند. در مواجهه با این افراد فقط باید صبور باشید و شرایطی را مهیا کنید که اعتماد اولیه خود را به شما برگردانند.

۲ -انجام فعالیت های دو نفره

فعالیت هایی را ترتیب دهید که به مشارکت هر دوی شما احتیاج داشته باشد؛ زیرا این دسته از فعالیت ها اعتماد، همبستگی و تفاهم ایجاد می کنند.

۳ – کمک گرفتن از فردی مطمئن

اگر به مرحله ای رسیده اید که خشم و حسادت همسرتان آنچنان زیاد شده که زندگی تان را دچار آسیبی جدی کرده است، حتما از یک فرد قابل اعتماد کمک بگیرید. مسلما یک روانشناس می تواند بهترین کمک را به بهبود اوضاع بکند.

۴ – مشاوره تخصصی

چنانچه آنچه را که توصیه شد به کار گرفتید و برای رفع مشکلتان کافی نبود، به مشاور مراجعه کرده و از یک فرد قابل اعتماد کمک بگیرید. مسلما یک روانشناس می‌تواند بهترین کمک را به بهبود اوضاع بکند.

 

حسادت عاشقانه چیست خوب است یا بد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + نوزده =

بررسی

حس حسادت عاشقانه در روابطمان را چگونه کنترل کنیم

حس حسادت عاشقانه در روابطمان را چگونه کنترل کنیم حس حسادت عاشقانه : برخی از روانکاوان معتق…