حروف ابجد و نکات جالبی در مورد محاسبه آن

827
حروف ابجد و نکات جالبی در مورد محاسبه آن

حروف ابجد و نکات جالبی در مورد محاسبه آن

حتما تا بحال در مورد حروف ابجد مطالبی را شنیده اید . اگر دقت کرده باشید در سوالات چهارگزینه ای معمولا گزینه های اول تا چهارم با حروف الف ب ج د مشخص میشود در حالیکه ترتیب حروف فارسی اینگونه نیست . به احتمال زیاد این ترتیب از حروف ابجد گرفته شده است . حروف اَبجَد شیوه‌ای برای مرتب‌سازی حروف زبان عربی است که بر پایه الفبای اولیه خط فنیقی مرتب شده‌اند . این حروف همان ۲۸ حروف زبان عربی است که با ترتیب خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته و هر کدام با یک عدد متناظر میباشد . پس در واقع میتوان این حروف را با اعداد نیز نمایش داد . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم در مورد حروف ابجد نکات جالبی را به حضورتان تقدیم کنیم لطفا همراه ما باشید .

حروف ابجد و نکات جالبی در مورد محاسبه آن
حروف ابجد و نکات جالبی در مورد محاسبه آن

حروف ابجد

همانطور که گفتیم حروف ابجد همان حروف عربی است که ترتیب خاصی دارد و به کمک اعداد کد گذاری میشود . حروف ابجد به این شرح هستند : « الف ب ج د ه و ز ح ط ی ک ل م ن س ع ف ص ق ر ش ت ث خ ذ ض ظ غ » و اعداد ۱ تا ۱۰۰۰ به بیست و هشت حرف تقسیم شده‌است . برای راحتی حفظ کردن این حروف میتوان کلماتی را با آنها ساخته و حفظ کرد این کلمات عبارت‌اند از : « اَبْجَدْ – هَوََّزْ – حُطّی – کَلَمَنْ – سَعْفَصْ – قَرَشَتْ – ثَخَِّذْ – ضَظِغْ » . از الفبای ابجد برای متناظر کردن اعداد و واژه‌ها نیز استفاده می‌شود . به این ترتیب که برای هر حرف واژه‌ای که بخواهند به عدد تبدیل کنند ، عدد متناظر را از جدول زیر برمی‌دارند و اعداد به دست‌آمده را جمع می‌زنند . برای نمونه در این روش، واژهٔ «علی» برابر با «۱۱۰» می‌شود ( ع ۷۰  ل ۳۰  ی ۱۰ )   ۷۰+۳۰+۱۰=۱۱۰

حروف ابجد عدد حروف ابجد عدد حروف ابجد عدد
ا ۱ ی ۱۰  ق ۱۰۰
ب ۲ ک ۲۰  ر ۲۰۰
ج ۳ ل ۳۰ ش ۳۰۰
د ۴ م ۴۰ ت ۴۰۰
ه ۵ ن ۵۰  ث ۵۰۰
و ۶ س ۶۰  خ ۶۰۰
ز ۷ ع ۷۰  ذ ۷۰۰
ح ۸ ف ۸۰ ض ۸۰۰
ط ۹ ص ۹۰ ظ ۹۰۰
 غ ۱۰۰۰

نکاتی در مورد حروف ابجد

همزه (أ) و الف (ا) هر یک را به عدد ۱ حساب می‌کنند و حروفی که به واسطه تشدید مکرر است، یک حرف محاسبه می‌شوند ؛ مثلاً کلمه فَعّال را ۱۸۱ می‌گیرند؛ چون ف ۸۰، ع ۷۰، ا ۱ و ل ۳۰ است . استثنائاً لام مشدد کلمه الله را دو حرف حساب می‌کنند. بنا بر این اللّه ۶۶ می‌شود؛ چون ا ۱، ل ۳۰، ل ۳۰ و ه ۵ است. به همین جهت اللّه را در کتابت با تشدید نمی‌نویسند؛ چون لام مکرر است و تشدید ندارد . حساب کلماتی همچون اله و رحمن صورت مکتوب است؛ نه ملفوظ (الاه و رحمان)  از این رو اله عدد ۳۶ خواهد بود و رحمن ۲۹۸  .

حروف ابجد و نکات جالبی در مورد محاسبه آن
حروف ابجد و نکات جالبی در مورد محاسبه آن

کاربرد حروف ابجد

صفحه‌های مقدمهٔ بعضی از کتاب‌ها را با این عددها شماره گذاری می‌کنند .

تاریخ وقایع مهم را با ترکیب حروف ابجد به صورت یک کلمه یا یک عبارت یا یک جملهٔ معنی دار یا شعر در می‌آورند که به خاطر سپردن آن کلمه یا عبارت یا آن جمله یا شعر، تاریخ مزبور را حساب می‌کنند .

در موسیقی پس از اسلام، در ثبت اصوات و دساتین از حروف ابجد استفاده شده‌است. برای نمونه نغمه‌های دستگاه شور با حروف ابجد عبارت بوده‌اند از: «یح یه یب ی ح ه ج ا» و فاصله‌ها و ابعاد آن‌ها: «ط ط ج‍ ج‍ ط ج‍ ج» که در موسیقی امروز به ترتیب نت‌های سل، لاکرن، سی بمل، دو، ر، می‌بمل، فا و سل را تشکیل می‌دهند .

گاهی در نوشتن، برای جدا کردن مطالب مختلف از یکدیگر، آنها را با حروف ابجد مشخص می‌کنند مانند همان سوالات چهارگزینه ای که با الف ب ج د مشخص میشود .

حروف ابجد و نکات جالبی در مورد محاسبه آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

3 نظرات

 1. شیوا خنیا

  ۱۳۹۶-۰۶-۰۸ at ۲۱:۳۳

  اطلاعات جالبی بود

  پاسخ

 2. مهرداد

  ۱۳۹۶-۰۶-۰۸ at ۲۲:۴۴

  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  متاسفانه اطلاعاتتان در مورد حروف ابجد ناکافی و در مواردی کاملا اشتباه میباشد
  جهت اطلاعتان عرض میکنم که حروف ابجد نه شیوه ای برای مرتب سازی حروف عربی است و نه اینکه ربطی به زبان عربی دارد.
  حروف ابجد در حقیقت ردیف دقیق الفبای زبان آشوری یا آسوری است که بعدا وارد زبان عربی شده اند
  اگر به منابع زبان شناسی باستانی مراجعه میفرمودید دقیقا این موضوع مشخص میباشد
  با امید به اینکه با گسترش اطلاعات ناقص و گاها اشتباه در فضای مجازی مرتکب گمراهی و دادن آدرس های اشتباه نشویم.

  پاسخ

  • سعید

   ۱۳۹۶-۰۶-۰۹ at ۱۶:۳۴

   با سلام
   ضمن تشکر از حسن دقت شما باید به شما بگویم که سایت ما یک مجله اینترنتی میباشد . موردی که شما به آن توجهی نداشتید اینست که بین یک مجله اینترنتی و یک سایت تخصصی ( مثلا سایت زبان شناسی ) تفاوتهایی وجود دارد . در یک مجله اینترنتی نمیتوان به همه جزئیات یک مساله پرداخت چرا که خوانندگان ما مجال پرداختن به جزئیات را ندارند . اگر شما نگاهی به سایت ما بیندازید با انبوهی از موضوعات مختلف مواجه خواهید شد و با این شرایط نباید توقع داشته باشید که ما تمام جزئیات یک موضوع را بیان کنیم . از طرف دیگر همه خوانندگان علاقه ای به دانستن ریز به ریز جزئیات ندارند . پس بنابراین بهترین راه اینست که ما کلیاتی از یک موضوع را بیان کنیم تا مخاطبان گرامی با هر سطح علمی بتوانند از خواندن آن لذت ببرند .

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هشت =