حذف کلمه طلاق از شناسنامه ها در قوانین جدید

469
حذف کلمه طلاق از شناسنامه ها بعد از جدایی زوجین

حذف کلمه طلاق از شناسنامه ها در قوانین جدید

میتوان گفت تصمیم به ازدواج و انتخاب همسر جزو مهمترین تصمیمات زندگی انسان ها است . خداوند متعال ازدواج را مایه آرامش و سعادت انسان قرار داده اما زمانیکه زن و مرد امکان زندگی مشترک نداشته و پیمودن این مسیر مشترک برایشان ممکن نبود میتوانند از هم طلاق بگیرند هرچند که طلاق چهره زشتی داشته و نشانه یک جدایی است ولی در برخی مواقع میتواند راهگشا و مایه خوشبختی افراد باشد از اینرو طلاق را منفورترین حلال خداوند میدانند . مساله مهمی که افراد بعد از جدایی با آن درگیر میشوند امکان حذف مشخصات همسر است . برای اطلاع از حذف کلمه طلاق از شناسنامه ها بعد از جدایی زوجین با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید .

حذف کلمه طلاق از شناسنامه ها بعد از جدایی زوجین
حذف کلمه طلاق از شناسنامه ها بعد از جدایی زوجین

حذف کلمه طلاق از شناسنامه

زنان بعد از طلاق به همسر قبلی خود تعلق ندارند لذا لزومی برای ذکر نام همسر در شناسنامه آنها وجود نخواهد داشت بر این اساس می توان با اتخاذ تدابیری واژه طلاق از شناسنامه حذف شود . بسیاری از زوجین بعد از جدایی تمایلی به بودن نام همسر سابق خود در شناسنامه‌شان ندارند . ازطرفی در سال‌های اخیر و با افزایش طلاق در دوران عقد ، درخواست‌های زوجین مطلقه برای حذف نام همسر از شناسنامه افزایش بیشتری یافته است . یکی از اثرات روانی و منفی در ذهن افراد ، واژه طلاق در شناسنامه است که همواره یک حس منفی را به صاحب شناسنامه تداعی کرده و باعث فشارهای روحی میگردد . باید توجه داشت حذف واژه طلاق از شناسنامه به منزله کتمان ازدواج نیست و این امکان وجود دارد تا در صورت لزوم از ثبت احوال استعلام صورت گیرد .

حذف کلمه طلاق از شناسنامه ها بعد از جدایی زوجین
حذف کلمه طلاق از شناسنامه ها بعد از جدایی زوجین

به تازگی دولت در صدد ارایه لایحه ای است که زمانی که ازدواج منجر به طلاق شد واژه طلاق از شناسنامه حذف شود تا اثرات منفی را ( مخصوصا برای زنان ) باقی نگذارد . البته همین الان هم امکان حذف مشخصات همسر بعد از طلاق وجود دارد ولی شامل محدودیت هایی است و همه نمیتوانند از این قانون استفاده نمایند و لایحه دولت تصمیم دارد تا این محدودیت ها را کمتر نماید .

قانون فعلی حذف مشخصات همسر بعد از طلاق

حذف کلمه طلاق از شناسنامه ها بعد از جدایی زوجین
حذف کلمه طلاق از شناسنامه ها بعد از جدایی زوجین

طبق قانون اگر زن و شوهری که رسما عقد کرده اند در دوران نامزدی طلاق بگیرند به شرطی که زن باکره باشد و مراجع قانونی این امر را تایید نمایند میتوانند بعد از طلاق مشخصات همسر سابق خود را از شناسنامه حذف نمایند و یا اگر یکی از زوجین فوت شود همسرش میتواند درخواست ارائه نماید تا مشخصات او را از شناسنامه اش پاک کند . چنانچه مردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت‌رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه‌اش، می‌تواند به اداره ثبت ‌احوال مراجعه کند و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد . در رابطه با این قانون باید توجه داشت که حذف نام همسر اول از شناسنامه منوط به انتخاب همسر دوم و نیز ثبت رسمی ازدواج و ثبت‌نام ایشان در شناسنامه فرد است ، بنابراین به ‌صرف انتخاب همسر و معرفی او نمی‌توان از این مقرره قانونی استفاده کرد . موارد گفته شده از سال ۹۳ در کشور اجرا میشوند و همانطور که گفته شد دولت تصمیم دارد لایحه ای به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند که محدودیت های حذف مشخصات همسر قبلی را کمتر کند .

 

حذف کلمه طلاق از شناسنامه ها در قوانین جدید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 3 =

بررسی

ژنتیکی بودن طلاق تا چه میزان حقیقت دارد

ژنتیکی بودن طلاق تا چه میزان حقیقت دارد آیا طلاق ارثی است؟ آیا ژنی وجود دارد که موجب بروز …