مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج موفق

710
مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج

مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج موفق

بهترین سن برای ازدواج : امر ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی هر شخصی محسوب می‌شود . تقریبا نیمی از زندگی هر فردی در کنار همسرش سپری می‌شود ، پس علاوه بر انتخاب مناسب همسر ، تصمیم‌گیری در مورد زمان مناسب ازدواج نیز امری بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است . این که ازدواج در چه سنی مناسب است ممکن است صدها پاسخ داشته باشد و قطعا نمی‌توان برای چنین پدیده‌ای که عوامل بسیاری در آن دخیل‌اند، فرمول مشخص و معینی ارائه کرد.

در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج را مورد بررسی قرار دهیم . همراه ما باشید .

شرایط تعیین سن ازدواج

مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج
مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج

سن در ازدواج از دو نظر دارای اهمیت است : از نظر روانی – از نظر فیزیولوژیکی .

۱ – جنبه روانی

انسان در فرایند رشد از نظر روانی در سنین مختلف دارای ویژگی های متفاوت می باشد . روان شناسی کودک با روان شناسی نوجوان ، جوان و پیر متفاوت است . خصوصیات روانی یک نوجوان با ویژگی های روانی یک فرد سالخورده در اکثر زمینه ها قابل مقایسه نیست . بنابراین ازدواج یک مرد پنجاه یا شصت ساله با یک دختر ۱۸ ساله به دلیل تفاوت فاز روانی به سعادت و خوشبختی نمی انجامد . دیر یا زود به علت عدم ارضای نیازهای روانی، این عروس جوان با دلمردگی به انتظار مرگ شوهر کهنسال خود روزشماری می نماید؛ یا خواهان طلاق می شود .

از سوی دیگر این مرد کهنسال برای ارضای نیازهای همسر جوانش مجبور به تظاهر به جوانی و رفتارهای نامناسب با سن خود می شود و در نتیجه او نیز از مسیر طبیعی زندگی خارج می گردد و از نظر اجتماعی زبانزد خاص و عام می شود و در مجالس و محافل ممکن است همسرش را با فرزندش اشتباه بگیرند و همه جا مجبور است وضعیت خود را توجیه کند .

او برای کسب رضایت همسرش ، چنانچه ثروتمند باشد به خریدن جواهرات و لباس های گران قیمت و خانه و اتومبیل متوسل می شود و چنانچه عالم باشد کتاب ها و آثار خود را به او تقدیم می کند؛ ولی هیچیک از اینها او را ارضا نمی نماید . عکس این حالت یعنی ازدواج زن پیر با مرد جوان نیز همین وضع را خواهد داشت . بنابراین کسانی که قصد ازدواج دارند نباید تحت تأثیر پول، مقام اجتماعی، مقام علمی و سایر امتیازهای ارزشمند، سن همسر آینده خود را نادیده بگیرند.

۲ – جنبه فیزیولوژیکی

علاوه بر جنبه های روانی، ارضای غرائز جنسی خود مسئله مهمی است . پیرمردی که توانایی عمل جنسی او کاهش یافته و ازدواج وی با یک همسر جوان بیشتر جنبه ی صحبت و دیدار دارد، قادر نیست به غرایز جنسی همسر خود پاسخ دهد. به قول سعدی ” نزن جوان را تیری بر پهلو ، به که پیری !”. واقعیت امر چنین است جوانی که در کنار پیری نیاز به ارضای غرائز جنسی دارد (و او توانایی این کار را ندارد ) جز ملال و سرخوردگی در ازدواج چیز دیگری نصیبش نمی شود. بنابراین چنین ازدواجی به هیچ وجه فرجام خوبی نخواهد داشت و پایانش فساد و انحراف یا دلمردگی و آرزوی نجات از این بحران خواهد بود .

شاخص های تعیین سن ازدواج

مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج
مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج

برای تعیین سن ازدواج شاخص‌های زیادی را باید در نظر گرفت که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از :

اعتقادات مذهبی، نوع زیست‌بوم افراد، طبقه و گروه اجتماعی .

گروهی معتقدند برای تعیین سن مناسب ازدواج باید فاکتورهای آمادگی فیزیولوژیكی ، روانی ، فرهنگی و اقتصادی را نیز در نظر گرفت . فرهنگ جوامع مختلف در تعیین سن ازدواج بسیار مهم است در حالی که یک دختر روستایی باید قبل از ۲۰ سالگی ازدواج کند، ممکن است یک دختر شهری در سن ۳۰ سالگی هم هنوز به فکر ازدواج نباشد .

مسلم است که ازدواج در سن نامناسب تبعات مخرب فردی و اجتماعی زیان‌باری خواهد داشت . شاید همه ما در ابتدا به فکر ازدواج‌های دیرهنگام بیافتیم اما ازدواج‌های زودهنگام هم اثرات منفی خود را دارند .

با طرح دو مثال می‌توان به عمق این مسئله پی برد؛ فرض کنید پسری در سنین پایین مثلا ۱۷ یا ۱۸ سالگی ازدواج کند . گرچه شاید از نظر بزرگ‌ترها زودتر آب دیده می‌شود و در سر و شکل دادن به زندگی‌اش موفق‌تر خواهد بود اما همین فرد ممکن است با قرار گرفتن در جمع هم‌سالانش که هنوز ازدواج نکرده‌اند ، دچار افسردگی و ناامیدی شود و تصور کند در بند خانواده اسیر شده و امکان تفریحات مجردی که دوستانش از آن‌ها لذت می‌برند برای او مهیا نیست .

از طرفی دختری را در نظر بگیرید که در سن بالا مثلا ۴۰ سالگی ازدواج می‌کند . در چنین شرایطی با توجه به شرایط سنی‌ای که دارد خیلی زود به فکر بچه‌دار شدن خواهد افتاد و هنوز لذتی از زندگی دونفره نبرده نفر سومی به جمع آن‌ها افزوده می‌شود . در چنین اوضاعی او حتی فرصت نکرده تا با همسرش برای آینده برنامه‌ریزی کند .

این دو نمونه ، تنها مثال هستند و قطعا استثنائاتی نیز در این بین وجود دارد ؛ مثلا ممکن است این خانم اصلا قصد بچه‌دار شدن نداشته باشد یا پسر جوان ۱۷ یا ۱۸ساله مثال ما شاید به دلیل این که زودتر از بقیه توانسته تشکیل خانواده دهد احساس غرور می‌کند اما در این جا هدف کلیت مسئله است .

مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج
مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج

 

سن ۲۵ سالگی ، سن طلايی برای مادرشدن و  ۲۷ سالگی اوج پذيرش مسئوليت براي پدرشدن است . 

مناسبترین سن برای ازدواج

مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج
مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج

سن ازدواج در شرایط جغرافیایی و اقلیمی مختلف متفاوت است؛ معمولاً در مناطق گرم، سن بلوغ و ازدواج پایین تر و در مناطق سرد و کوهستانی بالاتر است. مهم نیست که فرد در چه سنی بالغ می شود؛ آنچه مهم است این است که دختر و پسر احساس کنند که از نظر فیزیولوژیکی و روانی نیاز به ازدواج دارند. تشخیص زمان مناسب ازدواج از سوی دختر و پسر تازه بالغ مشکل است . در این مورد راهنمایی پدر و مادر و مشاوره با مشاور خانواده ضروری است. معمولاً چون دختران از نظر رشد بدنی و روانی از پسران جلوترند و رشد آنان سریعتر است ، زودتر بالغ و برای ازدواج آماده می شوند. به همین علت در اسلام سن تکلیف دختران ۹ و پسران ۱۵ سال می باشد.

در اینجا ذکر این نکته لازم است که چون اسلام دین جهان شمولی است ، بنابراین حداقل سن تکلیف برای تمام مناطق اعم از سرد و گرم مشخص گردیده ؛ یعنی در روی زمین مناطقی هست که دختر در سن ۹ سالگی بالغ است ولی این بدان معنا نیست که این دختر ۹ ساله باید الزاماً ازدواج کند. ازدواج زمانی واجب است که شرایط آن از نظر فیزیولوژیکی، روانی ، فرهنگی و اقتصادی فراهم باشد و چنانچه انجام نگیرد فرد به گناه افتد. در ایران به طور عرف اکثر دختران بین ۱۸ تا ۲۵ سال ازدواج می کنند. پسرها نیز در روستاها در سنین پایین ترو در شهرها بین ۲۵ تا ۳۰ و گاه تا ۳۵ سال ازدواج می کنند.

تفاوت سن دختر و پسر با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و عوامل فرهنگی متفاوت است. گاه تفاوت سن تا ۱۰ سال هم مشکلی ایجاد نمی کند. یکی از فرمول هایی که در این مورد پس از آمارگیری های سن ازدواج پیشنهاد شده ، آن است که در سنین پایین تر ، نصف سن پسر به اضافه ۷ سال سن مناسبی برای دختر خواهد بود. ولی این به هیچ وجه فرمول قطعی و یا استاندارد محاسبه شده ای نیست؛ آنچه در این مورد می توان به طور قطعی پیشنهاد نمود آن است که بین سن زوجین تناسب منطقی و معمولی وجود داشته باشد.

مناسب ترین و بهترین سن برای ازدواج موفق نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

بررسی

شعله ور کردن عشق همسرتان با ۱۸ توصیه کارساز

شعله ور کردن عشق همسرتان با ۱۸ توصیه کارساز در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک توصیه‌های …