این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند

543

این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند

با آغاز تعطیلات تابستان مسافرت ها شروع شده و خانواده ها بساط سفر را آماده میکنند . یکی از موارد مهمی که در دوران سفر باید مود توجه قرار گیرد تغذیه خانواده است . اگر تغذیه به شکل صحیح صورت نگیرد مطمئنا از خوشی های سفر شما خواهد کاست مخصوصا در روزهای گرم که امکان فاسد شدن مواد غذایی بسیار زیاد است احتمال ابتلا به ناراحتی های گوارشی افزایش می یابد . در این میان نقش مادر خانواده بسیار پر اهمیت است چرا برای تهیه غذا که اغلب نقش اصلی را مادران بر عهده دارند . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم در مورد موضوع این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند مطالبی را به حضورتان تقدیم کنیم لطفا ما را همراهی کنید .

این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند
این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند

این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند

در تابستان و فصل گرما شرایطی فراهم می‌گردد که بیماری‌های فصلی مانند بیماری‌های روده‌ای و مسمومیت‌های غذایی در اثر عوامل مختلف از طریق مواد غذایی منتقل شده و به شکل وسیع گسترش یابد .

غذای سرد

یکی از ساده ترین و راحت ترین انتخاب ها غذای سرد است . ممكن است شما بدون برنامه‌ قبلي تصميم گرفته باشيد به گردش برويد . لازم نيست زیاد سخت بگیرید و غذاي مفصلي داشته باشيد . چند برش نان و خيار يا گوجه يا گردو و يا سبزي كافي است . ساده بودن غذا باعث نمي‌شود كمتر به شما خوش بگذرد . خيلي اوقات اين نوع غذاها باعث صميميت بيشتر بين اعضاي خانواده مي‌شود . ضمنا ساده گرفتن باعث مي‌شود راحت‌تر تصميم بگيريد كه براي تفريح با خانواده بيرون برويد . معمولا این غذاها ظرف كمتري هم كثيف مي‌كند . مهمتر از همه احتمال فاسد شدن غذاهای سرد بسیار کمتر از غذاهای گرم است و چون نیازی به گرم کردن ندارد خیلی سریع آماده شده و شما و اعضای خانواده میتوانید با میل کردن آن و از کنار هم بودن لذت ببرید .

غذا را کامل بپزید

اگر قصد دارید از غذای گرم در طول مسافرت استفاده کنید بهتر است غذا نیم پز نباشد یا غذا را کامل بپزید و یا اینکه در زمان میل غذا اقدام به پخت آن نمایید . غذاهایی مثل کتلت و کوکو یا تخم مرغ پخته برای سفر مناسب هستند و غذاهایی مثل الویه و کباب کوبیده ، کالباس و سوسیس بسیار حساس و فساد پذیر هستند . غذایی که برای بین راه تهیه می‌کنید ، نباید آبکی باشد ، غذاهای آبکی مثل انواع خورش ها سریعتر فاسد می‌شوند چون میکروب‌ها و باکتری‌ها در فضای مایع ، محیط مناسب‌تری برای رشد و تکثیر دارند .

این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند
این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند

نوشیدنی و تنقلات

سعی کنید بجای نوشابه‌های گازدار ، از دوغ کم نمک و بدون گاز استفاده کنید ،  درطول راه به عنوان تنقلات مقداری آجیل مثل نخودچی، کشمش، خرما، انجیر خشک، گردو، بادام، پسته و فندق کم نمک یا تخمه‌های کم نمک به همراه داشته باشید. این تنقلات بسیار سالم‌تر و کم ضررتر از چیپس ، پفک و نوشابه‌های گازدار هستند .

رستوران مناسب را انتخاب کنید

اگر در مسافرت تابستانی مجبور شدید در رستوران غذا میل کنید رستورانی را انتخاب کنید که ظاهر رستوران، وضعیت کارکنان آن و شرایط بهداشتی محیط مناسب و کارکنان آن کارت بهداشتی معتبر داشته باشند . معمولا رستوران هایی که در جلوی آنها کامیون و اتوبوس پارک کرده اند محل مناسبی هستند چرا که راننده های کامیون بدلیل شغل خود اغلب در سفر هستند و بهتر از دیگران با کیفیت رستوران های بین راهی آشنایی دارند .

این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند
این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند

غذاهایی را که با خود به مسافرت تابستانی می برید، نیم پز نکنید

عبدالهی در رابطه با غذاهای مسافرت تابستانی توصیه کرد: غذاهایی را که با خود به مسافرت تابستانی می برید، نیم پز نکنید، یا از همان اول غذا را کامل بپزید یا اینکه در مقصد اقدام به پخت آن کنید. غذاهایی مثل کتلت و کوکو یا تخم مرغ پخته برای سفر مناسب هستند و غذاهایی مثل الویه و کباب کوبیده، کالباس و سوسیس بسیار حساس و فساد پذیر هستند. غذایی که برای بین راه تهیه می‌کنید، نباید آبکی باشد. غذاهای آبکی مثل انواع خورش ها، سریعتر فاسد می‌شوند چون میکروب‌ها و باکتری‌ها در فضای مایع، محیط مناسب‌تری برای رشد و تکثیر دارند. غذایی را که برای سفر آماده می کنید با توجه به فصل گرما در طول راه کاملا خنک نگهدارید .

بسیاری از افراد مایلند در طول مسیر، بساط پختن کباب و جوجه کباب برپا کنند که غذای سالم ، مطبوع و با کیفیتی خورده باشند . توصیه میشود گوشت و مرغ را از منزل و در ظرف یخ گذاشته و دقت کنید در طول راه و قبل از کباب کردن، کاملا سرد نگهداری شود . در مسافرت تابستانی از گوشت‌هایی که در هوای آزاد آویزان شده و به فروش می‌رسند استفاده نکنید . انواع میکروب‌ها و تخم انگل‌ها با مصرف این گوشت‌ها که ممکن است خوب هم پخته نشوند، به بدن منتقل می‌شود . درموقع تهیه کباب و جوجه کباب، مواظب باشید که تمام قسمت‌های آن و بخصوص داخل آن کاملا حرارت دیده و بخوبی پخته شود تا در صورت وجود آلودگی احتمالی، با پختن از بین برود. کبابی که خوب پخته شده باشد، قهوه‌ای رنگ است و اگر قسمت داخل کباب هنوز قرمز رنگ است، به این معنی است که پخته نشده و آلودگی احتمالی آن از بین نرفته است که نتیجه‌اش مسمومیت غذایی همراه با اسهال، استفراغ، دل درد و دل پیچه خواهد بود .

این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند
این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند

 

سبزیجات و میوه‌ها را از قبل در منزل کاملا شسته و ضدعفونی نمایید . از مصرف غذاهای پرچرب و خیلی سرخ‌شده و نیز غذاهای شور مانند سوسیس و کالباس خودداری کنید ، چراکه این مواد بسیار سنگین و دیر هضم می‌باشند . همچنین این نوع از مواد غذایی علاوه بر عوارض دیگر موجب خواب‌آلودگی راننده نیز می‌گردد . آب آشامیدنی سالم و کافی به همراه داشته باشید . تحرک و مصرف مایعات در طول سفر از تنبلی روده و بروز حالت یبوست می‌کاهد . همچنین باعث فعال‌شدن کلیه‌ها می‌شود . در این خصوص دوغ کم‌نمک ، آب معدنی و عصاره میوه‌جات مناسب می‌باشند .

در طول سفر همراه غذا ماست بخورید . زیرا ماست باعث تقویت باکتری‌های مفید روده می‌گردد و آن را در برابر پاره‌ای از میکروب‌های عامل اسهال و مسمومیت مقاوم می‌سازد . در صورت مصرف مواد غذایی کنسروی قبل از مصرف حتما ۲۰ دقیقه بجوشانید و از مصرف کنسروهای بادکرده یا زنگ‌زده جدا خودداری کنید . به‌طور کلی هر نوع ماده غذایی که دارای آب بیشتری باشد بیشتر در معرض آلودگی و فساد قرار می‌گیرد (مانند گوشت، شیر و مواد لبنی و …) همه مواد غذایی در فصل گرما برای ما خطرناک نیستند . معمولا آن دسته از مواد غذایی مشکل‌ساز می‌باشند که در هوای گرم و کلا شرایط تابستان، فرصت مناسبی برای رشد و نمو انواع میکروارگانیسم‌ها فراهم می‌کنند .

 

این غذاها برای مسافرت های تابستان مناسب هستند نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

بررسی

مواد غذایی که نباید فریز شوند

مواد غذایی که نباید فریز شوند مواد غذایی که نباید فریز شوند : فریز کردن مواد غذایی و نگهدا…