احکام نماز میت چیست و بر چه کسانی واجب است

429
احکام نماز میت

احکام نماز میت چیست و بر چه کسانی واجب است

نماز میت از جمله نمازهای واجب است که بر جنازه مسلمانان خوانده می‌شود. نماز میت از پنج تکبیر تشکیل شده است و بعد از هر تکبیر، به غیراز آخرین تکبیر، دعا و ذکرهای مخصوص خودرا دارد. نماز میت به صورت ایستاده خوانده می شود. دراین مطلب از مجله اینترنتی بیر کلیک به بررسی احکام نماز میت و شرایط اقامه آن می پردازیم.

نماز میت، رکوع، سجود، تشهد و سلام ندارد و برای اقامه آن احتیاجی به وضو، غسل، تیمم یا طهارت بدن نیست هرچند توصیه میشود سایر شرایط نمازهای واجب رعایت شود. این نماز را می‌توان به صورت جماعت خواند، هرچند خود مأمومین لازم است تکبیرها و دعاها را بخوانند. نماز میت، واجب کفایی است. بعداز آنکه فردی از مسلمانان فوت کرد بر سایر مسلمانان واجب است که میت را غسل داده وبعد از کفن کردن بر او نماز میت بخوانند و او را دفن کنند. درصورتی که شخصی اقدام به این کارها کرد، وجوب از سایر افراد ساقط می‌شود.

احکام نماز میت
احکام نماز میت

برای افراد فرهیخته دینی می‌توان چند نماز میت اقامه کرد به این شکل که افراد مختلف به شکل فرادا یا جماعت بر پیکر او نماز اقامه کنند. اهمیت نماز میت به قدری زیاداست که اگر جنازه‌ای را بدون نماز دفن کنند یا نمازی که خوانده‌اند صحیح نباشد، ضروری است در بعضی شرایط بدن متوفا را از قبر بیرون آورده وبعد از نماز دوباره دفن کنند و در بعضی موقعیت ها بر قبر او نماز بخوانند.

احکام نماز میت

۱ – نماز خواندن بر متوفی مسلمان، حتی اگر بچه باشد، واجب است. اما باید پدر و مادر بچه یا فقط یکى از آنان مسلمان باشند و کودک شش سال تمام داشته باشد.

۲ – نماز میت میبایست بعد از غسل و حنوط و کفن کردن او اقامه شود. و اگر پیش از این مراحل یا در بین اینها اقامه شود، هرچنداگر از روى فراموشى یا نبود دانش باشد، کافى نیست.

۳ – فردی که قصد دارد نماز میت بخواند، احتیاج نیست با وضو یا غسل یا تیمم باشد و بدن و لباسش مطهر باشد. و درصورتی که لباس او غصبى هم باشد، اشکال ندارد. هرچند احتیاط مستحب آن است که تمام مواردی را که در نمازهاى دیگر لازم است رعایت کند.

۴ – شخصی که به میت نماز می‌خواند، باید رو به قبله باشد و ضروری است میت را مقابل او به پشت بخوابانند، به گونه ای که سر او به طرف راست نمازگزار و پاى او بطرف چپ نمازگزار قرار گیرد.

۵ – محل نمازگزار باید از محل میت پایین تر یا بلندتر نباشد هرچند پایینی و بلندى جزئی اشکال ندارد.

۶ – نمازگزار باید نزدیک میت باشد. اماشخصی که نماز میت را به جماعت می‌خواند، درصورتی که از میت دور باشد، درصورتی که صف‌ها به یکدیگر متصل باشد، اشکال ندارد.

۷ – فرد نمازگزار واجب است مقابل میت بایستد. چنانچه نماز به جماعت‏‌خوانده شود و صف جماعت از دو طرف میت عریض ترباشد، نماز افرادی که مقابل میت نیستند، موردی ندارد.

احکام نماز میت
احکام نماز میت

۸ – بین متوفی و شخص نمازگزار نباید پرده و دیوار یا چیزى مانند اینها باشد امادرصورتی که میت در تابوت و مانند آن باشد، اشکال ندارد.

۹ – در زمان اقامه نماز، باید عورت میت پوشیده باشد و درصورتی که کفن کردن او امکان پذیر نیست، باید عورتش را حتی با تخته و آجر و مانند اینها باشد بپوشانند.

۱۰ – نماز میت را میبایست به شکل ایستاده و با نیت قربت خوانده شود و در زمان نیت، میت معین شود، مثلا نیت کند نماز مى‏خوانم بر این شخص قربة الى الله.

۱۱ – درصورتی که فردی نباشد که قادرباشد نماز میت را ایستاده اقامه کند، می تواند نشسته بر او نماز بخواند.

۱۲ – درصورتی که متوفی وصیت کرده باشد که فردمشخصی بر او نماز بخواند، احتیاط واجب آن است که آن فرد از ولى میت اجازه بگیرد و بر ولى هم بنابر احتیاط واجب، توصیه می شود که اجازه بدهد.

۱۳ – خواندن چندباره نماز میت مکروه است، اما اگر میت اهل علم و تقوى باشد اشکالی ندارد.

۱۴ – فردنمازگزار میبایست تکبیرها و دعاها را به گونه ای پشت‏سر هم بخواند که نماز از صورت خود خارج نشود.

۱۵ – فردی که نماز میت را به جماعت قرائت می کند، باید تکبیرها و دعاهاى آن را هم بخواند.

احکام نماز میت چیست و بر چه کسانی واجب است نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

بررسی

حکم تلفظ اشتباه نماز و فراموش کردن رکعت

حکم تلفظ اشتباه نماز و فراموش کردن رکعت بر هر مسلمانی واجب است که تلفظ صحیح نماز را بیاموز…