آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی

1,197
آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی

آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی

آنژیوگرافی قلب چیست : آنژیوگرافی یک آزمون تشخیصی رگهای خونی است . متخصص قلب و عروق با تزریق ماده رنگی به عروق خونی جریان خون را بررسی می کند ، مشاهده جریان از طریق فلوروسکوپی انجام می دهد . آنژیوگرافی برای تشخیص بیماری عروق محیطی، بیماری عروق کرونر، نارسایی وریدی ، و عمق ترومبوز وریدی انجام می گیرد . خطرات ناشی از آنژیوگرافی شامل خونریزی و یا عفونت در محل تزریق و واکنش به رنگ است .

آنژیوگرافی قلب Angiography روشی برای تشخیص است بنابراین آنژیوگرافی قلب راه درمان بیماری نیست . در این روش تعداد عروق کرونر قلب که مسدود شده است و محل و میزان انسداد آن مشخص می شود . درواقع اصلی ترین ، موثرترین و بهترین راه برای کشف مشکلات شریانهای قلبی استفاده از آنژیوگرافی قلب است .

در روش آنژیوگرافی ابتدا ماده خاصی به درون شریانی که قصد تصویربرداری از آنرا داریم تزریق میکنیم. این ماده مانع از عبور اشعه ایکس شده و در واقع موجب میشود خون هم مانع عبور اشعه شده و در نتیجه سایه شریان حاوی خون مانند استخوان بر روی فیلم دیده شود. آنژیوگرافی قلب روش قطعی و استاندارد برای بررسی آناتومی عروق قلب می‌باشد.

در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم ببینم آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی چگونه است ؟ لطفا همراه ما باشید .

تاریخچه آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی
آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی

این روش که در ابتدا بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شد، برای اولین بار در سال ۱۹۲۹توسط ورنر فورسمن بر روی انسان صورت گرفت.هدف فورسمن ابداع روشی برای رساندن مستقیم داروها به درون قلب بود، اما قابلیت تکنیک فورسمن، به عنوان یک ابزار تشخیصی توسط افراد دیگر مورد توجه قرار گرفت. امروزه کاتتریزاسیون و آنژیوگرافی قلبی برای اهداف تشخیصی، مداخله درمانی و یا هر دو انجام می‌پذیرند.

 

انواع آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی
آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی

آنژیوگرافی از طریق کشاله ران و شریان دست قابل انجام است .

آنژیوگرافی کرنری (Coronary Angiography)
آنژیوگرافی مغزی (Cerebral Angiography)
آنژیوگرافی محیطی (از دست یا پا) (Peripheral Angiography)
آنژیوگرافی احشایی (Visceral Angiography)
آنژیوگرافی ریوی (Pulmonary Angiography)
آنژیوگرافی لنفاوی (lumph Angiography)
پرتو نگاری بطنی قلب از طرف راست (Right heart ventriculography)
پرتو نگاری بطنی قلب از طرف چپ (Left heart ventriculography)
آنژیوگرافی آئورت (Aortography)
آنژیوگرافی شبکیه‌ای (Retinal Angiography)
آنژیوگرافی تشدید مغناطیسی (Magnetic Resonance Angiography)
آنژیوگرافی به روش پرتو نگاری مقطعی کامپیوتری

نیازهای اساسی در آنژیوگرافی

آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی
آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی

۱ – ارائه تصاویر پرکیفیت بر روی کلیشه رادیوگرافی

۲ – توانایی رادیوگرافی به صورت سریال روی فیلم حتی تحت زاویه

۳ – ارائه تصاویر به صورت ( Real Time ) با دقت بسیار بالا و امکان پردازش تصویر پس از دریافت

۴ – تابش زاویه ای ( Angled Projection )

۵ – برای آنژیوگرافی مغزی ( Cerebral ) و شکمی ( Abdominal ) تکنیکهایی مانند :
Magnification Radiography ، Radiography Stereoscopic Radiography and Stereoscopic magnification تکنیک های اختصاصی محسوب می شوند .

۶ – ابزار ثبت آثار حیاتی و توانایی برنامه ریزی کردن انژکتور اتوماتیک و سیستم کنترل ژنراتور اشعه ایکس با آثار حیاتی .

۷ – ژنراتور مناسب ، توان مناسب ، ثبات فاکتورهای رادیوگرافی ، تشعشع کنترل شده و پر کیفیت .

۸ – عدم نیاز به حرکت دادن بیمار

۹ – توانایی عملکرد به عنوان یک تشخیص اورژانس

۱۰ – فضای مناسب برای کار پزشک و دستیاران در هنگام عبور کاتتر در عروق بیمار

۱۱ – اطمینان از عدم تابش غیر برنامه ریزی شده پرتوی x

۱۲ – قابل استریل بودن دستگاه ،‌ لوازم و …

۱۳ – ایمنی کامل در مقابل شوک الکتریکی

۱۴ – دوز کمتر اشعه

۱۵ – سهولت عمل با کاتتر قلبی ( Cardiac Catheterization ) امروزه به عنوان معمولترین گزینه ( روتین ) تلقی شده و اطلاعاتی از قبیل فشارخون درون عروقی و الکتروکاردیوگرام

آمادگی برای آنژیوگرافی

آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی
آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی

۱ – به منظور آمادگی ۸-۴ ساعت قبل از انجام آنژیوگرافی از خوردن و آشامیدن پرهیز نمائید.

۲ – درصورت داشتن بیماری خاصی پزشک و یا تکنولوژیست را مطلع نمائید.

۳ – ممکن است تا ۲۴ ساعت در بیمارستان یا کلینیک تحت نظر باشید .

۴ – قبل از انجام آزمایش ممکن است شب قبل در بیمارستان بستری گردید.

۵ – ناحیه کشاله ران یا بازو که کاتتر را وارد آن می نمایند بایستی تراشیده شود پس از انجام آنژیوگرافی این ناحیه را تحت فشار قرار میدهند تا دچار خونریزی نشود.

روش آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی
آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی

به کمک آنژیوگرافی قلب تعداد عروق کرونر مسدود شده، محل انسداد و میزان آن مشخص می‌شود و مستقیم‌ترین راه کشف مشکلات شریان‌های کرونری قلب استفاده از آنژیوگرافی است. این روش با تزریق یک ماده رنگی حاجب به وسیله یک لوله بلند، نازک و قابل انعطاف بنام کاتتر انجام می‌شود.اگرچه هنگامی که لوله کاتتر به قلب می‌رسد ممکن است فرد مقداری دچار تپش قلب شود که این وضعیت طبیعی است . اما به طورکلی هنگام انجام آنژیوگرافی فرد چیزی احساس نمی‌کند . مراحل  آنژیوگرافی به شرح زیر می باشد :

۱ – پس از شروع آنژیو شما به پشت روی تخت آنژیوگرافی دراز می کشید . ممکن است به درو بدن و پای شما یک کمربند بسته شود . دوربین اشعه ایکس به دور سینه و سر شما چرخیده و از زوایای گوناگون عکس می گیرد .

۲ – محل ورود کاتتر که بر روی دست و یا کشاله ران است، توسط محلول های ضد عفونی تمیز شده و حجم کمی ماده بی حس کننده در آن تزریق می شود. ممکن است بریدگی کوچکی توسط پزشک در این منطقه ایجاد شود .

۳ – سپس توسط پرستار از شما یک لاین وریدی (رگ) گرفته می شود. ممکن است یک داروی آرامش بخش از طریق ورید به شما تزریق شود تا باعث آرامشتان گردد. از این طریق داروها و مایع نیز به شما تزریق می شود.

۴ – حال یک لوله پلاستیکی کوچک (شیت) داخل شریان شما قرار داده می شود. یک کاتتر یا لوله بلند از داخل این شیت عبور کرده و به سمت قلب هدایت می شود. عبور کاتتر نباید باعث درد شود. اگر احساس درد می کنید، پزشک خود را آگاه سازید.

۵ – از داخل کاتتر ماده حاجب به داخل عروق کرونر تزریق می شود. هنگام تزریق ممکن است شما احساس گرما یا گر گرفتگی داشته باشید. ولی هر نوع احساس درد یا سنگینی را به پزشک اعلان نمایید.

۶ – ماده حاجب بخوبی توسط دوربین اشعه ایکس مشاهده می شود به راحتی پزشک را قادر می سازد تا چنانچه گرفتگی و تنگی در رگ های قلب وجود داشته باشد، آن را تشخیص دهد. بر اساس آنچه پزشک در آنژیوگرافی شما مشاهده می کند، ممکن است تصمیم بگیرد اقدامات دیگری از جمله باز کردن رگ به کمک آنژیوپلاستی (به کار بردن بالون و یا استنت ) را انجام دهد.

۷ – در حین انجام آنژیوگرافی ممکن است از شما چند کار خواسته شود به عنوان مثال: نفس عمیق بکشید، نفس خود را نگه دارید، سرفه کنید و یا موقعیت دست خود را تغییر دهید.

۸ – در زمان آنژیو، الکترودهای روی سینه برای ثبت نوار قلب به شما وصل هستند. همچنین ممکن است مواد ضد انعقاد (آنتی کواگولانت) برای اجتناب از انعقاد خون به شما تزریق گردد.

۹ – بیمار هنگام آنژیوگرافی هوشیار بوده و تمام مراحل را می تواند مشاهده نماید. انجام آنژیوگرافی حدود یک ساعت طول می کشد که شامل مراحل قبل و بعد از آن نیز می باشد.

کاربرد آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی
آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی

کاربرد معمول آنژیوگرافی قلب شامل بررسی مشکلات اکتسابی (تنگی عروق کرونر)، تایید ناهنجاری‌های مادرزادی قلب (سوراخ‌های داخل قلب یا تنگی دریچه‌ها) و… است. در صورت وجود شواهدی دال بر تنگی رگ‌ها یا مشکلات ساختمانی قلب معمولا متخصص قلب انجام عمل آنژیوگرافی را به فرد بیمار توصیه می‌کند و معمولا قبل از هر گونه عمل جراحی روی رگ‌های کرونری یا اعمال جراحی مرتبط با مشکلات مادرزادی، ابتدا باید با آنژیوگرافی آناتومی موضع مربوطه را مشخص کرد.

در آنژیوگرافی قلب امکان اندازه‌گیری مستقیم فشارهای داخل قلب، مشاهده عروق کرونر، حفره‌های قلبی و عروق بزرگ و… فراهم می‌شود؛ همچنین اقدامات درمانی در آنژیوگرافی نیز امکان‌پذیر بوده که از جمله آنها آنژیوپلاستی به معنی باز کردن یا ترمیم رگ است.

در این روش رگ مسدود توسط بادکنکی به نام بالون، متسع و چند ثانیه در این حالت نگه داشته می‌شود تا رگ باز شود؛ گاهی نیز برای جلوگیری از انسداد مجدد وسیله فنرمانندی به نام استنت داخل رگ مسدود قرار داده می‌شود.

آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی
آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی

عوارض آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب عوارض خاصی ندارد . معمولا بدون درد و هیچگونه ناراحتی است . مگر گاهی بیمار تپش قلب بگیرد که ان هم طبیعی است . البته در برخی موارد بیمار دچار استفراغ و تهوع یا برافروختگی موقت می شود که این موضوع بزودی تمام می شود . اگر در هنگام ورود کاتتر شخص بیمار (در مواقع خیلی نادر) دچار مشکل بشود . به سرعت داروهای لازم را مستقیما وارد قلب میکنند. و مشکل بیمار حل می شود . پس نیازی به نگرانی نیست .

مزایای آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب در زمانی کوتاه وضعیت عروق قلب را به‌خوبی نشان داده و به پزشک کمک می‌کند تا نوع درمان را با اطمینان بیشتری تعیین ‌کند. آنژیوگرافی درمانی کاربرد بسیار گسترده‌ای داشته و در مقایسه با عمل جراحی از مزایای متعدد از جمله کوتاه شدن دوره بستری، کاهش هزینه و کاهش عوارض بعد از عمل جراحی برخوردار است . به گفته متخصصین قلب و عروق امروزه آنژیوگرافی برای بررسی عروق کلیه، مغز، قلب، ریه و دستگاه گوارش نیز به کار می‌رود.

آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی
آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی

نتیجه آنژیوگرافی چه چیزی را نشان می دهد ؟

– ماهیت عروق قلبی شما چگونه است.

– چه تعداد رگ قلب دچار انسداد شده و یا چه میزان از رگ دچار گرفتگی توسط پلاک چربی ( آترواسکلروز ) شده است.

– محل دقیق گرفتگی عروق قلب در آنژیوگرافی جانمایی می شود.

– چه مقدار خون از طریق گرفتگی به ناحیه بعد از آن می رسد.

– نتیجه ی جراحی قلب باز و عروق تازه پیوند شده چگونه است.

در نهایت اطلاعات فوق به پزشک کمک می کند تا راه درمان آینده شما و اینکه چه میزان قلب شما در معرض خطر است را مشخص نماید.

مراقبت های پس از آنژیوگرافی در منزل چیست ؟

روز پس از آنژیوگرافی شما از بیمارستان ترخیص خواهید شد اما لازم است نکات زیر را به خاطر بسپارید :

۱ – قبل از ترخیص از بیمارستان، محل آنژیوگرافی برداشته می شود و نیاز به پانسمان مجدد نیست . اما لازم است این محل را تمیز و خشک نگه دارید ( از مالیدن کرم و مواد گیاهی و غیره روی آن خودداری کنید) .

۲ – شما می توانید از روز ترخیص دوش بگیرید اما توصیه می شود تا ۳ تا ۴ روز از نشستن در وان یا لگن خودداری کنید .

۳ – در مراقبت بعد از آنژیوگرافی شما می توانید از روز سوم فعالیت های جنسی نرمال خود را از سر بگیرید.

۴ – توصیه می شود از رانندگی طولانی مدت پرهیز نمایید و چنانچه اجبار به رانندگی مسافت طولانی دارید هر ۲ ساعت یکبار ماشین را پاک کرده کمی قدم زده و پای خود را کشیده و به آن استراحت دهید.

۵ – در صورتی که سفر هوایی دارید با پزشک خود مشورت کنید.

۶ – حتما ۱ تا ۲ روز بعد از ترخیص به مطب پزشک معالج مراجعه کنید.

۷ – از انجام ورزش های سنگین و کشیدن و هل دادن اجسام ( بخصوص اگر از رگ دست آنژیوگرافی شده اید) تا یک هفته خودداری کنید.

۸ – از دویدن، کوهنوردی و یا راه رفتن سربالایی یا سرازیری تا یک هفته خودداری کنید.

۹ – از وان حمام به مدت سه روز ستفاده نکنید . بعد از ۲۴ ساعت میتوانید ایستاده دوش بگیرید.

۱۰ – در چند روز اول از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید .

۱۱ – میزان مصرف آب و مایعات را تا چند روز بعد از ازمایش مدام افزایش دهید .

این نکته را یاداوری می کنیم که کاربرد معمول انژیوگرافی قلب شامل بررسی مشکلات اکتسابی (تنگی عروق کرونر) . تایید ناهنجاری‌های مادرزادی قلب (سوراخ‌های داخل قلب یا تنگی دریچه‌ها) و…می باشد . این آزمایش قبل از عملهای جراحی قلب برای تشخیص بهتر بیماری انجام می شود . نکته دیگر اینکه در انژیوگرافی قلب فشارهای داخل قلب، مشاهده عروق کرونر . حفره‌های قلبی و عروق بزرگ و… به طور مستقیم اندازه گیری خواهد شد و اینکه اقدامات درمانی در آنژیوگرافی نیز امکان‌پذیر بوده که از جمله آنها آنژیوپلاستی به معنی ترمیم رگ است .

 

آنژیوگرافی قلب چیست و روش انجام آنژیوگرافی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

بررسی

قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین و تاثیر آن بر سلامتی قلب

قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین و تاثیر آن بر سلامتی قلب قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین : قرص ‌ها…