لایه های تشکیل دهنده پوست بدن را بشناسیم

323
لایه های تشکیل دهنده پوست بدن را بشناسیم

لایه های تشکیل دهنده پوست بدن را بشناسیم

پوست بدن انسان به عنوان یکی از اجزای سیستم پوششی بدن ، وظایف پیچیده ای را بر عهده دارد . از تنظیم و کنترل دمل بدن گرفته تا حفظ سلامت بدن در مقابل تمامی خطرات محیطی ، از جمله وظایف پوست است . همچنین بدلیل پوشش بدن ، پوست اهمیت زیادی در زیبایی و سلامت ظاهری یک فرد دارد . پس در واقع پوست بدن انسان هم از لحاظ حفظ سلامت و هم از لحاظ زیبایی ظاهری همواره مورد توجه قرار گرفته است . اگر ما از اجزای سازنده پوست و عملکرد هر یک از آنها اطلاع داشته باشیم بهتر میتوانیم نسبت به رعایت بهداشت و حفظ زیبایی پوست اقدام کنیم . برای آشنایی با لایه های تشکیل دهنده پوست ، با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید .

لایه های تشکیل دهنده پوست بدن را بشناسیم
لایه های تشکیل دهنده پوست بدن را بشناسیم

لایه های تشکیل دهنده پوست

پوست بدن انسان از سه لایه اصلی تشکیل شده است که به ترتیب عبارتند از اپیدرم ، درم و هیپودرم . هر یک از این لایه ها عملکرد خاص خودش را داشته و دارای ویژگی های خاصی میباشد . اطلاع از ساختار این لایه ها و نقاط ضعف و قوت آن میتواند شما را در نوع تغذیه (جهت حفظ سلامت پوست) و حتی انتخاب وسایل بهداشتی-آرایشی راهنمایی کند . پس با ما همراه باشید تا بیشتر با این سه لایه آشنا شویم .

اپیدرم

نخستین لایه از پوست که ظاهر آن را پوشانده اپیدرم است در نتیجه اولین سد دفاعی بدن در مقابل هجوم میكروبی محیط اطراف بدن به شمار می آید  که ضخامتش از ۰.۰۴ تا ۱.۶ میلی متر متغییر می باشد . سلولهای لانگرهانس که ایمنی پوست را برعهده دارد ، ملانوسیتها و آنزیم تیروزیناز که عهده دار تولید رنگدانه های ملانین و تنظیم رنگ پوست است ، در این لایه قرار دارند . محصولات آرایشی و بهداشتی نظیر پاک کننده ها ،لایه بردار ها ، ترمیم کنند ه ها یا مرطوب کننده ها نیز بر این لایه تاثیر می گذارد . در لایه اپیدرم یک عامل مرطوب کننده طبیعی به نام NMF وجود دارد . تماس طولانی مدت با مواد پاک کننـده قوی و تغییر شرایط آب و هوایی می تواند به کاهش میزان NMF منجر شده و پوست را شکننده و خشک کند .

لایه های تشکیل دهنده پوست بدن را بشناسیم
لایه های تشکیل دهنده پوست بدن را بشناسیم

اپیدرم مسئول زیبایی و شادابی ظاهری پوست است . پوست را در مقابل خشك شدن ، نفوذ مواد شیمیایی مضر و میكروبها حفاظت می نماید لذا حاوی مقدار زیادی آب است . هرچه بدن جوانتر باشد ، آب بیشتری در پوست وجود دارد . با افزایش سن ظرفیت نگهداری آب در پوست كاهش می یابد و در نتیجه پوست به سمت خشك و چروك شدن متمایل می گردد . تغذیه اپیدرم از طریق لایه زیرین آن یعنی درم تامین میشود .

درم

لایه دوم درم است با ۵ تا ۷ برابر ضخامت بیشتر از اپیدرم که به وسیله یك غشاءپیوندی پایه به آن متصل شده است . درم از یك غشاء ضخیم ارتباطی تشكیل شده است كه در حقیقت شبكه بهم بافته ای است از مویرگها ی خونی ، رشته ها و پایانه های عصبی و حسی ، كلاژن و فیبرهای پروتئینی الاستینی كه وظیفه آنها نگهداری و حفظ رشته های عصبی می باشد . فولیكول های مو ، مویرگهای خونی ، غده های چربی و عرق نیز در این لایه قرار دارند . وظیفه اصلی این لایه حفظ استحكام و حالت ارتجاعی پوست می باشد . اپیدرم را به كمك شبكه وسیع و ظریف مویرگها ی خونی خود ، تغذیه می كند . به كمك شبكه محكمی از كلاژن و رشته های پروتئینی الاستین ، سبب استحكام بافت پوست می شود .
تامین خاصیت ارتجاعی و كشسانی پوست ، منبع دخیره آب برای پوست و محافظت از پوست در مقابل ضربه از جمله وظایف مهم این لایه است .

لایه های تشکیل دهنده پوست بدن را بشناسیم
لایه های تشکیل دهنده پوست بدن را بشناسیم

هیپودرم

هیپودرم ،سومین و آخرین لایه پوست است که پوست را به بافتهای ماهیچه ای متصل می نماید . این لایه به دلیل فراوانی سلولهای چربی، خاصیت ارتجاعی بسیار داشته و به عنوان ضربه گیر (مثل عملكرد فنرها در اتومبیل ) عمل می كند . ضربه گیری این لایه ، نقش بسیار مهمی در حفظ و نگهداری مویرگهای خونی و پایانه های عصبی دارد .این لایه ساختاری متفاوت با دو لایه دیگر دارد ، رگ های خونی و رشته های عصبی زیادی در این لایه قرار دارند .

تفاوت پوست مردان و زنان

بدن انسانها عموما شباهت زیادی بهم داشته و تنها در موارد جزئی با هم متفاوت می باشد . جنسیت، مهمترین عامل ایجاد تفاوت در پوست است چرا که پوست مردان پر موتر و زبرتر از پوست زنان است . غدد عرق ریز مردان بیشتر از زنان است . ملانین بیشتری در سلولهای پوست مردان وجود دارد كه به همین دلیل ، پوست مردان غالبا تیره تر از پوست زنان است . پوست مردان به علت تولید بیشتر مواد مترشحه غدد چربی ، چربتر است . مواد شیمیایی مترشحه از غدد زنانه ، پوست را صافتر و لطیفتر می كند . موی بدن زنان كمتر ونازكتر از مردان است اما موی سرشان از نظر طول قابلیت رشد بیشتری دارد .

لایه های تشکیل دهنده پوست بدن را بشناسیم
لایه های تشکیل دهنده پوست بدن را بشناسیم

پوست ما به شیوه زندگی ما واکنش نشان می‌دهد، برای مثال، پوست دستان یک باغبان ضخیم شده تا حفاظت بیشتری ایجاد کند . در طی روند پیری، پوست چروکیده شده و خاصیت ارتجاعی آن کمتر می‌شود که این حالت می‌تواند در نتیجه سیگار کشیدن یا تماس بیش از حد با نور خورشید، تسریع گردد . همچنین، پوست می‌تواند رنگ خود را تغییر دهد. در زمان برخورد مستقیم با نور خورشید ، لایه های اپیدرم و درم ملانین بیشتری تولید می‌کنند، ملانین، رنگدانه‌ای است که تشعشعات مضر ماورا بنفش را فیلتر می‌کند . افزایش ملانین باعث تیره شدن پوست می‌شود . مردمی که اصلیت آنها متعلق به مناطقی با تابش شدید نور خورشید می‌باشد ، دارای پوست تیره تری بوده که به راحتی پوست روشن نمی‌سوزد . افرادیکه پوست روشن دارند بدلیل داشتن ملانین کمتر در پوست خود نسبت به آفتاب سوختگی حساس‌تر هستند .

لایه های تشکیل دهنده پوست بدن را بشناسیم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 13 =

بررسی

۵ دشمن پوست که باید آنها را شناخت و مقابله نمود

۵ دشمن پوست که باید آنها را شناخت و مقابله نمود ۵ دشمن پوست که باید آنها را شناخت و مقابله…