عوارض نخوردن صبحانه برای سلامتی بدن

406
عوارض نخوردن صبحانه

عوارض نخوردن صبحانه برای سلامتی بدن

در دنیای تغذیه یک پرسش مهم دائما مطرح بوده و آن هم این که: آیا براستی صبحانه اصلی ترین وعده غذایی در روز است؟ جواب این سوال در حال حاضر به وضوح روشن است: انجمن قلب آمریکا اعلام کرده افرادی که از خوردن وعده صبحانه صرف نظر می‌کنند، در طول روز بیش‌تر از دیگران دچار پرخوری شده و اضافه وزن دارند. در این مطلب از مجله اینترنتی بیرکلیک شما را با عوارض نخوردن صبحانه برای سلامتی بدن آشنا می نماییم.

چاقی

اضافه وزن و عوارض متعاقب آن مانند دیابت، ناباروری، بیمای‌های قلبی، و …. از اصلی ترین نگرانی‌های مردم به شمار می آیند. نخوردن صبحانه در این میان ممکن است خطر ابتلا به چاقی و اضافه وزن را وخیم‌تر کند. به گفته متخصصان تغذیه نخوردن صبحانه موجب می‌شود که شما در تمام طول روز غذای بیشتری بخورید. این در صورتی است که استفاده از مواد غذایی مناسب برای صبحانه عامل جلوگیری کننده از تجمع انسولین می‌شود. این هورمون موجب می‌‌شود که سلول‌های چربی، اسیدهای چرب بیش‌تری ذخیره کند.

عوارض نخوردن صبحانه
عوارض نخوردن صبحانه

به اعتقاد متخصصان کسانی که صبحانه می‌‌خورند کم‌تر در معرض تغییرات وزن قرار می‌گیرند. یکی از مهمترین علل چاقی ناشی از صبحانه نخوردن این است که بدن در شرایط روزه طولانی مدت قرار می‌گیرد. سپس در هنگامی که غذا میل میکنید بدن مواد غذایی دریافتی را به حالت چربی ذخیره می ‌کند تا در شرایط روزه طولانی مدت از آن‌ ها استفاده کند.

نتایج مطالعاتی که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفته است نشان می ‌دهد مصرف صبحانه کامل مانند تخم مرغ و ناهار سبک موجب سهولت در کاهش وزن، کاهش احتمال ابتلا به دیابت، امراض قلبی و کلسترول بالا می‌‌شود؛ در صورتی که عکس این حالت یعنی صبحانه سبک و ناهار سنگین چنین حاصلی را ندارد.

ضعیف تر شدن حافظه

به صورت کلی تغذیه نامناسب روی سلامت ذهنی کودکان و نوجوانان تاثیر منفی می‌‌گذارد. دانشمندان دانشگاه مریلند در تحقیقاتشان مشاهده کردند کودکانی که صبحانه مصرف نمی کنند در مدرسه احساس کسلی بیش‌تری کرده و نمی‌‌توانند به طور کامل تمرکزشان را حفظ کنند.

عوارض نخوردن صبحانه
عوارض نخوردن صبحانه

به عقیده دانشمندان دانشگاه آیووا ایالات متحده آمریکا نیز کودکانی که به حد کافی آهن، ید و پروتئین جذب نمی‌کنند بهره هوشی کمتری دارند. این در صورتی است که کودکانی که برای صبحانه بلغور جو دوسر استفاده می‌کنند حافظه کوتاه ‌مدت قوی‌تری دارند. در حقیقت نتایج همه تحقیقات انجام شده در باره صبحانه نشان می‌دهد که مصرف منظم صبحانه موجب افزایش قدرت حل مسائل، افزایش یادگیری، بهبود خلاقیت کاری و به خاطر سپاری بهتر می‌‌شود.

بی نظمی قاعدگی

نخوردن صبحانه در خانم ها موجب بی نظمی‌های دوران قاعدگی میشود. همچنین قاعدگی همراه با درد و یبوست نیز از عوارض دیگر هستند.

بد رفتاری

مصرف مواد مغذی مناسب برای صبحانه موجب تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن شده و همچنین باعث میشود که با انرژی بیش‌تری روز را سپری کنیم. ولی صرف نظر کردن از اصلی ترین وعده غذایی موجب می‌شود که خیلی سریع احساس خستگی کرده و در نهایت موجب بدرفتاری و کج خلقی میشود. نتایج مطالعات نشان می‌دهد بزرگسالانی که صبحانه‌ کاملی استفاده می‌‌کنند مربان تر و مثبت‌‌تر از سایرین هستند.

عوارض نخوردن صبحانه
عوارض نخوردن صبحانه

مشکلات فیزیکی

عدم خوردن صبحانه احتمال ابتلا به هیپوگلیسمی یا افت قند خون را افزایش می‌دهد. نشانه های جسمی سایر مانند لرزش، ضعف، سرگیجه، سردرد، احساس گزگز شدن، تندتر شدن ضربان قلب، است.

گرسنگی مداوم

یکی از اصلی ترین علل ضعف کردن و احساس گرسنگی مداوم، نخوردن صبحانه است. کسانی که روز خود را با خوردن صبحانه آغاز می‌کنند کم‌تر از سایرین گرسنه می‌شوند؛ ولی هنگامیکه روز خود را بدون خوردن صبحانه آغاز می‌‌کنید معده‌تان سیگنال‌‌هایی به مغز ارسال کرده و اعلام خالی بودن می‌کند؛ در این حالت از همان ابتدای روز احساس گرسنگی در بدن‌تان صورت میگیرد و باقی می‌ماند. هر چه دیرتر اقدام به رفع این حالت بکنید نیز احساس گرسنگی‌تان بیش‌تر خواهد شد. به اعتقاد متخصصان صبحانه نخورها اکثرا در دام تغذیه ناسالم می‌افتند. افرادی که صبحانه نمی خورند برای سیر شدن و رفع احساس گرسنگی‌شان هر نوع ماده‌ غذایی نامناسب را نیز استفاده می‌کنند.

عوارض نخوردن صبحانه برای سلامتی بدن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 11 =

بررسی

لیست کامل کارهای ممنوعه در دوران قاعدگی

لیست کامل کارهای ممنوعه در دوران قاعدگی حتما اطلاع دارید که در دوران عادات ماهانه به دلیل …