۶ پله موفقیت برای دستیابی به شغل مورد علاقه خود

536
دستیابی به شغل مورد علاقه

۶ پله موفقیت برای دستیابی به شغل مورد علاقه خود

آیا از شما هم در اوخر دوران نوجوانی درباره این سوال که چه برنامه ای برای زندگی‌تان دارید و شغل مدنظرتان چیست نگران می شدید و هیچ پاسخی برای سوال نداشتید؟ یقینا تصمیم شما این نیست که تنها به درس و دانشگاه بچسبید. می‌توانید شغل های متقاوتی داشته باشید یا هر چند سال یک بار شغل‌تان را عوض کنید. در این مطلب از مجله اینترنتی بیر کلیک شما را با ۶ پله موفقیت برای دستیابی به شغل مورد علاقه خود آشنا می نماییم.

چگونه می توان فهمید که چه شغلی مناسب است؟ شغلهای بسیار زیادی هستند که می‌توانید در آن ها توانایی هایتان تان را به کار ببرید. به عنوان نمونه اگر به نویسندگی علاقه دارید می‌توانید نویسنده، روزنامه نگار، متخصص محتوا، مسئول روابط عمومی، وکیل و بسیاری از چیزهای دیگر باشید. ما با در مقابل داشتن تمام این گزینه ها چگونه متوجه شویم که راه درست کدام است؟

دستیابی به شغل مورد علاقه
دستیابی به شغل مورد علاقه

۱ – از نقاط قوت خود بهره لازم را ببرید

فهرستی از بهترین نقاط قوت خود را آماده کنید. البته آزمون هایی برای تشخیص نقاط قوت وجود دارد که به وسیله آن‌ها قادر خواهید بود به نقاط قوت و ضعف‌تان پی ببرید. البته امکان دارد که با سخت کوشی هر شغلی را بتوانید انجام دهید ولی نقاط قوت شما باید مشخص کننده کاری باشند که قرار است انجام دهید نه سخت کوشی شما. شغلی که همخوان با نقاط قوت‌تان است پیدا کنید شما را بیشتر خوشحال می‌کند.

۲ – به گذشته خود نگاه کنید

به این پرسشها درباره تمام مکان هایی که قبلا کار کرده‌اید جواب بدهید. بیشترین و کمترین موردی که در این شرکت دوست دارم کدام ها است؟ بیشترین و کمترین چیزی که درمورد آینده این شرکت به آن علاقمندم چه چیزهایی است؟ بیشترین و کمترین چیزی که درمورد رئیسم دوست دارم چه چیزهایی هستند؟ بیشترین و کمترین چیزی که درمورد همکارانم جالب است چیست؟ مهم‌ترین هدف من در این شرکت چه بود؟ چه وقت های شادترین و پرغرورترین احساس را داشتم؟ بزرگ ترین هدفی که به آن دست یافتم چه چیزی بود؟ بیشترین و کمترین چیزی که درمورد وظایفم دوست داشتم چه چیزهایی بودند؟

جواب های شما مشخص می‌کند که در شغل قبلی خود چه چیزی را بیشتر دوست داشتید و چه مواردی را اصلا دوست نداشتید. پس در آینده به دنبال شغلی می‌گردید که یا مشابه کار قبلی‌تان باشد یا متفاوت از آن. درنتیجه به جای این که همیشه دنبال همان شغلی باشید که قبلا آن را انجام می دادید شغل های گذشته خود را مرور کنید تا به علایق خود پی ببرید و مطابق آن دنبال کار بگردید.

دستیابی به شغل مورد علاقه
دستیابی به شغل مورد علاقه

۳ – مشورت کنید

از افراد زیادی مشورت بگیرید و با آنها صحبت کنید و از پیشنهادات و گفته‌های آنان چیزهای زیادی بیاموزید. درمورد کار، صنعت و هدف های حرفه‌ای‌شان بپرسید. سوال‌های‌تان را از قبل آماده کنید تا از ملاقاتی که دارید نهایت استفاده را ببرید. این مشورت ها را به افرادی که می‌شناسید محدود نکنید و زندگی نامه و مقالات افراد موفقی که آنها را قبول دارید را بخوانید.

۴ – به کلاس های آموزش بروید

در کلاس های آموزشی شرکت کنید، مطالعه کنید، ویدیوهای آموزشی مرتبط با علاقه و شغلتان را تماشا کنید و چیزهای جدیدی فرا بگیرید. ممکن است متوجه شوید که به کارهایی مثل برنامه نویسی، طراحی وبسایت، طراحی گرافیک، خوانندگی یا چیز دیگری علاقه دارید. تکنولوژی فراگیری مهارت‌های جدید را آسان می‌کند. یک سرگرمی نو ممکن است تبدیل به یک حرفه جدید شود.

۵ – در انتخاب محیط کار دقت داشته باشید

آیا پرسنل شرکت روحیه رقابتی دارند یا روحیه سازشگرا و همکاری؟  آیا خارج از محیط کار با هم دوست هستند؟ آیا اصول شرکت سلسله مراتبی است یا همسطح؟ آیا به شکل گروهی کار می‌کنید یا انفرادی؟ آیا قدرت مافوق بالای سرتان هست یا خودتان تصمیم گیرنده و انجام و انجام دهنده کارها هستید؟ آیا کارها را از منزلتان هم میتوان انجام داد یا حتما باید در محیط کار بود؟ انتظارات درآمدی شما چه میزان است؟

دستیابی به شغل مورد علاقه
دستیابی به شغل مورد علاقه

به محیط کاری که متناسب با روحیات شماست بیندیشید. اگر به محیطی که در آن هستید اطمینان ندارید در کنار آن کار دیگری هم شروع کنید تا در تصمیم گیری مهم زندگی به شما کمک کند. به عنوان نمونه اگر شغلی که انتخاب کرده اید کار گروهی است به همراه آن یک کار آزاد انفرادی هم انجام دهید و یا برعکس.

۶ – شغلی انتخاب کنید که در آن خوشحال اید

دو توصیه مهم برای شما که به دنبال شغل مورد علاقه خود هستید داریم. اول این که به شغلی فکر کنید که شما را سرگرم می‌کند و به آن علاقه دارید. دوم همیشه به پرستیژ  و کلاس کاری فکر نکنید. همیشه لازم نیست کاری که انجام می‌دهید روی دیگران تاثیر بگذارد. در عوض شغلی انتخاب کنید که شما را خوشحال می‌کند و موجب می‌شود در آن رشد کنید و چیزهای جدیدی یاد بگیرید.

۶ پله موفقیت برای دستیابی به شغل مورد علاقه خود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =

بررسی

تحول بزرگ در زندگی شخصی و کاری با قوانین جک کنفیلد

تحول بزرگ در زندگی شخصی و کاری با قوانین جک کنفیلد تحول بزرگ در زندگی شخصی و کاری با قوانی…