گلوتامین چیست و نحوه مصرف گلوتامین چگونه است

651
گلوتامین چیست

گلوتامین چیست و نحوه مصرف گلوتامین چگونه است

اسید آمینه گلوتامین از ترکیب گلوتامات و آمونیاک با مصرف آدنوزین تری‌فسفات تشکیل می‌شود. گلوتامین در خون انسان، فراوان‌ ترین اسید آمینه آزاد می‌باشد. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم بررسی نماییم گلوتامین چیست و نحوه مصرف گلوتامین چگونه است. با ما همراه باشید!

گلوتامین چیست

گلوتامین یک اسید آمینه غیر ضروری است که توسط بدن انسان ساخته می شود و بیشترین اسید آمینه ای است که در پلاسما و عضلات اسکلتی یافت می شود. غلظت گلوتامین خون در یک فرد سالم  ۳ تا ۴ برابر سایر اسیدهای آمینه می باشد. حدوداً ۶۰%  اسید آمینه داخل سلولی را گلوتامین تشکیل می دهد و تقریبا” از عضلات به مقدار ۹ گرم در روز به خون تراوش می شود. تحقیقات انجام شده در مورد گلوتامین به روشنی نشان داده است این اسید آمینه به راحتی قادر است عضلات را از آسیب تجزیه شدن پروتئین در امان نگه داشته و پدیده ویرانگر آتروفی عضلات را به نحو احسن مهار کند.

گلوتامین چیست
گلوتامین چیست

این اسید آمینه که به شکل مکمل نیز تهیه و عرضه می شود در افزایش حجم سلول ها و در تشدید سنتز پروتئین در عضلات نقش مهمی را ایفا کرده و خواص آنتی کاتابولیکی زیاد قدرتمندی نیز دارد. گفته می شود که گلوتامین تاثیر قدرتمندی در افزایش میزان تراوش طبیعی هورمون رشد در ورزشکاران نیز داشته است.  لازم به توضیح نیست که کارایی هورمون رشد در افزایش حجم و قدرت عضلانی و در تشدید فرایند چربی سوزی بر همگان صریح و مقاوم شده است.

همچنین بخوانید :   چگونگی ریکاوری عضلات بعد از تمرین بدنسازی

نقش گلوتامین در بدنسازی

به خاطر بیماری و فعالیت‌های پر فشار فیزیکی‌ احتیاج بدن انسان به گلوتامین افزایش می‌یابد. سلول‌های سیستم ایمنی بدن به عنوان سوخت اصلی‌ خود از گلوتامین بهره میبرند و کارکرد درست این دستگاه احتیاج به گلوتامین دارد.هنگام بیماری یا آسیب دیدگی سیستم ایمنی بدن افراد بازتاب اثر میدهد و نیاز بیشتری به گلوتامین خواهد داشت.افرادی که در آستانه مریض شدن هستند یا در محیط‌هایی هستند که احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد برای حفظ سلامتی‌ خویش به اخذ بیشتر گلوتامین نیازمند هستند.

گلوتامین چیست
گلوتامین چیست

مصرف گلوتامین در ضمن باعث افزایش حفاظت نیتروژن داخل بدن ورزشکار میشود و باعث از دست رفتن پروتئین‌های موجود در ماهیچه‌ها میشود.در چند دقیقه ابتدایی تمرینات شما ماهیچه‌ها آغاز به آزاد سازی گلوتامین میکنند. هنگامی که میزان گلوتامین بدن شما کم میشود درصد اینکه بدن شما به حالت کاتابولیک وارد شود افزایش می‌یابد. در موارد شدید تر حتی این مساله میتواند باعث از دست رفتن عضلات نیز شود.گلوتامین همچنین مسول انتقال نیتروژن به سراسر بدن ورزشکار در طول تمرینات پر فشار و سخت می‌باشد. حفظ ترازمندی مثبت نیتروژن و مقادیر بالای گلوتامین از معیار‌های اصلی‌ عضله‌ سازی می‌باشد.

نحوه مصرف گلوتامین

بدنسازان و کسانی که به ورزش های قدرتی می پردازند برای بهره مند شدن از فواید دلخواه این اسید آمینه در بدن خود باید یومیه ۵ تا ۱۵ گرم از این اسید آمینه را مصرف کنند. این مقدار را می توان در ۲ تا ۳  سروینگ مصرف نمود. ورزشکاران مهترم در نظر داشته باشید که در کنار مصرف مکمل های در بر گیرنده این ماده طبیعی می توان از راه رژیم روزانه غذایی نیز مقادیر زیادی از گلوتامین مورد نظر را وارد بدن نمود.

همچنین بخوانید :   تکنیک‌ها و مکمل‌های افزایش حجم خشک در بدنسازی
گلوتامین چیست
گلوتامین چیست

این مکمل را میتوانید در ۳ وعده بیدار شدن از خواب، بعد از تمرین و پیش از خواب به میزان هر بار ۵ گرم مصرف نمایید. شایان ذکر است تحقیقات محققان ثابت کرده است که مصرف ۵ گرم آن دقیقا” پیش از خواب بطور قابل توجهی باعث افزایش هورمون رشد می شود.

عوارض گلوتامین

اگرچه تابکنون عوارض جانبی خاصی برای گلوتامین گزارش نشده است اما باید به یاد داشته باشید که گلوتامین یک گونه آمینو اسید است و وقتی بیش از نیاز بدن ورزشکار مصرف شود، نیتروژن اضافه باید دفع گردد. وقتی گلوتامین تجزیه می‌شود، آمونیاک را تولید می‌کند، اگرچه این ماده در بدن ورزشکار جمع نمی‌شود نباید بیش از حد مصرف شود.

گلوتامین چیست و نحوه مصرف گلوتامین چگونه است نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

بررسی

چگونگی ریکاوری عضلات بعد از تمرین بدنسازی

چگونگی ریکاوری عضلات بعد از تمرین بدنسازی ریکاوری عضلات به همان مقدار که افزایش رشد عضلات …